• $8,3116
  • €10,0888
  • 488.668
  • 1444.87
15 Aralık 2013 Pazar

Göreceli tarih

BRÜKSEL

TÜRKİYE’de gündemi yakalayabilene aşk olsun. Avrupa’nın tekdüze yaşamını insan yıllar geçtikçe kanıksıyor. Alışıyor. Bir gündem maddesi Avrupa ülkelerinde günlerce, haftalarca enine boyuna tartışılıyor. Türkiye’de ise bir günde birden çok gündem maddesi değişiyor. Herşey gibi gündem de eskitiliyor, derinlemesine incelenmeden.
Başbakan Erdoğan’ın 16 Aralık’ta açıklayacağı ‘AB sürprizi’, çözüm süreci, ‘Kürdistan’ tartışması, ‘fişleme’ belgeleri, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Ermenistan ziyareti, soykırım meselesi, ‘dershane’ açıklamaları, ‘Gezi’ iddianamesi, Mustafa Balbay’a tahliye, tutuklu milletvekilleri, devlet sırrı, Van’da depremzedelerin hala üşüyor olması, TBMM’de bütçe görüşmeleri, milletvekillerinin hakaretleri, Oda TV davası, Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’ün tahliyesi!, 2014 yerel seçim kampanyalarının başlaması, 21. yüzyılda köy yollarının hala kar yağışı nedeniyle kapanıyor olması,...
Her biri aylarca tartışılması gereken yukarıdaki gündem maddelerini biz sadece bir anda yaşıyoruz.
Aynı gün içerisinde bir gün boyunca ‘Türklük tartışması’ da yaşadık ülkemizde. Köşe yazıları yazıldı, televizyonlarda tartışma programları hazırlandı ‘Türklük’ üzerine. Balçiçek İlter’in “Karşıt Görüş” programında Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ile tarihçi Ayşe Hür’ün yaptığı “Türklük tartışmaları”nı uzaktan izleyince çok şaşırtıcı geliyor insana.
Türk tarihini inceleyen iki tarihçi, düzgün Türkçeleri ile “Türklük var mıdır? yok mudur?” diye ciddi ciddi tartıştılar saatlerce.
Oysa, Cumhurbaşkanlığı armasında yer alan büyük yıldız Türkiye Cumhuriyeti’ni, etrafındaki 16 küçük yıldız ise tarih boyunca kurulan büyük Türk devletlerini sembolize etmiyor muydu?
Brüksel’de ilkokul 3. sınıfta okuyan ‘oğulcanım’ Birinci Dünya Savaşı’nı okulda öğrenirken, Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika ve ABD ekseninde savaşın geliştiğini anlatınca şaşırdım. Ders kitabına göz attım. Okulda Almanya ile Belçika’nın savaştığı, önce Fransa ve İngiltere’nin Almanlara karşı savaşı kazandıkları sonra da ABD’nin devreye girerek, Birinci Dünya Savaşı’na son verdiği öğretiliyor çocuklara.
Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Belçika’da da liselerde dünya tarihi işlenirken, Büyük Hun İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparartorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti de dahil olmak üzere Türklere sadece bir paragraf yer ayrılıyor. Eski Yunan, Roma, Mısır ve Çin tarihleri bölümler (sayfalarca) halinde işlenirken, Türk tarihi 1 (bir) paragrafla ‘geçiştiriliyor’ eğitim ve öğretim müfredatlarında.
Oysa, Osmanlı İmparatorluğu’nun dünyayı 600 yıl yönettiği, İstanbul’un fethi ile çağ açıp kapattığımız öğretildi bizlere. Biz, 1453 yılındaki İstanbul’un fethini ‘yeni çağ’ın başlangıcı olarak kabul ederiz. Okullarda “Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi yeni bir çağ açmıştır” diye öğretilir bizlere. Avurpalılar ise ‘yeni çağ’ın başlangıcını Kristof Kolomb’un 1492’de Amerika kıtasını keşfi ile başladığını öğretiyor okullarında. Bu nedenle de Amerika’ya ‘yeni dünya’ deniyor.
Önümüzdeki 2014 yılı Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıç tarihinin 100. yılı. Bu kapsamda birçok anma etkinlikleri hazırlanıyor 100. yıla dair.
Belçika’da bir ‘100. yıl belgeseli’nde, Birinci Dünya Savaşı’nın ülkelere ve toplumlara etkileri sorgulanıyor. Belgeseli hazırlayan Belçikalı arkadaşım, Belçika’da yaşayan her ülkeden, her toplumdan ve her yaştan insanları konuşturduklarını, eğer ben de istersem, belgeselde konuşmamı istedi. Arkadaşım, “Size yani Türkiye’ye hiçbir etkisi olmadı Birinci Dünya Savaşı’nın ama sen de konuşmak ister misin?” diye sorunca da çok şaşırdım. Çünkü hem ülke olarak hem de dedesi ‘gazi’ olan bir birey olarak Birinci Dünya Savaşı’ndan doğrudan etkilenen birine yöneltiliyordu bu soru.
Oysa, Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarından biri de 600 yıl boyunca dünyayı yönettiğini öğrendiğimiz Osmanlı İmparartorluğu’nun yıkılıp yerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması değil midir?
Ama biz bunu Avrupalılar’a anlatamamışız 100 yıl geçse de savaşın, yıkılışın ve yeniden kuruluşun üzerinden.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı