• $32,1865
  • €34,9791
  • 2507.94
  • 10895.3
16 Mayıs 2023 Salı

Sofrada meze oldu

Kurdu sofrayı, herkesi davet etti. Çok süslü laflar söyledi. Pastayı büyütmekten söz etti. Ama o sofrada CHP sadece meze oldu. Günün sonunda, elde sadece darmadağın ve yağmalanmış bir masa kaldı.

Kemal Bey, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de, TBMM'de de kaybetti. CHP'nin yitirdiklerini etkisiz elemanlar aldı. Davutoğlu, Babacan, Karamollaoğlu ve Uysal'ın adamları Parlamento' ya girdi. CHP'nin deve dişi gibi isimleri dışarıda kaldı. Üstelik yeni bir sofra kurmak için elde malzeme de kalmadı. Kılıçdaroğlu, iflas bayrağını çekti.

O sofradan nemalanan "şak-şakçı" ve "kap-kaçcı" kamuoyu araştırma firmaları ise, itibarlarını kaybetse de keselerini doldurdu. Hormonlayıp şişirdikleri İyi Parti ve HDP (Yeşil Sol) eski sistemde olsa, baraj altı kalacaklardı. Yerin dibine gömmeye çalıştıkları MHP ise her ikisinden de fazla oy aldı. Milletvekili bulunmayan 13 ilde daha milletvekili çıkardı.

***

"Olmayacak, olmaz" demiştim. Milletin, illüzyonlar ve algı operasyonlarının peşine takılmayacağını söylemiştim. Tablo ortada, dediğimiz gibi oldu işte. Yalan-dolanlar ve algı operasyonları ile başlayan bir süreç, yine "Biz kazandık" ve "Ülkeye demokrasi getireceğiz" türünden gösterilerle noktalandı. Sandığa giden, demokrasi şölenine katılıp, kendi iradesi ile sonuç almaya çalışan milyonlarca seçmen, adeta demokrasi düşmanı ilan edildi.

Seçmenin Kemal Kılıçdaroğlu'na attığı yaklaşık 2,5 milyonluk fark hazmedilemedi.

Oysa millet Kemal Bey'e göstere göstere net bir mesaj verdi:

"İnanmıyoruz sana" dedi. Uçuk-kaçık, ayakları yere basmayan vaatleri elinin tersi ile itti. Deprem Bölgesi'nde sandıktan Cumhur İttifakı'nın çıkması da bunun en büyük göstergesi. Canı yananlar, Kılıçdaroğlu'na değil, felaketin sorumlusu olarak göstermeye çalıştığı Erdoğan'a sarıldı. Yarasına kimin merhem olacağını bilerek tavrını ortaya koydu.

HDP ve FETÖ gibi yapılarla TİP'in o bölgelerde yürüttüğü istismar siyaseti sonuç vermedi.

Damdan düşenlerin "Bizi ancak Erdoğan anlar" şeklinde verdiği bu mesaj, çok önemli bir gösterge!

***

Adam yine kazandı. HDP, FETÖ, PKK, Batılı emperyalist güçler ve yıllardır yerleştirilmeye çalışılan Erdoğan düşmanlığı, en yüksek seviyeye çıktı; ama ancak bu kadar sonuç verdi. İddia ediyorum, Kemal Bey ikinci turda bu rakamları da göremeyecek.

Peki, Erdoğan ne yaptı? Yine balkonda konuştu. Birleştirici, bütünleştirici bir konuşma yapıp, demokrasiye sahip çıktı. Kılıçdaroğlu ise, gergin bir tavırla, bu güzel ve demokratik tabloya rağmen, halen "ülkeye demokrasi getireceğinden" söz etti.

Kendisinin ve destekçilerinin demokrasiden ne anladıkları da net bir biçimde ortada:

Yaşadık ve gördük hepsini. Bay Kemal, kampanya boyunca toplumun bütün kesimlerini tehdit etti. O'nu örnek alan destekçileri de içinde benim de adımın bulunduğu listeler yayınladı. "Kaçma, yakalayacağız, asacağız, keseceğiz" türünden çirkin ve alçakça tavırlar sergiledi.

Ne oldu? Erdoğan yine Cumhurbaşkanı, 28 Mayıs'ta da tescillenecek.

Ey demokrasi düşmanları, var mı aranızda takibe uğrayan? Hem de bu kadar saldırganlık ve ahlaksızlığa rağmen!

<p>Adeta bir soru işareti sarmalına giren İran'da olayın kaza  mı, sabotaj mı olduğu tartışmaları ha

İran'ı neler bekliyor?

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)