• $8,442
  • €10,2016
  • 492.364
  • 1441.33
08 Aralık 2013 Pazar

Akıllı telefon sona erdi, pratik zekalı telefon dönemi başladı

Yakın gelecekte teknolojinin hayatımızı yönlendireceğini söyleyen Rudi Dökmecioğlu uzay çağını anlatıyor: Kar yağdığında geç kalmayalım diye alarm erken çalacak. Yoğurt azaldıysa siparişi buzdolabı bizim yerimize verecek.

Rudi Dökmecioğlu, Vodafone’un tüm dünyada iki mobil finansal servis sağlayıcısından biri. Avea’nın projesini yürüttü. Turkcell onu, 2013’ün en iyi mobil uygulama servis sağlayıcısı seçti. Akıllı telefonların, akıllı operatörlerin ‘beyni’ni oluşturanlardan. Yurtdışına çıktığınızda operatörünüzün kolaylıkla değişimini sağlayıp, ‘telefonsuz’ kalmamanızı sağlayan programı da oluşturanlardan. Dünya nesnelerin internetine doğru koşar adım giderken, Rudi Dökmecioğlu da hem Türk şirketlerine hem de yabancılara program geliştiriyor. Son gözbebeği Teknosa’nın önümüzdeki günlerde duyuracağı bir yenilik. Şirketi TMOB Silikon Vadisi’nde ofis açtı. Rudi Dökmecioğlu ile ‘futuristik’ sohbet ettik. “İki yıl içinde 50 milyar chip cihazlara entegre edilecek” diyor. Buzdolabından, televizyona, diş fırçasına nesnelerin interneti dönemi başlıyor. Bilim kurgu filmlerinde gördüklerimiz hayata geçiyor.

MOBİL ZEKA ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ
- Pratik zekalı telefon dönemi başladı diyebilir miyiz?

Bugüne kadarki, uygulamanın tetiklendiği bir emir verilen uygulamalardı. Son bir yıldır mobil zeka, external mind dediğimiz kavram üzerinde çalışıyoruz. Mobil zeka dediğimiz şu: Günlük hayatımızda kullandığımız bazı servisler var. Sabah uyanıyorsun. Hava durumuna bakıyorsun. O gün ne giyeceksin. Kahvaltı yaparken, İBB’ye bakıyorsun trafik için. Bunlar seninle yaşayan servisler. Optimum bir akıllı telefon kullanıcısının olmazsa olmazları. Her akıllı telefon içerisinde bulabildiğiniz ve her gün kullanabildiğiniz uygulamalar. Yeni bir kavram üzerine çalışıyoruz. Bu insanların bu kanallarda bıraktığı dijital izleri alıp düşünebilen uygulamalar.

KAR VAR BEN ERKN UYANDIRAYIM
Şöyle bir alarm uygulaması düşünün. Diyelim ki sabah 7’ye alarmı kurdun. Cep telefonunuz 6 gibi hava durumuna bakıyor. O gün kar ya da yağmur yoksa seni 7’de uyandırıyor ancak kar yağıyorsa diyor ki, “Kar var hazırlanacak yolda da trafik vardır, vakit kaybedecek. Dolayısıyla ben 6.30’da çalayım.” İşte biz buna mobil zeka diyoruz. Kullanıcı olarak senin emir vermen gerekmiyor. Sen bir şey yapmıyorsun ancak o senin hayatını kolaylaştırıyor.AKILLI BUZDOLABI ALIŞVERİŞ YAPIYOR
İsmini vermeyeyim, Türkiye’de de satılan büyük bir elektronik üreticisi ile hayata geçireceğiz yakında: Akıllı buzdolabı, içerisinde tartı mekanizması olan. Senin adına oraya koyduğun mesela yoğurdu tartıp barkodundan markasını tanıyabilen ve yoğurdun azaldığında senin adına hipermarketin internet sitesine sipariş vermesini isteyip istemediğini soracak bir sistem. Sen işte çalışırken, buzdolabındaki eksikleri senin adına tamamlıyor.

- Akıllı buzdolabı ne zaman üretilecek?
Belli değil çünkü konu sadece buzdolabı değil, çok fazla üçüncü parti var işin içerisinde. En azından bir tane market zinciri ile anlaşılması gerekiyor kullanıcının siparişleri için.

İLERİ TEKNOLOJİ BİZİM YERİMİZE DÜŞÜNECEK

- Mobil zeka hayatımıza girdi mi?
Hafif hafif. Daha tam en zekisi girdi demeyelim. Ama gittikçe akıllanacak, çok akıllanacak. Eskiden SIM kartların üzerine uygulamalar yazıyorduk. Daha az zeki uygulamalardı. Şimdikiler biraz daha zeki uygulamalar ancak yeterli değil. Bu dediğim yaşayan servisler konusu ve orada bıraktığımız dijital izler bu uygulamaların çok daha akıllı olmasını gerektiriyor.
Garanti başlattı
Advanced- ileri teknoloji kullananlar onların yerine düşünen, karar veren uygulamaları daha çok talep edecek. Garanti’nin iGaranti uygulamasının mesajına dikkatli bakarsanız ‘sizin adınıza düşünen’ vurgusu yapılıyor. Mobil zekayı göstermeye çalışıyor. Bu bir bankacılık uygulaması değil senin adına düşünen bir uygulama. Şöyle özellikler var iGaranti’de. Aylık harcamanızın üzerine çıkıyorsanız uyarabiliyor sizi, kredi teklifi verebiliyor. Yeterli olmasa da bu tip uygulamaları görmeye başladık. Önümüzdeki dönemde tüm şu andaki mevcut e-ticaret sitesi olsun, bankası olsun bu yöne doğru kaymaya başlayacak.

-Önümüzdeki dönemden kastınız nedir, 1 yıl mı, 2 yıl mı, 10 yıl mı?
Bir yıl sonra bu uygulamalar çıkmaya başlar. Bunları programlamak, yazmak her şirketin harcı değil. Ciddi bir know-how gerekiyor.

DİŞ FIRÇANIZ DOKTORUNUZA RAPOR GÖNDERECEK

Philips’in şu an bir projesi var AR-GE projesi, o projenin belli bir kısmına biz de dahil olduk. Öyle bir dış fırçası yapıyorlar ki şu an, fırça evinizdeki wi-fi’ye bağlı ve dişinizi fırçalarken, dişinizde herhangi bir sorun gördüğü anda, mesela dişinizde çürük var, dişetinizde kanama var, hemen internetten bununla ilgili doktorunuza rapor yolluyor. Bu diş fırçası, siz dişlerinizi fırçalarken, günlük olarak ağız kontrolünüzü yapıyor.

VODAFONE İÇİN DİJİTAL CÜZDAN HAZIRLIYOR

‘Dijital Cüzdan’ın “D” si konuşulmazken, AR-GE çalışmasını 2-3 yıl önce başlattık. Biliyorduk ki, önümüzdeki dönemde, operatörler finansal servisleri kullanacaklar, ödeme sistemleri gelişiyor, alternatif ödeme kanallarını yaratılacak ve operatörler için çok ciddi bir gelir kaynağı olacak. Hadi biz böyle bir ürün yazalım, daha sonra bunları operatörlere satalım dedik. Vodafone Grup Dijital Cüzdan çalışmaları yürütüyor haberleri çıkınca gittik dedik ki “Bizim elimizde böyle bir ürün var, siz global de bu ürünle çalışıyorsunuz ama bu ürün globaldeki üründen daha iyi”. Vodafone Türkiye’nin vizyonerliği var, gruba dediler ki, “Grup istediği şirketle çalışsın, biz TMOB ile çalışacağız.” Sonra tüm gruba çalışmaya başladık.

TOPLANTILARI SİHİRLİ KÜREDE YAPACAĞIZ

Fiziksel olarak bir toplantıya gitmenin günümüz koşullarında çok zekice olmadığını düşünüyorum. Telekonferans sistemlerinin geliştiği bir dönemde, fiziksel olarak orada bulunmanın iş dünyası açısından hiçbir önemi yok. Belli başlı toplantılar dışında, günlük organizasyon toplantıları telekonferans sistemiyle yapılmalı. Gelecekte ben çocuğuma “Biliyor musun, biz eskiden randevulaşırdık, outlook’tan saat belirler, atlardık arabaya 1.5 saat yol, 1 saat toplantı, 1.5 saat dönüş” diye anlatacağım. Starwars filmlerinde de görüyoruz, hologram teknolojileri yaygınlaşmaya başladı. Masamda bir cihaz olacak, hologram teknolojisiyle sizinle konuşacağım. Etim kemiğim onun içinde olmayacak ama bedenen de orada olup, konuşacağım.

MARATON DEĞİL 100 METRE KOŞUCUYUZ

- AR-GE için pazarın ihtiyaçlarını kokluyoruz diyorsunuz. Nasıl kokluyorsunuz?
Dünyada artık 18 ayda bir teknoloji değişiyor. Oracle, Microsoft, Intel gibi hantal ve büyük olmaktansa, ekibime hep şunu diyorum, biz maraton koşucusu değiliz, biz 100 metre sprinteriyiz. 100 metre koşuyoruz teknolojide bir şey çıkarıyoruz, sonra bakıyoruz bunu nereye satabiliriz. Sonra 100 metre daha koşuyoruz bir daha şekillendiriyoruz, sonra bir daha 100 metre ve bir daha şekillendirme yapıyoruz. Biz daha kısa ve ufak ürünler, daha hızlı ve günün ürünlerini çıkarıp, çok fazla sirkülasyon yapmaya çalışan çok dinamik bir şirketiz.

MOBİL TEKNOLOJİLERE YATKINIZ

- Şirketi İstanbul’da kurup Silikon Vadisi’ne sonradan gittiniz değil mi?
Çok iyi yöneticilerimiz var. Şirket tamamen her şeyi yapabilir durumda. Ben olsam da olmasam da. Silikon Vadisi’ne gitmemizin ise asıl sebebi şu: Buradan oraya ürün götürmek, oradan buraya teknoloji getirebilmek ve oradaki trendleri görmek. Türkiye mobil teknolojiler konusunda çok köklü bir durumda. Mobil teknolojiye çok yatkın bir ülkeyiz.

- Niye, daha mı pratik zekalıyız?
Mobil teknolojide kesinlikle böyle. Sanırım en büyük şansımız mobil internetimizin çok hızlı olması. İyi bir mobil internet altyapımız var. Türkler olarak mobil teknolojilere çok yatkınız. Özellikle büyük şehirlerdeki akıllı telefon kullanıcısı profiline bakın. Bazen çok şaşırıyorum gördüğüm şeylere. Foursquare’de ABD’den sonra en fazla çekin yapan ikinci ülkeyiz dünyada.

ÇOK BAKLAVA YEDİN DİYECEK ÇATAL GELİYOR

- Kolunuzdaki bileziğih özelliği var mı?
Evet, giyilebilir teknoloji. Günlük yaptığım aktiviteleri raporlayan benim için hedefler belirleyen kişisel eğitmenim.

- Dün akşam baklavayı fazla kaçırdın, bugün en az üç saat koş mu diyor?
Ona bir adım var. Kolumdaki bilezik ne yediğimi bilmiyor, sadece ne kadar hareket ettiğimi biliyor. Dün akşam çok baklava yediğimi söyleyecek de bir çatal var. O çatal sizin ne yediğinizi scan ediyor. Tüm bilgileri cep telefonunuza gönderiyor.

<p>Akşam Gazetesi Spor Müdürü Kenan Karcı Süper Lig'de tüm  merak edilenleri Ezgi Aşık'a anlattı.</p

Süper Lig'de şampiyon kim olur?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor