• $8,2808
  • €9,9964
  • 482.732
  • 1427.73
17 Aralık 2013 Salı

‘Cep’teki liste

BRÜKSEL

Bir dönem televizyon fenomeni olan ‘sessiz sinema’yı hepimiz hayatımızda mutlaka en az bir kez oynamışızdır.
Akıllı telefonların, tabletlerin henüz icat edilmediği ve ‘tek kanallı hayat’ yaşadığımız dönemlerdeki aile ziyaretlerinde veya arkadaşlar toplandıklarında gecenin bir yerinde ‘sessiz sinema’ oynama fikri ortaya atılır ve iki grup oluşturulurdu. Konular belirlenir, diğer gruptan bir kişinin kulağına fısıldanan ‘isim’ hareketlerle anlatılırdı. Cümlenin bir kelimesi bulunduğunda ‘cepte’ işareti yapılır, diğer kelimeyi bulmak için uğraşılırdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye ve Avrupa Birliği sürecinde yeni bir milat” olarak adlandırdığı “Geri Kabul Anlaşması ve Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni” imza töreni Ankara’da düzenlendi. Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Cecilia Malmström’ün katıldığı imza törenine Türkiye’nin Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İçişleri Bakanı Güler, AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış ile birlikte katılması bile Türkiye’nin sürece verdiği önemi gösteriyor.
“2014 yılı Türkiye AB ilişkileri açısından farklı bir yıl olacak” diyen Başbakan Erdoğan, AB takviminin Bakanlar Kurulu toplantılarının değişmez maddesi olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan konuşması esnasında, herkese ‘cepte’ki listeyi gösterdi.
Başbakan’ın ‘cebindeki liste’ herkesi meraklandırdı.
Başbakan, AB ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlayan müzakere sürecinde ‘gelinen nokta’yı gösteren tabloyu cebinde taşıyor.
Başbakan Erdoğan’ın cebinde taşıdığı, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın 5 Kasım 2013 tarihli tablosuna göre ‘Katılım müzakerelerimde mevcut durum’u gösteren tablo şu şekilde:
Açılan 14 fasıl: Bilim ve Araştırma (25), İşletmeler ve Sanayi Politikası (20), İstatistik (18), Mali Kontrol (32), Trans-Avrupa Ağları (21), Tüketicinin ve Sağlığın Korunması (28), Şirketler Hukuku (6), Fikri Mülkiyet Hukuku (7), Bilgi Toplumu ve Medya (10), Sermayenin Serbest Dolaşımı (4), Vergilendirme (16), Çevre (27), Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı (12), Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu (22).
Siyasi blokaja tabi olmayan 3 fasıl: Kamu Alımları (5), Rekabet Politikası (8) Sosyal Politika ve İstihdam (19).
Ek protokol nedeniyle askıya alınan 8 fasıl: Malların Serbest Dolaşımı (1), İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi (3), Mali Hizmetler (9), Tarım ve Kırsal Kalkınma (11), Balıkçılık (13), Taşımacılık Politikası (14), Gümrük Birliği (29), Dış İlişkiler (30).
Fransa’nın bloke ettiği 4 fasıl: Tarım ve Kırsal Kalkınma (11), Ekonomik ve Parasal Politika (17), Mali ve Bütçesel Hükümler (33), Kurumlar (34).
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bloke ettiği 6 fasıl: İşçilerin Serbest Dolaşımı (2), Enerji (15), Yargı ve Temel Haklar (23), Adalet, Özgürlük ve Güvenlik (24), Eğitim ve Kültür (26) Dış, Güvenlik ve Savunma Politikaları (31).
Başbakan bu ‘cepteki liste’de Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ismini vererek aslında “malumun ilanı”nda bulundu. Zira, AB bugüne kadar, bloke edilen fasılların “tek bir üye ülke tarafından değil, konsensüs kararıyla alındığı”nı ileri sürüyordu.
AB ile Türkiye ilişkilerinde Geri Kabul Anlaşması ‘cepte’, sıra Vize Serbestisi Diyalog Süreci’ni ‘bulmak’ için çaba harcamada. Sadece başlıkları karşılaştırdığımız zaman ‘sessiz sinema’da “Geri Kabul Anlaşması”nı bulmak kolay, “Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni” cümlesini bulmanın çok da kolay olacağını söylemek zor.

<p>Irak kuzeyinde başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında PKK terör örgütüne ait

PKK terör örgütünün inlerine girildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı