• $12,614
  • €14,2478
  • 729.095
  • 1781.4
16 Temmuz 2013 Salı

‘Emirdağ’


Belçika’da 1961 yılında sadece 320 Türk vatandaşı yaşarken, bugün 218 bin Türk vatandaşı yaşıyor. 
Leuven Katolik Üniversitesi’nden (UCL) araştırmacı Quentin Schoonvaere’in yaptığı araştırma Belçika’da yaşayan Türkler hakkında sayısal verileri bilimsel bir temele oturtuyor. UCL araştırmasına göre Belçika’da yaşayan Türklerin 4’te 3’ü aynı zamanda Belçika vatandaşı. Belçika Türk toplumunun 3’te 1’i aynı ilçeden geliyor. Belçika’ya 50 yıl önce gelen ilk Türk olarak kabul edilen kişi Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’nden Ahmet Öztürk. Kısa boylu olmasından dolayı verilen “kötü Ahmet” lakabıyla tanınıyor(du). 

Belçika’ya ilk gelen Türk, Emirdağlı. Belçika’da ilk Türk kökenli bakan Emirdağlı. Belçika’da ilk Türk kökenli Belediye Başkanı Emirdağlı. Bu nedenle olacak ki Türk Hava Yolları da son aldığı uçaklardan birine ‘Emirdağ’ ismini verdi. Emirdağ isimli THY’nin Boeing 737-900ER tipi TC-JYJ kuyruk numaralı uçak ilk seferini İstanbul - Brüksel arasında gerçekleştirdi. THY filosunun 235. uçağı olarak. 

‘EMİRDAĞ’ ONURLANDIRDI 

Brüksel Zaventem Havaalanı’nda yeni uçağı, Emirdağlılar ile karşılayan THY Belçika Müdürü Mustafa Yıldırım, “Belçika’da yaşayan yaklaşık 70 bin civarındaki Emirdağ kökenli vatandaşlarımızın yıllardır şirketimize gösterdiği güvene bir teşekkür mahiyetinde ‘Emirdağ’ olarak isimlendirdik” açıklaması yaptı. Avrupa Emirdağlılar Platformu Başkanı Metin Edeer de THY’nin ‘Emirdağ’ jestinden onurlandıklarını belirtti. 

Emirdağlılar bir yandan geldikleri ilçenin isminin bir THY uçağına verilmesinden mutlu olurken, diğer yandan Belçika ile Türkiye arasında uygulanan tarifenin çok yüksek olmasından şikayetçiler. Emirdağ kökenli politikacılar, dernek temsilcileri ve vatandaşlar sosyal medya üzerinden fiyatlara yönelik itirazlarını dile getiriyorlar. 

Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, “Çok temiz kalpli ve iyi niyetli bir milletiz. THY bir uçağına ‘Emirdağ’ ismini verdi, milli bayram ilan ettik. Ama aynı Emirdağlıların indiği Eskişehir biletleri 750 euro olmuş. O fiyata bir havalimanına Emirdağ ismi verilmeli” diyerek tepkisini ve talebini sosyal medyada paylaştı. 
Schaerbeek Belediye Meclis Üyesi Halis Kökten de “Türk Hava Yolları biraz kendine gel! Bu ne yaa Brüksel - Emirdağ olmuş 750 €” cümlelerini yazdı sayfasına. 

Türkiye’de başarılı bir devlet kurumunun yeni bir uçağına ‘Emirdağ’ ismini vermesi gurbetçilerimizi gururlandırırken, bilet fiyatlarının astronomik seviyede olması yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza hâlâ ‘döviz ağacı’ gözüyle bakıldığı algısını güçlendiriyor. Brüksel - New York uçak bilet fiyatı ile Brüksel - Eskişehir uçak bileti fiyatının aynı olması başka nasıl açıklanabilir ki! Yurtdışında ‘yabancı’ Türkiye’de ‘Alamancı’ ikileminden kurtulamayan yaklaşık 4 milyon Avrupalı Türk, 50 yıl sonra hâlâ Arasat’ta yaşamaya devam ediyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar