• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
22 Ağustos 2023 Salı

Tarihi dönemeç

Hafta sonu, Budapeşte'den güzel bir haber geldi: Türkiye, sınırdaşı olmayan Macaristan'a doğalgaz satacak. Aslında tarihi bir dönemeç bu! Enerji ithalatçısı Türkiye, enerji ihracatçısı bir ülke konumuna geçiyor.

Nasıl oldu bu?

Azim ve kararlılıkla!

Gergef gibi dokuduk. İşe önce sondaj gemileri ile başladık. Sonra denizlerdeki egemenlik alanlarımızı delik-deşik ettik ve doğalgazı bulduk. Karada da yeni petrol alanları keşfettik. Onları da çıkarttık. Umutlu olduğumuz yeni bölgeler var. Karada yeni petrol kuyuları yükseliyor...

Bunu da içeriden ve dışarıdan yapılan engellemelere ve bütün kirletme çabalarına rağmen yaptık.

Dün, "nerede doğalgaz" diyenler, bugün teslim olup durumu kabul ettiler. Kendilerine yeni kirletme sahaları arıyorlar.

***

Gelişmeler sadece bu kadarla sınırlı değil. Erdoğan'ın Macaristan ziyareti dünyanın dilinde. Çok önemseniyor, önemli basın-yayın organlarında değerlendirmeler yapılıyor...

Çünkü Budapeşte'de bölgenin enerji güvenliği masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Victor Orban, stratejik bir ortaklık kurdu.

Dünya basınında şu bilgiler verilip yorumlar yapılıyor:

"Aralık ayında bir ziyaret daha var. Ankara ve Budapeşte, stratejik ortaklığı derinleştireceklerini açıklayacaklar. Bölgenin enerji dengeleri derinden etkilenecek."

Sadece bu kadar değil. Budapeşte'de bir zirve yapıldı. O zirveye Erdoğan ve Macaristan tarafının yanı sıra, Azerbaycan Lideri İlham Aliyev, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el San, Sırbistan Lideri Aleksander Vucic, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile Türkmenistan Lideri Serdar Berdimuhammedov da katıldı.

Güce ve organizasyona bakın! Elbette bölgenin enerji dengeleri derinden etkilenecek.

***

Kim ne derse desin... Kim aksini iddia ederse etsin... Kim kirletmek ve çarpıtmak için çırpınırsa çırpınsın... Oluşturulmak istenen olumsuz algılara karşılık, Türkiye farklı bir kulvarda artık. Geçmişte olduğu gibi, başkalarının estirdiği rüzgârlarda kuru yaprak gibi yuvarlanmıyor. Kendi oyununu kendi kuruyor, önemli dengeler oluşturuyor.

Tarihi gelişmeleri etkiliyor.

Üstelik yeni başladık. Önce çok çaba sarf ettik; ektik, işledik, büyüttük. Şimdi de meyvelerini topluyoruz. Az zamanda ciddi mesafe kat ettik.

Elbette bundan rahatsız olanlar var. Tezgâhları bozulanlar, doğal olarak Türkiye'yi engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Dışarıdaki direniş her fırsatta önümüze çıkıyor. Bundan sonra da yapacaklar...

Dert değil, başından beri vardı bunlar.

Bizim asıl sıkıntımız içeride. Ne zaman güzel bir gelişme olsa, Türkiye ne vakit önemli bir adım atsa, içeride bazı çevreler kurdeşen döküyor.

Önce sondaj gemilerine saldırdılar. Ardından arama çalışmalarını kirletmeye çalıştılar. Doğalgaz bulduk, "yok, nerede" diye sordular. Aylardır evlerinde bedavaya tencere kaynatanlar, beleş duş alanlar, bugün bile atıp-tutmayı sürdürüyorlar...

İyi ve güzel olan her şeyi kirletmeye çalışmak gibi bir özellikleri var bunların. Ne yaparlarsa yapsınlar, olmuyor, beceremiyorlar. Türkiye gelişip büyüyor, her geçen gün güçleniyor. Kervan yürüyor işte.

<p> İsrail'in saldırıları aralıksız sürüyor. İsrail Deyr Belah'ta birçok binanın bulunduğu büyük bir

İşgalci İsrail'in saldırıları hız kesmiyor

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi