• $32,8516
  • €35,2627
  • 2452.25
  • 10771.4
5 Haziran 2024 Çarşamba

Suriye'de seçim oyunu

Demokratmış bunlar! Kurallarını terör örgütlerinin ve emperyalist güçlerin koydukları bir demokrasi oyunu oynuyorlar. Buna bizim de katılmamızı istiyorlar.

11 Haziran'da Suriye'nin kuzey bölgelerinde yerel seçim yapacaklarmış. Mahalli yöneticilerini seçeceklermiş.

Kim yapacak bunu? ABD'nin oraya yığdığı PYD ve YPG'liler. Bir başka ifade ile PKK'lılar. İşin içinde bölge halkı yok. Orada oy kullanması gereken insanlar, yıllar önce Türkiye'ye sürüldüler. Kalanlar, hayatiyetlerini devam ettirenler ise karşı çıkıyor. Üstelik böyle bir eylem Birleşmiş Milletler'in 2254 Sayılı Kararına da aykırı.

Ama bunlar "yapacağız" diye diretiyor...

Kimlerle yapacaklar bu seçimi? Bölge ile ilgisi bulunmayan, oraya taşınmış silahlı güçlerle. Onların belirlediği isimler aday gösterilecek. Onlar sandığa gidecek, oy kullanacak. Seçimler de tamamlanmış olacak. Olayın en ironik yanı ise, Türkiye'de teröre bulaşmış belediyelere kayyum atanmasına karşı çıkanlar da bunu destekliyor.

Olacak iş değil tabii...

Türkiye de zaten "olmaz, yaptırmam" diyor.

***

Şu hale bakın:

Seçimin yapılacağı yer Suriye. Ama Şam'daki sözde Suriye Diktatörü Beşşar Esad, olan biteni sessiz ve sakin izliyor. "Burası benim ülkemin toprağı, ne yapıyorsunuz siz?" diyemiyor. O'nu koruma bahanesiyle ülkede bulunan Rusya'dan da ses çıkmıyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak, oynanmak isteyen oyuna "dur" demek Türkiye'ye düşüyor.

ABD ise, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Yardımcısı aracılığı ile "Uygun şartlar yok" türünden cılız bir açıklama yapıyor. Sözcünün Yardımcısı! "Dıdının dıdısı" dedikleri bir şahıs yani!

Durup dururken "oyun" demedim. O teröristleri oraya dolduran Amerika. İşleri organize eden, bu noktaya getiren de kendisi. Buna rağmen böyle bir açıklama yapıyor.

Bölgedeki terör yöneticilerinden Salih Müslim, söyledi zaten. Bu açıklamanın "laf olsun, torba dolsun" anlamına geldiğine işaret etti. "Türkiye'yi kışkırtmamak için sarf edilen sözler" olarak değerlendirildi.

Doğru, bunlar zaten Amerika'nın kullandığı, beslediği, desteklediği teröristler. Amerika'ya rağmen böyle bir adım atmaya cesaret edebilirler mi?

***

Salih Müslim, "Biz bu seçimi yapacağız" diyor. Türkiye de net bir dille buna izin vermeyeceğini tekrarlıyor. Bu kararlılık, en üst düzeyde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Fidan ve Milli Savunma Bakanı Güler tarafından ortaya konuldu.

Türkiye, oynanmak istenen bu oyunu bozmaya kararlı.

Şunun şurasında 11 Haziran'a bir şey kalmadı. Türkiye'nin ne yapacağını, engellemek için hangi adımları atacağını göreceğiz.

Bu arada bir başka görüntü daha çıkacak ortada: Türkiye'de her fırsatta, "halk iradesi, demokrasi" nutukları atıp bu değerlerin arkasına sığınanların da neler yapacakları görülecek. Hiç kuşkunuz olmasın, demokrasiyi ayaklar altına alacaklar. O bölgedeki terör yapılanmasının halk iradesini gasp etme çabalarına destek verecekler. Türkiye'nin değil, ABD oyununun ve terör örgütünün arkasında saf tutacaklar.

Biliyorum, hep öyle oldu. Her seferinde aynı tavrı sergilediler. Hiç yanıltmadılar bizi. Bugüne kadar farklı davranmadılar ki!

<p>Olay, Samsun'un Kavak ilçesi Üçhanlar Mahallesi Samsun-Ankara Karayolu üzerinde önceki gece saat

Samsun'da trafikte dehşeti yaşadılar!

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları