• $12,76
  • €14,4623
  • 732.329
  • 1808.79
30 Temmuz 2013 Salı

2015

Avrupa Birliği, Ermenistan ile “Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması” müzakerelerini tamamladı. AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Komisyonu Genişleme Komiseri Stefan Füle, yaptıkları ortak açıklamayla Ermenistan ile anlaşma imzalanmasından ‘memnuniyet duydukları’nı duyurdular. 
Dış ticaretinin üçte birini AB ile yapan Ermenistan, geçen yıl yaklaşık 1 milyar Avro düzeyinde ticaret hacmi gerçekleştirdi. Bu anlaşmayla Ermenistan’ın AB’ye ihracatının yüzde 15 daha artması bekleniyor. 
AB’nin Ermenistan ile ticaret anlaşmasını tamamladığı günün gecesinde Belçika televizyonu Ermenistan belgeseli yayınladı. 
Birkaç yıl önce yaptığı “Mekke’ye Giden Yol” belgeseliyle tanınan Jan Leyers, bu kez 11 bölümlük “Akşam Ülkesine Giden Yol” belgeselini hazırladı. ‘İnsanlık tarihine yolculuğun’ anlatıldığı belgeselde, dünyanın belli başlı ulusları, dinleri ve medeniyetleri irdeleniyor. Bir bölüm de Ermenistan’a ayrılmış “Akşam Ülkesine Giden Yol”da. 
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın gençlere hitaben söylediği tartışmalı ‘Karabağ’ı biz aldık, Ağrı Dağı da sizin işiniz’ cümlesi belgeselde sık sık karşımıza çıkıyor. Belgeselde, Ağrı Dağı’nın Ermenistan’ın ulusal sembolü olduğu ifade ediliyor. Ama bu ulusal sembolün “70 yıl önce sınırlar çizilirken ‘ebedi düşman’ Türkiye’de kaldığı” da vurgulanıyor. 
Ağrı Dağı Ermeniler açısından önemli. Çünkü Nuh’un Gemisi’nin Ağrı Dağı’nda olduğuna inanılıyor. Ve o Nuh’un Gemisi’nde yer alan sadece iki insanın da Ermeni olduklarına. 
Ermenistan’da ve Erivan sokaklarında herkesin hayali Ağrı Dağı. Öyle ki Ermenistan’ın, Khor Virap’ta Türkiye sınırına 100 metre mesafeye Ağrı Dağı’nı seyretme platformu kurduğunu öğreniyoruz belgeselde. 

SINIR NEDEN YENİDEN ÇİZİLMESİN

Belgeselde, hayatını ‘1915 Ermeni Soykırımı’na adamış Vergine Svazlyan ile de karşılaşıyoruz. 1915 olayları üzerine 70 kitap yazmış, binlerce konferans vermiş olan Svazlyan’ın da hayali bir gün Türkiye’nin 1915 soykırımını resmen tanıması ve Ağrı Dağı’nın Ermenistan topraklarına katılması. 
Svazlyan, “Sovyet sınırları 90’lı yılların başında tamamen yeniden çizildi. Eski Yugoslavya’dan 7-8 yeni ülke oluştu. İsrail yeni kuruldu. Neden Ermenistan ve Türkiye sınırı yeniden çizilmesin?” sorusunu gündeme taşıyor. 
Belçika devlet televizyonunun içyapım belgeselinin Ermenistan bölümünde üç konuya vurgu yapılıyor: 1915 soykırımı, Ağrı Dağı ve yoksulluk nedeniyle Sovyetler Birliği dönemine duyulan özlem. 
Ermenistan bütün dünyada 1915 olaylarını anmak, unutmamak ve unutturmamak için 2015 yılına çok sıkı hazırlanıyor anlaşılan...

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor