• $17,9658
  • €18,3026
  • 1017.56
  • 2980
23 Mayıs 2016 Pazartesi

“Tayyip’in partisi”

“Ne oldu?”, “neden oldu?”, “Davutoğlu niye gitti?” gibi sorular, dünkü AK Parti olağanüstü kongresinde cevabını buldu. Hem de çok net bir biçimde!
Şimdi biraz geriye, yılın başına gitmek istiyorum. Ahmet Davutoğlu, Başbakan sıfatıyla AK Parti’nin 2016 hedeflerini açıklıyordu. ATO’nun Konferans Salonu’nda birkaç slogan dışında pankart filan yoktu. Sadece kapının girişine, sanki biraz da ürkekçe yerleştirilmiş bir bez portre dikkati çekiyordu. Tepede büyükçe bir Davutoğlu, sağında ya da solunda Atatürk, diğer tarafta da Türk Bayrağı yer alıyordu.

Salonda Erdoğan’ın tek bir fotoğrafının olmaması garipti. Çok iyi hatırlıyorum, o pankartı bazı bakanlara gösterdiğimde, onlar da “garip” ifadesini kullanmıştı. İsterseniz daha açık ifade edeyim, Davutoğlu döneminde adeta Erdoğan’dan uzaklaşmaya çalışan bir görüntü vardı.

Devam edelim…
Ahmet Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde Erdoğan için hep “Sayın Cumhurbaşkanımız” ifadesini kullandı. Buna karşılık, bir defa bile “liderimiz” demedi. Dün ise salon “Lider Erdoğan” sözleriyle inledi.
Bitmedi, dahası var…
Dün salonda, dev bir Erdoğan posteri açıldı. Sağına Yıldırım, solunda ise Davutoğlu yerleştirildi. Üstelik Erdoğan portresi, her ikisinin de üzerindeydi!

***

Siyasi parti kongrelerinde seçilen divan başkanları, delegelerin eğilimlerini yansıtan isimlerdir. AK Parti’nin olağanüstü kongresinde Divan Başkanı seçilen Bekir Bozdağ için de aynı değerlendirmeyi yapabiliriz.

Ne dedi Bekir Bozdağ? Cumhurbaşkanı Erdoğan için “AK Parti’nin ve Türkiye’nin lideridir” ifadesini kullandı. Bitmedi, yetmedi, çok daha açık bir mesaj verdi. Halkın, AK Parti için “Tayyip’in Partisi” dediğine vurgu yaparak, devam etti:
“AK Parti Tayyip’in partisidir, Tayyip’in partisi olmaya da devam edecektir. AK Parti’nin tek lideri vardır; o da Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dır. Sayın Cumhurbaşkanım, yolun yolumuz, davan davamızdır.”
Bu kadarla da kalmadı; Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını ayağa kalkarak okudu ve bütün salon da ayaktaydı.

Biraz da Binali Yıldırım’ın konuşmasına bakalım…
O da Erdoğan için “lider” ifadesini kullandı.
O da “Yolun yolumuz, davan davamızdır” dedi.
Binali Yıldırım, oldukça net bir mesaj verdi. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunun altını çizdi. “Başkanlık Sistemi” dedi. Salona da üç defa “Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?” sorusunu sordu. Her defasında daha gür bir “evet” cevabını aldı.
Yıldırım, milyonların gözü önünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin “Son Başbakanı” olduğunu da ilan etti:
-Yapmamız gereken en önemli iş, fiili durumu yasal hale getirmek, yeni anayasa ile Başkanlık Sistemi’ni tesis etmektir.

Ve Erdoğan’ın mesajı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongreye gönderdiği mesajın da diğerlerinden bir farkı yoktu. Erdoğan da “Anayasa değişikliği” dedi. Bu anayasa değişikliğinin “Cumhurbaşkanı ile siyasi kadrosu arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyen çarpık tabloyu onaracağını” belirtti.
Daha fazla söze gerek yok sanırım…

Davutoğlu döneminde hissediyor muydunuz aynı kararlılığı? Ortak hedefe doğru böylesine güçlü hamleler yapılıyor muydu? Aynı ses, aynı yükseklikte çıkıyor muydu?
Ben duymadım!
Davutoğlu döneminde hep Süleyman Demirel’in o ünlü “Tapulu arazime gecekondu kondurtmam” sözünü düşündüm!
Bilmem anlatabildim mi?..

AK Parti’deki değişimin, Davutoğlu’nun yerine Yıldırım’ın gelişinin özeti budur!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler