• $8,4853
  • €10,06
  • 494.174
  • 1413.8
4 Ağustos 2013 Pazar

Kodla(n)ma

Belçika’nın devlet haber ajansı, Türk devletinin vatandaşlarını fişlediği haberini geçti dün... 
Avrupa uçuşlarımdan birinde Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon bölgesindeki Charlerio Havalimanı’na indi uçağım. Gümrük polisi Flemenkçe “hoş geldiniz” diye karşıladı. Fransızca konuşması gereken polisin Flemenkçe konuşması ilginçti. 
Nedenini sordum. Kimliğimden Flemenkçe konuşulan bölgeden olduğumun anlaşıldığını söyledi. Federal yapıya sahip olan Belçika’da kimlik kartlarının en üst bölümünde üç dilde “Belçika Kraliyeti” yazar. Fransızca, Flemenkçe ve Almanca yazılan bu ibarenin bir kodlama olduğunu söyledi gümrük polisi. Vatandaş hangi bölgeden ise o bölgenin dili ilk sıraya yazılmak kaydıyla kayıtlara geçilirmiş. 
Son derece masumane gözüken bir ibarenin veya rakamın devlet nezdinde neler ifade edebiliyormuş meğer. 
Bu bir kodlama elbette. 
Leuven Katolik Üniversitesi (UCL) 3 ay önce açıkladığı bir çalışmada Belçika’da yaşayan Türk sayısını açıkladı. Devlet istatistik dairesinin verilerine dayanarak verilen rakamda, Belçika’da 218.726 Türk kökenli vatandaşın yaşadığı belirtildi. 
Belçika’da 1 Mart 2000 tarihli ve kamuoyunda “hızlı Belçikalı olma yasası” olarak da bilinen yasa gereği, Belçika’da doğan ve anne veya babasının Belçika vatandaşlığı olan her çocuk otomatik olarak Belçika vatandaşlığını alır. 
Bu nedenle resmi makamlar, Belçika’da yabancı kökenlilerin sayısının tam olarak bilinmediğini söyler durur. Oysa, akademik bir araştırma, üstelik devlet istatistik dairesine dayanan rakamlarında 218.726 diye tam rakam verebiliyor. 
Yine kodlama... 
Belçika devlet haber ajansı, Türk basınına dayandırdığı haberle, Türk devletinin azınlıklara mensup vatandaşlarını rakamsal bir kodlama ile fişlediğini geçti abonelerine. 
Belga Haber Ajansı, Türk devletinin nüfus kayıtlarında Rumları 1, Ermenileri 2 ve Yahudileri de 3 rakamı ile kodladığını duyurdu. 
“Son dönemlerdeki ‘açılım süreci’ne rağmen, Türkiye’de azınlıkların hala ayrımcılığa maruz kaldıkları” yorumunu yapan ajans, 1923 Lozan Anlaşması’nda azınlık olarak tanınan Rumlar’ın, Ermeniler’in ve Yahudiler’in Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri nüfus kayıtlarında fişlendiklerini ve bu fişlemenin hala devam ettiğini ileri sürdü. 
Bu da kodlama... 

TÜRKİYE'DE ÖLÜMLER NEDEN DAHA FAZLA?

Sekiz yaşındaki oğlum sordu: “Türkiye’de neden insanlar daha çok ölüyor baba?”  
Avrupa ve Türkiye’de yıllık ölümlerin rakamsal karşılaştırmasını çıkartmak lazım. Ama bu rakamsal veriler olmasa da Avrupa ile Türkiye’deki ölüm oranlarında uçurumlar olmadığını biliyoruz. Ancak, hem gazetelerde hem de televizyonlarda ölüm haberlerine yer veriliyor sürekli olarak ve ısrarla. 
Trafik kazaları, cinayet, koca şiddeti haberlerin olmazsa olmazı oldu. 
Televizyonların ana haberlerinde sürekli 3. sayfa haberi verilen bir ülkede elbette çocukların beyinlerine ‘ölümler’ daha çok işliyor. 
Bu da kodlanma... 

 

<p class='MsoNormal'>Yusuf Güney, geçtiğimiz gün Antalya Manavgat'ta Çardak  Mahallesi Balamut mevki

Yangın söndürme görevlileri ile tartışıp gözaltına alınan Yusuf Güney olay anının görüntülerini paylaştı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor