• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
29 Eylül 2013 Pazar

İlerleme 2013

BRÜKSEL 
BRÜKSEL’de görev yapan gazetecilerin en sancılı ayıdır eylül. Aday ülkelerin Avrupa Birliği karnesi ekim ayında açıklanır. Yaz tatili rehavetinden kurtulmaya çalışan Brüksel gazetecileri açısından en merak edilen konu İlerleme Raporu’nu ilk önce kimin yazacağı, ilk önce kimin “ele geçireceği”dir. 
Eylül ayı ile birlikte İlerleme Raporu’nun “sızmaları” da başlar. Önce başlık başlık, sonra konu konu “sızar”. Bütün taslak rapor herkesin “elinde” olur, resmen yayınlanmadan haftalar önce. Hem gazeteciler rahat bir nefes alır hem de aday ülkelerin kamuoyu, rapora “hazırlatılmış” olur. 
Bu yıl da gelenek bozulmadı. 2013 Türkiye İlerleme Raporu haftalar öncesinden yazılmaya ve tartışılmaya başlandı. 
İlerleme Raporları’nı 16 Ekim’de açıklayacağını duyurdu AB Komisyonu. Bu yıl, bu tarihin Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle Türkiye raporun bir hafta sonra açıklanmasını talep etti. AB’den henüz yanıt gelmedi. 
AB Komisyonu’nun 16 Ekim olağan toplantısında kabul edildikten sonra açıklanması beklenen 2013 Türkiye İlerleme Raporu’nda dengeli bir dil kullanılmasına özen gösteriliyor. Müzakere sürecini olumsuz yönde etkileyecek vurgulardan kaçınılması dikkat çekiyor.
Türkiye’de reform sürecinin yavaşlaması ve müzakere başlıklarının uzun süredir açılamadığına dikkat çekilen raporda, bu bağlamda müzakere sürecine ivme kazandırmak için AB-Türkiye ilişkileri için pozitif gündemin getirildiği ifade ediliyor. 
Türkiye’nin siyasi, sosyal ve ekonomik fotoğrafının çekildiği İlerleme Raporu ile birlikte bu yıl tartışılacak en önemli konunun, “Gezi Parkı” ile başlayan süreç olması kuvvetle ihtimal. 
AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin bizzat ziyaret ettiği ve AB yetkililerinin daha önce de dile getirdiği Gezi Parkı olaylarına yer verildiği bölümde, “hükümetin, vatandaşların toplantı hakkını kullanabilmesini sağlamak ve bu hakkı korumakla sorumlu olduğu, ancak Gezi Parkı protestolarında bu hakkı kullanmak isteyenlerin orantısız güç ve gözaltılarla karşılaştığı”na değiniliyor. Ölümlerin de yaşandığı hatırlatılan raporda, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün olaylar sırasında uzlaştırıcı bir rol oynadığı” vurgulanıyor. 
- - -
Gezi Süreci’nin yanı sıra “Barış Süreci” ve on yılların değişmez konusu “Kıbrıs” raporun en önemli konu başlıkları. 
“Barış Süreci”nin desteklendiği belirtilen başlığı altında “Güneydoğu’daki çatışmalara son vermek amacıyla başlatılan girişime barış sürecine destek verildiği bu girişimin teröre son verilmesi, Kürt meselesinin kapsamlı çözüme ulaştırılması için bir fırsat sunduğu ve Türkiye’nin Güneydoğusu’nda son 30 yılda çok sayıda can kaybına neden olan terör ve şiddeti sona erdirme hedefiyle devam eden diyaloğun AB tarafından bütünüyle desteklendiği” ifade ediliyor. 
Sivil-asker ilişkilerinde olumlu gelişmeler olduğu tesbiti yapılan İlerleme Raporu’nda, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili yargılama biçimi ve yargılamanın Avrupa standartlarına uyması çağrısının yanı sıra, yargıda reform çabalarına yönelik “yargı paketlerinin memnuniyetle karşılandığı”na vurgu yapılıyor ve “yeni anayasanın geniş katılımla hazırlanması” gerektiği belirtiliyor. 
Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğü, temel hak ve özgürlükler konusunda “endişelerin devam ettiği” belirtilen İlerleme Raporu’nda “Türkiye’nin, insanlık trajedisinin mağduru olan Suriyeli mültecileri kucaklama konusunda gösterdiği son derece etkileyici çaba”nın desteklendiği ifade ediliyor. 
İlerleme Raporu’nda ayrıca, Türk ekonomisinin, global ekonomik krize karşın, yüzde 4 büyüdüğü ve uluslararası krize rağmen olumlu performans göstermesine vurgu yapılıyor. 

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)