• $8,5121
  • €10,2778
  • 499.211
  • 1441.33
10 Aralık 2013 Salı

Avrupa’nın ‘hasta adamı’ Fransa

BRÜKSEL

BRÜKSEL merkezli düşünce kuruluşu The Lisbon Council’un açıkladığı rapora göre “Avrupa Birliği’nin hasta adamı” Fransa.
Düşünce kuruluşunun “Euro Plus Monitor” raporunda, Fransa’nın Avrupa’nın hasta adamı olduğu ve değişime direnç gösteren Fransa hükümeti, ülkenin yaşadığı sıkıntıların büyük kısmından sorumlu tutuldu.
Euro Bölgesi’nin küresel mali ve ekonomik krizi atlatması konusunda iyimser bir tablo çizilen The Lisbon Council’un geçtiğimiz hafta açıkladığı raporda en çok eleştirilen ülke Fransa oldu.
Raporun yazarlarından Berenberg Bankası’ndan Holger Schmeiding, “İşsizlik oranı fazla yüksek ve planlanan vergi artışları da Fransa’yı içinde bulunduğu komadan çıkarmak için çözüm değil. Reform eksikliği aynı zamanda siyasi durumdan kaynaklanıyor. Anketler, önümüzdeki yıl yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin yükselişinin damga vuracağına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Schmeiding, Fransa’nın rekabet gücünün artırılmasi için işgücü piyasası ve emeklilik sisteminde daha derinlikli reformlara ihtiyacı olduğunu belirtti.
Raporda, “Fransa’da istihdam maliyetleri Avrupa ortalamasının oldukça üzerinde. Geçmişte bu sorunla karşılaşan Portekiz gibi ülkeler çıkış yolu bulabildi. Ancak, Fransa’da bu imkansız. Her reform girişimi sokaklarda protestolarla karşılaşıyor” denildi.
The Lisbon Council araştırmasının sunumuna katılan AB Komisyonu Ekonomiden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, “Fransa’nın yapısal reformlara gitmek yerine vergileri artırmak gibi bir eğilimi var ki bu da büyüme açısından sakıncalı” değerlendirmesi yaptı.
AB Komisyonu, altı ay önce Fransa’ya bütçe açığını AB limitlerine çekmesi için iki yıl daha süre vermiş ve ekonomide reformları hızlandırma çağrısında bulunmuştu. AB Komisyonu, Fransa’ya verdiği iki yıl süre karşılığında istihdam maliyetlerini düşürmesini, emeklilik sisteminde reform yapmasını ve korumalı pazarlarını açmasını istemişti.
Ülkelerin değerlendirme sıralamasında Fransa, 16. sıra ile İspanya’nın gerisinde, ancak Yunanistan, İtalya ve Portekiz’in önünde yer alıyor. Raporda, “Eğer bu eğilim sürerse Fransa üç yıl içinde son sırada yer alacak” uyarısına yer veriliyor.

YOLSUZLUKTA YUNANİSTAN AB BİRİNCİSİ

Uluslararası Şeffaflik Örgütü, yolsuzlukla mücadele amacıyla her yıl yayımladığı sıralamayı açıkladı. Yunanistan, AB içinde yolsuzlukta ilk sırada yer alırken, Türkiye sıralamada bir basamak yükselerek 50. sırada yer aldı.
Dünya Bankası ve Dünya Ekonomi Forumu başta olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşların verileri baz alınarak hazırlanan “Yolsuzluk Algılama Endeksi” adı verilen listede, Yunanistan 40 puanla Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en kötü notu alan ülke oldu. İtalya, 69’uncu sırayı Kuveyt ve Romanya ile paylaştı. Hollanda endeksin 8’inci, Lüksemburg 11’inci, Almanya 12’nci ve Fransa 22’nci sırasında yer aldı.
“Yolsuzluk Algılama Endeksi”nin ilk sırasını Danimarka ve Yeni Zelanda paylaşıyor. Bu iki ülkeyi Finlandiya, İsveç Norveç, İsviçre, Avustralya ve Kanada izliyor. Listenin son sırasını Afganistan, Kuzey Kore ve Somali paylaşıyor. Bu ülkelerin hemen üzerinde Sudan, Libya ve Irak bulunuyor.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı