• $8,402
  • €9,9771
  • 489.082
  • 1408.81
12 Ağustos 2013 Pazartesi

Bir Başbakan nasıl riyakâr olur?

Fikri Akyüz
Fikri Akyüz
YAZARIN SAYFASI

Ertuğrul Özkök bir ara şunu yazabilmişti: (Hürriyet.3.4.2009) 
“Başbakan, rakısını içen adamların arasına karışmalıdır. Su kadehi kaldırın Sayın Başbakan… Kadeh kelimesi sizi rahatsız ediyorsa, ‘bir bardak su’ diyerek peşinden ‘Şerefinize” deyin”.  
Yani Özkök demek istiyordu ki: 
“Sayın Başbakan riyakâr olun, münafık olun. Başka türlü örneğin İzmir’i, Çankaya’yı alamazsınız.” 
Aslında Özkök bunu derken isim vermese de seküler yaşam tarzına sahip olan, örneğin Çankayalı, Kadıköylü, Karşıyakalı bazı seçmenlere hakaret etmiş oluyordu. 
Öyle ya, Başbakan münafık olacak, İzmirli de çıkıp “Oh ne güzel…Başbakan ikiyüzlü biriymiş. Oyumuz ona…” diyecek! 
Özkök bu yazıdan sonra başka bir öneri getirmemişti. Getirmiş olsaydı sanıyorum şu önerileri de getirirdi: 
Devlet Bahçeli’ye: “Sayın Bahçeli, herkesten oy almak istiyorsanız, Kürt sorununu çözmek için girişimde bulunun.  “Öcalan’ı affedin” demek sizi rahatsız ediyorsa sadece iki kelime edin, örneğin “Biji Apo” deyin, yeter.” 
Kemal Kılıçdaroğlu’na: “Meclis kürsüsünde ilmihal kitabını okuyun. Peşinden sadakallahül azim deyin. Bu sizi rahatsız ediyorsa ‘çak moruk’ demeniz yeterlidir.” 
Aydın Doğan’a: “Fasıl gecelerinde zemzem suyu isteyin. Bardağı kaldırırken ‘çok şükür’ yerine ‘şerefe’ deyin. Bak o zaman Konya’da tirajımız nasıl artıyor?”!

BİR ADET MAÇ YORUMU

Tarih 3.12.1998.. Juventus-Galatasaray maçı oynanıyor. İnterStar televizyonunda spiker maçı anlatıyor ve kelimesi kelimesine aynen şöyle diyor: 
“Biliyorsunuz Juventus, Galatasaray’a çeşitli oyunlar yaptı. İtalya da zaten Apo’ya kucak açmıştı. Biz milletçe İtalya’yı bu yüzden boykot ediyoruz. Ama PKK’ya kucak açan İsveç’i unutuyoruz. Ericsson hangi ülkede üretiliyor? İsveç’te…İşte bu Ericsson’un ortaklarından biri de Turkcell... Dolayısıyla Turkcell’e de boykot uygulamak vazifemizdir” 
Bilmeyenler olabilir. İnterStar’ın bağlı olduğu grubun şirketlerinden biri de Telsim’di! 

ŞOM AĞIZLI

Arap Baharı diye adlandırılan halk isyanı neticesinde rejimleri sallantıda olan ülkelerden biri Suriye, dolayısıyla Şam, diğeri ise Yemen… 

Biri sağ, diğeri sol demek. Hayır hayır, sağ-sol derken rejimlerini kastetmiyorum. Yön itibarıyla sağ ve sol… 
Şöyle ki: Arapçada “yamin”, sağ demek. “şa’m” ise sol… 
Yamin, Türkçeye yemin olarak giriyor. Yamin’i kaldırmak demek, “sağ eli kaldırmak” demek. Zaten yemin kavramının özünde de sağ eli kaldırmak yatıyor. 
Şa’m yani sol sözcüğü ise Türkçeye şom olarak giriyor. Özellikle Arap yarımadasında sol, hep uğursuzluk olarak bilinmiş. 
Dolayısıyla “şom ağızlı” dediğimizde uğursuz adam demiş oluyoruz. Meş’um da öyle... Uğursuz demek. Şeamet tellalı sözcüğündeki şeamet’in kökü de şa’m sözcüğünden geliyor. Yani, uğursuzluk… 
Test etmek için, İslamiyet’in merkezi olan Arabistan’a gelin. (Mecazi olarak söylüyorum; yoksa hac dönemine daha zaman var. Yani “tasavvufta bulunun” değil; “tasavvur buyurun” demek istiyorum!) 
Arabistan’a geldiniz. Yüzünüzü doğuya çevirin. Sağ tarafınız güney, sol tarafınız kuzey oluyor değil mi? 
İşte sağ tarafta Yemen, sol tarafta ise Şam yer alıyor. 
Arap Baharı neticesinde Arabistan’ın “yamin”inde ve “şa’m”ında yani sağında ve solunda rejimler sıkıntılı bir durumda... Bakalım önündekiler ve arkasındakilerin durumu ne olacak ?! 

 

<p>Marmaris'te orman yangınında görevli Azerbaycanlı itfaiyecilerin Türk bayrağı duyarlılığı duygula

“Bayrak bizim her şeyimiz”

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor