• $13,4626
  • €15,2249
  • 800.1
  • 1945.07
28 Ağustos 2013 Çarşamba

Türkiye’ye sentetik bomba

Bütün dünya, Suriye’de Esad’ın kullandığı kimyasal silahı, etkilerini ve muhtemel bir askeri müdahaleyi konuşuyor. Bu konuda en duyarlı ülkelerden biri de Türkiye.
Doğal olarak tepki gösteriyoruz...
Kullanılan kimyasal silahla üzerine tuz biber ekilen Suriye’deki insanlık dışı katliamlara “yeter artık” diyoruz. Ama, tepki göstermemiz gereken başka konularda sesimizi çıkartmıyoruz. Dönüp kendimize bakmıyoruz. Çünkü, biz Türkiye olarak Esad’ın kullandığı belirtilen “Sarin Gazı”ndan çok daha ciddi bir tehlike ile karşı karşıyayız.
En vahimi ise, çoğumuz tehlikenin farkında dahi değiliz!

***
Bizi tehdit eden tehlike “bonzai” denilen bir madde...
Siyah paket, Gri paket, Platinium, Titanium, Dj, Boom, Jamaica, Black Mamba, Red gibi çeşitleri var.
Dört bir yanımızı sarmış durumda. İnternette reklamları bile yer alıyor. Üzerine yapılan şarkıların klipleri ortalıkta geziyor.
Temini kolay, fiyatı son derece ucuz. Üstelik, ilkokullara kadar girmiş durumda. Muhafazakar çevrelerde bile hızla yayılıyor.
Sosyal medyada yapılan reklamı da dikkat çekici:
“Çok dindarsanız ideal bir uyuşturucu. Yaradana gidip geliyorsunuz.” 
Bitmiyor, mütedeyyin çevrelere son derece garip mesajlar veriliyor. Esrarla birlikte Bonzainin pazarlaması da yapılıyor:
“Ottur, günahı yoktur.”
Durum bu olunca, özellikle gençler başta olmak üzere pek çok insan sigara gibi tüketiyor.
Oysa, Bonzai ot falan değil. Sentetik bir madde. Çok çabuk bağımlılık yapıyor. Eroinden bile tehlikeli olduğu söyleniyor. Birkaç sene içinde bütün vücudu çökertiyor. Ölüme kadar gidiyor. Son günlerde genç yaşta kalp krizleri sonucu yaşanan ölümler hep bu madde yüzünden.
Gençlerimiz ölüyor, ölmeyenler de “bitik bir insan” olarak yaşamaya devam ediyor.
Sarin Gazı, sadece kullanıldığı yerde ölümlere yol açıyor ve bitiyor. Bonzai ise, her geçen gün daha fazla yayılıyor!

***
Son dönemde yapılan istatistiklere bakılırsa, Avrupa’nın en genç nüfusu Türkiye’de. Ancak, bu genç nüfus ciddi bir tehdit altında. Belki de belli odaklar, bu genç nüfusumuzu özellikle hedef alıyor!
Esrar kullanımı zaten Türkiye’de çok yaygın. Şimdi de adeta bir moda şeklinde Bonzai kullanımı yayılıyor. Biz, meydanlarda mitingler yapıyoruz. Suriye’deki kimyasal katliama lanetler okuyoruz. Ancak, ülkemizde yayılan bu büyük tehlike karşısında savunmasız kalıyoruz. Çocukları madde bağımlısı olan aileler bile durumun farkında değil.
Uyuşturucu ile mücadelede kullanılan geleneksel tedbirler ise, hem yetersiz, hem de etkisiz. Çok daha ciddi adımlar atılmasına ihtiyaç var.

***
Yeşilay, 5 Mart 1920’de oluşturulmuş milli bir kuruluş. Aradan geçen onca yıl içki ve sigaranın zararlı olduğuna dair sağa sola yazı yazmaktan başka bir iş yapmamış. Bugün sadece 23 şubesi ve 4.500 üyesi var.
Oysa, her ilde bir şubesi, milyonlarca üyesi olması ve bütün kötü alışkanlıklarla mücadele etmesi gerekli. Çünkü, uyuşturucu kullanımı bu ülkede milli bir sorun haline gelmiş durumda.
Başbakan, Yeşilay’a Sepetçiler Kasrı’nı tahsis etti. Kızı Esra Albayrak’ı Yeşilay yönetimine soktu. Önemli bir mesaj verip Yeşilay’a ciddi avantaj sağladı. Ama yetmez, sadece Başbakan ve kızıyla olmaz. Kılıçdaroğlu’dan Bahçeli’ye kadar herkes bu duyarlılığı göstermeli. Toplumun bütün kesimleri mücadelenin içine sokulmalı.
Yeşilay Fatih Şube Başkanı Ramazan Akgün, “Geleneksel metotlar sonuç vermiyor, yeni projeler geliştirmeli, mücadeleyi halka mal edip Türkiye çapına yaymalıyız” diyor.
Son derece doğru. Üstelik, çok geç kalmış durumdayız.
Türkiye bugün Suriye’de kullanılan Sarin Gazı’ndan yüzlerce kat daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Suriye’deki ana ve babalar gibi gencecik cesetlere sarılıp ağlamak istemiyorsak, hem toplumca el ele vermeli, hem de acele etmek zorundayız!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar