• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Eylül 2016 Cuma

Sizi gidiler sizi...

15 Temmuz’da hedef alınan Türk demokrasisiydi. Türk Milleti de bir demokrasi destanı yazdı.
Baktık, kimsede çıt yok. Bize “demokrasi dersi” vermeye kalkanların alayı sırra kadem bastı. Sözde Avrupalı dostlar sipere yattı. Çoğu “geçmiş olsun” telefonu etmediği gibi, karşılaştığımız darbe girişimini eleştirme zahmetine girmedi…
Hatırlayın o günleri. İçlerinde “Yahu ne yaptınız siz?” tavrı takınanlar dahi oldu. Darbe girişiminin başarısız kalmasından üzülür gibiydiler. Görmedik sanmasınlar, gözümüzden kaçmadı.
Bazıları, bize darbecilerle mücadele ederken ılımlı davranmamız konusunda ayar vermeye kalkmadılar mı?
Unutmadık biz bunları.
-
Bir bulut bile yoktu tepemizde…
Şimdi sağanak gibi yağıyorlar.
Darbe girişiminin üzerinden 1-1,5 ay geçtikten sonra yapılan ziyaretlerden söz ediyorum. ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın halini gördünüz. Üzgün ve mahcup bir tavır takınıp, geç kaldığı için özür dilemesine şahit oldunuz.
Dün Ankara, geç kalan ziyaretçilerle doluydu. Cumhurbaşkanı, AKPM Başkanı Pedro Agramunt, AP Başkanı Martin Schultz, Irak Meclis Başkanı Selim El Cuburi ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Flippo Grandi’yi kabul etti.
TBMM Başkanı, Martin Schultz ve KEİPA Başkanı Maja Gojkoviç ile görüşüp, Uluslararası Asamble Başkanlarını ağırladı.
Başbakan da gün boyunca Asamble Başkanları, Schultz, Agramunt ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyeleriyle ilgilendi. Ayrıca, Katar Yatırım İdaresi Başkanı Şeyh Abdullah’ı kabul etti.
Bu, sadece bir günlük trafik…
Daha önce gelenleri ve gelmek için sıraya girenleri saymıyorum. Türkiye’ye gelip-gidenler, devlet yönetiminin gündeminin büyük kısmını doldurur oldular.
-
Ne oldu, ne değişti?..
Çünkü olmadığını ve olmayacağını gördüler. Cumhurbaşkanı Erdoğan işin başında. Türkiye’de devlet yönetimi tıkır-tıkıp çalışıyor. Darbeciler birer birer temizleniyor. Hukuk mekanizması işliyor. İstikrarsızlık beklenirken bir “Yenikapı Ruhu” ortaya çıkıyor. Darbe girişimine maruz kalan bir ülke, beklenen sarsıntıların aksine, çok kısa bir süre sonra sınır ötesi operasyona girişebiliyor. Vesaire, vesaire…
Bunu anlamaları için 1,5 ay geçti. Ama sonunda anladılar. Bugünkü hareketlilik, kafalarına dank eden bu gerçeğin sonucu!
Türkiye’ye ihtiyaçları var…
O yüzden de sağanak gibi yağıyorlar. Biraz da mahcup bir yüz ifadesi takınıp, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı darbe girişimini gecikmeli bir şekilde kınıyorlar. Bize “geçmiş olsun” diyorlar.
-
Şimdi hiç mütevazı olmayacağım…
Türkiye, vazgeçemeyecekleri bir ülke. Elbette, kendi çıkarları için geliyorlar Ankara’ya. Ancak, önemli kazanımları var… Demokrasinin ne demek olduğunu öğreniyorlar bizden. Bir milletin demokrasisine canı pahasına nasıl sahip çıktığını yerinde görüyorlar.
Yetmez, Meclis’e gidiyorlar, bombalanan bir Parlamento binasıyla karşılaşıyorlar. En önemlisi, o bina bombalanırken milletvekillerinin nasıl direndiği gerçeğiyle karşı karşıya kalıyorlar.
O yıkıntıların arasında bir başka ders daha alıyorlar. Görüyorlar ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, verdiği şehitlere ve o görüntülere rağmen, darbecilerle hukuk içinde bir mücadele sürdürüyor.
O arada Suriye gerçeği de anlatılıyor kendilerine…
Hepsini etkileyebiliyor muyuz, bilemem. Ancak, elbette etkilenenler de vardır aralarında. Batı’da sürdürülen aleyhte propagandanın tam tersi bir görüntüyle karşılaşıyorlar. Durumun, sürdürülen algı yönetimiyle taban tabana zıt olduğunu bizzat gözleriyle görüyorlar.
Biliyorsunuz onlar, bir zamanlar Türkiye’ye “hukuk” ve “demokrasi” dersi vermeye kalkanlardı. Şimdi “hukuk” ve “demokrasi” dersini kendileri alıyorlar.
Evet, kabul etmek istemeyenler çıksa da tablo bu!
Kim ne derse desin… Kim aksini iddia etmeye kalkarsa kalksın… Varsın, Batı’nın yürüttüğü algı yönetimleri peşinde koşanlar olsun. Ben hem ülkemle, hem de bu ülkenin güzel insanlarıyla gurur duyuyorum.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak