• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
22 Mayıs 2017 Pazartesi

Tarihe tanıklık ettik

Dün, bir milat gerçekleşti. Cumhuriyet Tarihi’nin en önemli olaylarından birini yaşadık. Ankara Arena Spor Salonu’nda tarihe tanıklık ettik.

AK Parti’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ndeydik. Orada hem bir siyasi parti kongresi yapıldı; hem de büyük bir dönüşüm gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanlığı’na seçildi. Türkiye’de partili cumhurbaşkanları dönemi resmen başladı.

Artık siyasette pek çok şey eskisi gibi olmayacak. Bir siyasi parti, ülkeyi yönetmeye talipse eğer…

Gözünü Beştepe’ye dikecek. Cumhurbaşkanlığı Koltuğu’nu hedefleyecek. Çünkü, artık icranın başı Cumhurbaşkanı. 2019’dan itibaren Başbakanlık makamı da olmayacak.

Ayrıca, bu “çatı adayı” ile olacak iş de değil. Buldunuz bir çatı adayı. Üstüne diyelim ki başarılı da oldunuz ve cumhurbaşkanı seçtirdiniz. Bu durum sizin hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz anlamına gelmez ki!

Var mı çatı adayının sizin çizdiğiniz doğrultuda yürüyeceğinin ve politikalarınızı gerçekleştireceğinin bir garantisi?

Yok elbette…

Yakın tarihte örneği de var: 57. Hükümet döneminde Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer’in başına bir talih kuşu kondu. Başbakan Bülent Ecevit, Sezer’e hiç aklında yokken Cumhurbaşkanlığı Makamı’nı altın tepsiyle sundu. Koalisyon ortaklarını ikna edip, cumhurbaşkanı seçtirdi.

Sonra da tabiri caizse arkadan hançerlendi. Yüzüne Anayasa Kitapçığı fırlatıldı.

***

Demek ki…

Taşıma suyla bu iş olmaz. Türkiye’yi yönetmeye talip olan siyasi parti liderleri, önümüzdeki dönemde kaçınılmaz bir şekilde Cumhurbaşkanlığı’na da aday olmak zorundalar. Aradan geçen zaman içinde, bunun siyasi parti genel başkanları için bir mecburiyet olduğu daha da iyi anlaşılacak.

Aksini savunanlar ve direnenler de doğal olarak silinip gidecek.

Henüz bu gerçek yeterince idrak edilmiş gibi görünmüyor. Baksanıza, CHP, AK Parti’nin 3. Olağanüstü Kongresi’ne temsilci göndermedi. Gerekçesini de “Anayasa ihlal ediliyor” sözleriyle açıkladı.

Ne anayasası?..

Ne ihlali?..

Eskidendi o, 16 Nisan’daki halk oylamasının öncesiydi. Milli irade sandığa giderek bir karar verdi, anayasa değişti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi. Yeni anayasa partili cumhurbaşkanlarına izin veriyor.

CHP de artık geçerliliğini yitiren 1982 Anayasası’na takılıp kalmış, Don Kişot misali yel değirmenleriyle savaş ediyor!

***

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, dün kongrede yaptığı konuşmada, artık siyasetin işinin çok zor olduğunu söyledi. Yüzde 30’lar ve 40’larla ülke yönetimine talip olunamayacağına, “yüzde 50 artı 1” için mücadele etmek gerektiğine işaret etti.

Bunun için yapılması gerekenleri sıraladı: AK Parti yeni bir gönül seferberliği başlatacak, kendini yenileyecek, bundan sonra daha çok çalışacak.

Muhalefet ise, halen aynı yerde ve aynı tartışmalarla uğraşıyor!

Ey parti yöneticileri, baylar, bayanlar…

Siz farkında olmayabilirsiniz ama gerçekten sistem değişti. İster inanın, ister inanmayın…

Biz de oradaydık, tarihe tanıklık ettik ve bizzat şahit olduk. Siz de görüp, gerçekleri kabul ederek değişseniz iyi olacak. Yoksa kaybetmeye mahkûmsunuz. Tabii yine de kendiniz bilirsiniz!

<p>Markar Esayan'ın cesur bir insan olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah

'Markar Esayanlara bu toplumun her zaman ihtiyacı var'

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?