• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Ocak 2012 Pazar

İstanbul Boat Show'un iki 'devi' Vicem'den

Denizcilik sektörünün merakla beklediği Boat Show'un sayısının ikiye çıktığını daha önce yazmıştık. Hatta şubat ayında iki ayrı fuar olacaktı ama uzun zamandır Boat Show düzenleyen CNR, fuarı yıl sonuna erteledi. Bu yıl ilki yapılacak olan TÜYAP'taki Boat Show'un tarihi değişmedi,  18 Şubat'ta kapılarını açacak ve  25 Şubat'a kadar ziyaretçi kabul edecek.

"boat.jpg"
80 bin metrekare sergileme alanında yerli ve yabancı 400'ün üzerinde marka, yeni ürünlerini ve hizmetlerini tanıtacak. Yat üretiminde son yılların en gözde ülkesi haline gelen Türkiyeli şirketler fuara özel bir önem veriyor. Birçoğu yeni modellerini sergilemeye hazırlanıyor. Bu şirketlerden biri de Vicem  Yatçılık.
Vicem Yat, V80FlyBridge modeliyle fuarın en büyük ürününü de sergileyecek. 3 milyon 850 bin dolarlık fiyatıyla dikkat çeken bu model, bir master, bir VIP ve iki misafir kabini, geniş mutfağı ve flybridge'i ile dikkat çekiyor. Yatın bir diğer özelliği ise özel tasarıma sahip mutfağı...
20. yılını kutlamaya hazırlanan tersanenin diğer iki modeli ise  V71 Classic ve V61 Bahama Bay. Geçen yıl üretilen Bahama Bay'ın fiyatı 2 milyon 400 bin dolar. Tamamen Vicem Design Team tarafından tasarlanan yatın hızı  ise 30 knot.

46 metrede ödül bekliyor
Vicem'in Antalya'daki fabrikasında üç teknenin yapımı sürüyor. Bunlardan biri şirketin yeni girdiği 40 metre üstü megayat.  20. yılını son rötuşlarını yaptığı bu Volcanline serisi yeni teknesiyle kutlayacak. 46 metrelik bu süper yatın fiyatı da süper: 27 milyon dolar! Ancak sizinle paylaşabileceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar; şirket bu teknenin adını da fotoğrafını da henüz paylaşmıyor... Tek parça kalıptan tamamen el işçiliği ile yapılan teknenin 2012'nin ilk çeyreğinde suya indirilmesi ve Monaco Boat Show'da görücüye çıkması hedefleniyor. Dünyaca ünlü tasarımcı Frank Mulder imzalı Avrupa'nın en büyük tek parça kalıp içinden çıkartılan megayat hakkında şirketin pazarlama müdürü Ali Tanır şunları söylüyor: Proje çalışmalarına 2008 yılında başladığımız üç katlı, toplam  altı kamara, oyun salonu, jakuzi, yüzme havuzu gibi özelliklere sahip olan bu yat, Avrupa'nın en büyük tek parça kalıptan üretilen ultralüks yatı olarak kabul ediliyor.

Model gemi yapımı artık 'para ediyor'
Model gemi yapımına olan ilginin son yıllarda artığını gözlemliyoruz. Farklı nedenleri var elbette, insanların denize olan ilgisinin artması, koleksiyonculuk merakının yaygınlaşması, ticari getirisinin olması bu nedenler arasında sayılabilir. Ticari getiri belki de en önemli başlık. Ticari kategorisinde turizm de var. Eskiden turistler Türkiye'ye 'deniz-güneş-kum' için geliyordu; oysa son yıllarda kültür turizminin geliştiğine tanık oluyoruz. Bu sınıfa giren turistler gittikleri ülkelere has, kültürlerini, tarihlerini yansıtan objelere ilgi gösteriyor. Model gemiler de bu noktada önemli bir figür. İş dünyası ve kamunun payı da ayrı bir başlık. Deniz müzelerinin sayısının artması model gemiye olan talebi de artırdı haliyle, son örnek Bodrum Deniz Müzesi...
İşadamları da bu alana eğilmeye başladı. Bir örnek vereyim birkaç ay önce Arkas Holding'in sahibi Lucien Arkas'la sohbet ederken İzmir'de bir deniz müzesi kurmak için çalışmalara başladığını söyledi. Müzede sergilemek üzere model gemiler yaptırdığını, bu iş için 4-5 sanatçının çalışmalara başladığını anlattı.
Bu talebi gören özel sektör ve kamu, model gemi yapma kurslarını yaygınlaştırmaya karar verdi. Maket yapımını öğretmek üzere açılmış çok sayıda özel kurs var, hatta model gemi yapanların kurduğu bir dernek bile var. Hem deneyimlerini paylaşıyor hem de yeni başlayanlara yol gösteriyorlar.
Ancak en çok ilgiyi belediyelerin açtığı kurslar görüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mesleki eğitim veren kuruluşu İSMEK (Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları) bir süredir model gemi eğitimi veriyor. Kadıköy'deki kurs merkezinde verilen bu eğitimlere ilgi o kadar fazla ki tüm kayıtlar dolmuş durumda.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de bu ilgiyi fark ederek bu konuda bir kurs açmış. Belediyenin Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), model gemi yapımı kursu açtı. Kurs, denizciliğin merkezi olan Gölcük'te... Kursun en önemli özelliği büyük ölçekli işletmeler, tersaneler ve lojistik firmalar gibi yerlerde iş bulma imkanı tanıyor olması. Yetkililer, yeni bir istihdam alanı yaratılacağını düşünüyor. Kursiyerlerin turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmelerde, tersanelerde, lojistik firmalarında, armatörlere özel model gemi yapımı gibi alanlarda çalışabileceğini belirtiyorlar. Kursa kayıt yaptırmak isteyenler 414 62 44 numaralı telefonu arayabilir ya da www.komek.org sitesinden yararlanabilir.

'Allah'ın cezası, gemiye geri dön!'
İtalya'daki cruise gemisi kazası hala gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Haberlerin özünü, gemiyi terk ettiği iddia edilen kaptan oluşturuyor. Kaptanın kaza esnasında sevgilisiyle zaman geçirdiği en çok konuşulan konu. Yetkililer kaptanı suçluyor, o da kendini savunmaya devam ediyor. Bir yandan da kayıpların aranmasına devam ediliyor. Kaza, halkın da gündemindeki sıcaklığını koruyor ki İtalya'da tişörtlere konu oldu. İtalyanlar bir sahil güvenlik görevlisinin yolculardan önce gemiden ayrılan kaptana söylediği 'Allah'ın cezası, gemiye geri dön' cümlesinin yazıldığı tişörtlere büyük ilgi gösteriyor. İtalyanlar, bu cümleyi işini düzgün yapmayanlara, zor anlarda kaçanlara atfettiklerini söylüyor. Tişörtler sadece   İtalya'da rağbet görmüyor, Brezilya'dan, Hong Kong'dan, Almanya'dan, Fransa'dan bile talep geldiği belirtiliyor. Türkiye'de yok satacağını düşünüyorum, ne dersiniz?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak