• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
6 Şubat 2013 Çarşamba

'Ali Sabancı ile çarpıştırmayın beni'

Avrupa şehirlerine 'iç hat' gibi yoğun trafiğe sahip olması için THY'nin uçağa da ihtiyacı var.

Hamdi Topçu "40 tane geniş gövdeli uçak aldık. 2013'ün son çeyreğinde teslimat başlıyor. 2017'nin sonuna kadar tamamlanacak" diyor.

Genel Müdür Temel Kotil de filosunda halen 104 adet Airbus uçağı bulunan THY'nin, ikisi kesin üçü opsiyonlu yeni sipariş ile A330 tipi uçak sayısını 38 adede yükselteceğini açıkladı.

Pegasus'un reklamları ve kurucusu Ali Sabancı'nın demeçleri aklımıza geliyor. Türkiye'nin en büyük uçak siparişini verdiği iddiasındaki Ali Sabancı ve Pegasus, billboardlarda sokakları süslüyor.

Hamdi Topçu, "100 uçak için 12 milyar doların nasıl hesaplandığını da merak ettim. Yüzde 25'i opsiyonlu" diyor.

Havacılıkta opsiyonlu alım, 'almayabilirsiniz' de anlamına geliyor.

İlk uçak 2022'de teslim edilecekmiş, Pegasus'un alımları 2037'ye kadar devam edecek.

Hamdi Topçu ekliyor: "İyi zamanda, kriz ortamında doğru iş yaptı Ali Bey. Beni şimdi Ali Bey ile kapıştırmayın. Ali'ninki de bu ülkenin milli şirketi."

Uçakta sesli konuşma olmayacak

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu bizi 'karalahana çorbalı, kuru fasulye, turşu' mönülü yemekte ağırlarken, bir ara Genel Müdür Temel Kotil geldi, merhabalaştık ve yan masada iş yemeğine geçti. Panasonic Grubu'nun üst düzey yöneticileriyle toplantı yapıyormuş.

THY, yolculara teknolojik hizmetlerini artırmaya devam ediyor. Söz geldi, uçakta cep telefonuyla konuşmaya.

Çevresinde kimse yokmuş gibi yüksek sesle konuşup tüm hayat hikayesini mecburen öğrendiğimiz 'komşu yolcular' sayesinde zaten yolculuklar kâbus gibi. Bir de cep telefonuyla konuşulursa, eyvah ki eyvah.

Topçu "Kesinlikle cep telefonuyla sesli konuşmaya müsaade etmeyeceğiz. E-mail ve mesaj için imkân olacak" diyor.  

'Akıllı' sözler

Alkol ve sigara vesilesiyle 'başı dönen' enflasyona uygun bir anekdot: Restoranda bir hanımın tepkisi yükseliyor: Sigara içmek için soğukta donmaya mecbur muyum? Yasaktan söz ediyorlar. Kapalı mekanlarda sigara yasak. Müşteri "Bu ülkede en çok vergiyi ben veriyorum karşılığında gördüğüm muamele reva mı?" diyor. İnsanlar şaşırıyor önce. Hanımefendi açıklıyor: "Bu sigaranın 7 lirası vergiye gidiyor. Benim kadar düzenli vergi ödeyen var mı?"

Sözün 'akıllısı' olur mu? 'Düşündüren sözler' diyelim o zaman.

İkinci olay: Bir işadamı tanıdık "Gıcırgıcır tarihi manastırı gördünüz mü?" diye soruyordu. Tanımlar çelişiyor ama aynı zamanda gerçeği de anlatıyor. Türkiye'nin zengin ailelerinden birinin 'malikâne' olarak yaptırdığı manastırdan söz ediyor. 

 

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı