• $32,228
  • €35,0704
  • 2453.37
  • 10922.2
13 Ekim 2022 Perşembe

Zihniyet

Biz neler gördük neler... Bülent Ecevit döneminde milletvekili pazarları kuruldu. AP'den istifa ettirilen isimlerin hepsine birden bakanlık verildi.

"Yaşa, bravo" nidaları ile alkışladılar.

Sonra On bir Ayaklı Hükümet kuruldu. Bakan yapılan transfer isimlerin içinden Bakanlıktaki "odacı" kadrolarını bile satanlar çıktı. Bunlardan bazıları Yüce Divan'da yargılanıp ceza yedi.

İsmini vermeyeyim (çünkü oğlu babası ile gurur duyuyor) biri ceza alıp yıllarca içeride yattı. Cezasını bitirip tahliye olduktan sonra, omuzlara alınıp "Türkiye Seninle Gurur Duyuyor" sloganları atıldı.

Çok milletvekili transfer pazarlarıyla karşılaştık. Bu yolla iktidarlar devrildi. O pazara düşen milletvekilleri yine alkışlandılar.

Bir tek Kubilay Uygun dillere takıldı. Peş peşe birkaç parti birden değiştiren o milletvekiline "Fırıldak Kubi" adı verildi. Adeta bütün suç O'nun üzerine yüklendi. Yerden yere vuruldu.

Çok uzağa gitmeyelim. Daha yeni CHP'den İYİ Parti'ye "ödünç milletvekili" verildiğini hepimiz yaşadık ve gördük. Onlar da alkışlandı. Hatta "demokrasi kahramanları" yapıldı.

***

Nihayet CHP kökenli İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi AK Parti'ye geçti. Sen misin bunu yapan? Yer yerinden oynadı. Söylenmedik laf kalmadı.

Oysa Çelebi savunduğu fikirlerin gereğini yaptı. Asker kökenli FETÖ mağduru bir ismin, bugün onlara göz kırpan ve mavi boncuk dağıtan yapılarla beraber yol yürümesi beklenemezdi elbette.

Kendisine "topaç" adı takıldı ve yerden yere vuruldu...

Çok ironik bir durum aslında! Bunu da partilerinin grup toplantılarında "transfer" törenleri düzenleyip, "Bakın şu da bu da bize katıldı" diye övünüp alkışlayanlar yaptı!

Bakın Altılı Masa'ya, Meral Akşener kaç parti değiştirdi, nereden nereye savruldu! Ahmet Davutoğlu ne idi bugün ne oldu! Ali Babacan dün nerede duruyordu, bugün nerede!

Hemen akla gelen bazı isimleri sayalım isterseniz:

Mehmet Ali Çelebi'ye "topaç" diyenler, Abdüllatif Şener, Mehmet Bekaroğlu, Cemal Enginyurt, Bülent Kuşoğlu, Mansur Yavaş, Turan Çömez ve MHP'den ayrılıp İYİ Parti'ye geçen pek çok ismi ne ile izah edecekler? Onları hangi kategoride değerlendirecekler?

Ya da...

"Dün biz de çok yanlış yaptık" mesajını verip, bugün 180 derece dönen Kemal Kılıçdaroğlu ve son günlerde yaptığı çıkışlar için ne diyecekler? Geçmişte başörtüsünü yasaklamak için Anayasa Mahkemesi'nin kapısına koşan, bugün ise örtü istismarı yapanları nasıl izah edecekler?

"Türkiye'nin geleceği ve inandığım yolda yürümek için AK Parti'ye geçiyorum" diyen Çelebi'ye hakaret etmek kolay. Peki, O'ndan daha fazla yer değiştiren ya da durduğu yerde topaç gibi dönenlere ne isim takacaklar?

Tavırlarına bakılırsa, sanırım onları alkışlamaya devam edecekler!

İşte bizim sıkıntımız, karşı karşıya bulunduğumuz bu zihniyet! Kendilerine hak olan, başkalarına kabahat! Bir standartsızlık ve ikiyüzlülük batağında debelenip duruyorlar.

Karşılarına geçip ayna tutsanız da fark etmiyor. Sıkışırlarsa küfür ve hakarete başlıyorlar. Amiyane tabiri ile hemen çamura yatıyorlar.

Hiç değişmediler ve niyetleri de yok. İşte, biz yıllardır bu zihniyetle uğraşıyoruz.

<p>Fakat esas soru Cumhurbaşkanlığı makamına kimin geçeceğinden  ziyade Hamaney sonrası dönemde kimi

İran'ın lideri kim olacak?

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?