• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
8 Mayıs 2024 Çarşamba

Ülkeye düşmanlık bu

Meksika

Küreselleşme bir olgu. Kaçamazsınız, içinize kapanıp yaşayamazsınız. Hele hele Türkiye gibi bir coğrafyada yer alıyorsanız, bunu hiç yapamazsınız.

Yüzyıllar boyunca dünyaya nizam ve intizam vermiş bir geçmişimiz var bizim! Bugün de belli küresel değerleri savunuyoruz. İddialarımız ve hedeflerimiz bulunuyor. Heybemiz dolu ve söyleyecek çok sözümüz var.

Dünyada ise, eşitsizlikler, adaletsizlikler ve çatışmalar sürüp gidiyor. Önlemeye çalışan uluslararası kuruluşların çabaları yetersiz kalıyor. Elbette bize de görevler düşüyor.

Ne yapalım? Nasıl davranalım?..

Susalım mı, seyirci mi kalalım? Hiçbir şey yokmuş gibi mi yapalım? Bu adaletsizliğe, zulme sesimizi çıkartmayalım mı? Bu arada elimize vurup ekmeğimizi almalarına da rıza mı gösterelim?

Olmaz elbette. Bütün uluslararası toplantılarda bulunacağız. Konuşacak, anlatacak, karşı çıkacak, gerekiyorsa elimizi masaya vuracağız. Küresel barış ve adalete katkıda bulunacağız. Hakkımızı, hukukumuzu da sonuna kadar savunacağız.

Bunu da en iyi şekilde yapıyor, yapmaya çalışıyoruz...

***

Ama içimizde bir müsilaj takımı var. Bunlar karşı, her şeye karşı. Yaptıkları tek iş de kirletmek.

Bunlara göre, her uluslararası toplantı israf. Katılan her heyet lüzumsuz. Kalkan her uçak gereksiz.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un katıldığı Meksika'daki MIKTA toplantısında da bunu yaptılar. "İsraf" dediler, "gereksiz" diye kirletmeye çalıştılar. Toplantıyı izleyen biz gazetecilere bile saldırdılar.

Zaten görevleri ve varoluş gayeleri bu. Ufuksuzlar, vizyonsuzlar, saldırganlar...

"İsraf" dedikleri, 25 kişilik küçücük bir heyet.

"Gereksiz" diye kirlettikleri, uluslararası bir parlamentu grubu.

"Keyif yapıyor" dedikleri de eziyete varan 18 saatlik bir yolculuktan sonra Meksika'ya varıp Türkiye'nin sesini duyurmaya çalışan, aralarında CHP'lilerin de bulunduğu küçük bir parlamento heyeti, birkaç gazeteci ve birkaç bürokrat.

Ama bunların görevi kirletmek!

Hem cahil, hem saldırganlar. Bilmezler bu tür toplantılarda neler olduğunu. Bilseler de anlamazlar zaten.

Amaç, ülkenin sesini duyurmak, uluslararası toplantılarda en iyi temsil etmektir. Çırpınır, canı çıkar heyetin Türkiye'nin menfaatlerini savunmak için. Bunlar saldırırlar...

Bilmezler, ekonomik ve siyasi getirilerini. Haberleri yoktur, Numan Kurtulmuş'un Bahreyn Kralı'ndan rica ederek iki Türk vatandaşını affettirip cezaevinden çıkarttığını. İkili görüşmelerle BAE ile aramızdaki pek çok sorunun çözümüne katkı sağladığını. Habersizdirler, sonuç bildirilerinde mazlumların ve Türkiye'nin hakkını, hukukunu savunmak için ne büyük savaşlar verildiğinden. Sadece müsilaj işlevi yapar bunlar.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, 8'i yurt dışında olmak üzere 13 uluslararası toplantıya katıldı. 100'den fazla devlet adamı, parlamento başkanı ve kralla görüştü. Çok iyi yaptı, devam edecek ve etmeli de!

Sağdan soldan yükselen çirkin sesler

ise bu kervanı durduramayacak. Türkiye büyük, söylenecek sözü olan ve dinlenen bir devlet. Elbette uluslararası bütün toplantılarda bulunacak.

<p>Sırp askerleri tarafından 8 bin 372 kişinin acımasızca  katledildiği Srebrentisa katliamı Birleşm

Srebrenitsa Soykırımı BMGK'da

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!