• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
5 Nisan 2022 Salı

Türkeş yaşasaydı…

Alparslan Türkeş'in ölümünün 25. yıldönümüydü dün. Anma programları yapıldı, çeşitli mesajlar yayınlandı. Bazıları da kendilerine göre bir Türkeş Portresi ortaya koymaya çalıştı...

Zaten moda oldu son dönemde. Bir süre önce de "Erbakan yaşasaydı şöyle yapardı" türünden iddialara ve tartışmalara tanık olduk.

Günübirlik fikir değiştiren, olayların akışına göre tutum belirleyen kişiler değildi onlar. Belli iddiaları ve idealleri vardı. Bu uğurda bedeller ödeyip acılar çektiler. Yılmadılar, yıkılmadılar, teslim olmadılar. Hayatları boyunca belli hedefler peşinde koştular...

O yüzden, çarpıtıp çekiştirerek, kelime oyunları oynayıp, bu şahsiyetleri istismar ederek çıkarımlar yapmak, onların manevi şahsiyetlerine saygısızlık anlamına gelir.

Merhum Türkeş'i en iyi tanıyan ve kendisi ile ilgili değerlendirme hakkına sahip olan basın mensuplarından biriyim. 1984'te Askeri Mevki Hastanesi'nde tutuklu olarak tedavi gördüğü sırada ben de askerdim. O kötü günlerinde yaşadıklarına tanık oldum. Aylar ve geceler boyunca hastane koridorlarında birlikte volta atıp sohbet ettik. Zaman zaman da dertleştik.

1970'li yıllarda başlayan kendisi ile yakın ilişkim vefatına kadar devam etti...

MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda idamla yargılanıyordu. O davayı da takip ettim. Bugün CHP İzmir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer'in babası Duruşma Savcısı Hakim Albay Nurettin Soyer'in hazırladığı iddianamede çok ilginç bir itham vardı. 587 sanıklı MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda, Türkeş, "Başkanlık Sistemini istemek ve bunun için mücadele etmekle" suçlanıyordu. Yaptığı bazı konuşmalara ve yazdığı kitaplara atıfta bulunuluyordu. İdamı için gerekçe olarak gösterilen garip ve hukuk dışı suçlamalardan biri de buydu!

İnanılır gibi değil, ama yaşadım ben bunu!

Bu gerçeğe rağmen, biri ya da birileri kalkıp, Türkeş'e atıfta bulunarak, O'nu istismar edip, Parlamenter Sistem savunuculuğu yaparsa, buna "Çok kaba bir istismar" denir!

***

Bir de Türkeş düşmanlığı üzerinden beslenenler var...

Dönüp dolaşıp, sert kişiliğinden bahsediyor ve "faşist" diye saldırıyorlar. Hem de bunu eşi vefat ettikten sonra ikinci evliliğini MHP Genel İdare Kurulu'nun tavsiyesi üzerine yapan bir adam için söylüyorlar.

Gözlerinin dolduğuna ve dokunsan ağlayacak duruma geldiğine şahit oldum ben o insanın. Mevki Hastanesi'nde kapısında iki inzibat erinin beklediği günlerde odasına girdiğimde, oğlu Ahmet'in fotoğrafına bakılıyordu. Gözleri dolu dolu olmuştu. Rahatsız etmemek için kendimi dışarı attım.

Türkeş'i de iyi tanırdım, Erbakan'ı da. Ecevit ve Demirel gibi liderlerle de çok yakın temasım oldu. Türkiye'de pek çok ilde havaalanının bulunmadığı dönemde, günlerce otobüslerle yaptıkları seçim gezilerine katıldım. Çok özel anlar paylaştım.

Buna rağmen, "yaşasaydı öyle yapar, böyle davranırdı" deme hakkını kendimde göremiyorum. Sadece geçmişte yaşanan olaylar karşısında takındıkları tavırları aktarıp bir çıkarım yapmaya çalışıyorum.

Ayrıca...

Hayatında bir defa bile görmediği insanlar hakkında hüküm verebilme hakkını kendinde görebilen zibidilerden fırsat da kalmıyor bize zaten!

<p>İsrail aylardır Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere kısıtlamalar uyguluyor. Filistinli

Mescid-i Aksa'ya Filistinliler akın etti

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu