• $9,4587
  • €10,995
  • 547.769
  • 1508.16
24 Ocak 2014 Cuma

Almanlar bize güneşlenmeye geliyor ama en büyük enerji yatırımı onlarda

Ekonomi gazetecilerinin, iş dünyasından kiminle bir araya gelirse 17 Aralık'tan sonra 'siyasi durumu', son bir haftadır da döviz kurundaki büyük değişimi sorması farz oldu. STFA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi ile enerji şirketi Enerya'nın Genel Müdürü Aslan Uzun'a da sorduk. Her ikisi de, diğer işadamları, profesyonel yöneticiler gibi benzer yanıtı verdiler:
"Uzun vadeli bakıp motivasyonumuzu koruyoruz. Bu nedenle yatırımlara devam ediyoruz. Bu dalgalanmaları yıllardır görüyoruz. Biz dalgalanmalara bakmadan uzun vadede stratejilerimizi yapıyoruz."
STFA Grubu'nun iki profesyonel yöneticisiyle sohbetimizde yenilenebilir enerji önemli yer tuttu ki, bu da 'çevreci' duyarlılığı olan insanlar için olumlu.
Mehmet Ali Neyzi, "Türkiye'ye Alman turistler güneşlenmeye geliyor. Ne var ki en büyük güneş enerjisi yatırımı Almanya'da" diyor.
Su akar Türk bakar sözünü çürütmek için hidroelektrik santrallar yatırımı yapıldı. Ne var ki hâlâ güneş 'kendi kendine' bizleri yakmaya devam ediyor.
Mehmet Ali Neyzi, "Almanya'da 35 bin megavatlık güneş enerjisi yatırımı var. Bizdeki gaz, su, rüzgar dahil tüm enerji yatırımlarının toplamı 60 bin megavat. Güneş enerjisi yatırımı mı? 2 megavat" diye anlatıyor.

50 milyon lira güneşe yatıracaklar

Enerji işlerini çatısı altında topladıkları Enerya için STFA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi ve şirketin Genel Müdürü Aslan Uzun, 5 yıl içinde 600 milyon liralık yatırım yapacaklarını söylüyor. Bu 600 milyon liralık yatırımın 200 milyon lirası doğalgaza, 350 milyon lirası rüzgar enerjisine, 50 milyon lirası da güneş enerjisine yapılacak.
İki profesyonel yönetici, şu ana kadar Gaziantep'teki Kalyon Üniversitesi'ne 200 kilovatsaatlik, Eczacıbaşı'nın Esan maden şirketine de 500 kilovatsaatlik anahtar teslimi tesis kurduklarını anlatıyor.

İnşaatçı olmayan yöneticiler

Sezai Türkeş, Fevzi Akkaya'nın kurduğu STFA Türkiye'nin köklü müteahhit şirketlerinden. Sezai Bey'in kızı Tomris Taşkent ile oğulları Alp, Sezai ve Nur Taşkent yönetim kurulunda ancak icra tamamen profesyonellere bırakılmış durumda. 1998'de İlker Keremoğlu Anadolu Grubu'ndan transfer edilmişti. İlker Keremoğlu 2.5 yıl önce CEO koltuğunu Mehmet Ali Neyzi'ye devredip yönetim kurulu başkanı oldu, Tomris Hanım da onursal başkan. Türkiye'nin ilk yurtdışına açılan müteahhitlik şirketi STFA'nın bugün yönetim kurulu başkanı da CEO'su da inşaat kökenli değil. Zaten Mehmet Ali Neyzi de "Tabii ki inşaatta büyümeye devam edeceğiz" diyor. Şu an üstlendikleri en önemli iş, İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu projesinin geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü'nün inşaatı. Mehmet Ali Neyzi "Asıl enerjide büyüyeceğiz" diyerek, hedeflerini anlatıyor.

<p>Evi alev alev yandı. Tabloları küle döndü. O, gözyaşları içinde basın açıklaması yaptı.</p><p>Ola

Çevreci ressamın evi yandı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu

Dev timsah ve köpek balığı karşı karşıya gelirse...

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi