• $31,1205
  • €33,8072
  • 2032.99
  • 9374.36
11 Ocak 2024 Perşembe

Şeffaf MİT!

Üzerinden neredeyse 30 yıla yakın zaman geçti. Alışılmadık bir gelişme ile karşı karşıya kaldık. Gazetelerin Ankara Temsilcileri olarak MİT'in Marmara Köşkü'ne davet edildik. O dönemde MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'du.

Çok önemli, olağandışı bir gelişmeydi bu. Şu anda hatırladığım kadarıyla aramızda Fikret Bila, Fatih Çekirge, Sedat Ergin gibi isimler vardı...

Şenkal Bey, kurmayları ile birlikte bizi karşıladı. Mesajlarını verdi, sorularımızı cevaplandırdı. Sohbet sırasında bir ara nedendir bilinmez, şahıslarımızla ilgili bir konuya girdi. "Sizden dört kişinin dosyaları var bizde" dedi.

Hemen araya girdim, "Biri benim biliyorum, diğerleri kim acaba?" dedim. Tabii cevap vermedi, ama "Sen yoksun" diye de düzeltmedi.

Benim dosyama gelince...

Okudum, biliyorum. Dernekler Kanunu'na göre kurulmuş yasal bir derneğin genel merkez yöneticiliğini yapmıştım. Zaten Ankara Valiliği'ne de bildirimi kendimiz vermiştik. Gizli-saklı bir şey değildi. Ayrıca, öğrencilik dönemimde yine yasal olan Alınteri isimli bir dergi çıkarmıştım. Maalesef o dönem MİT'e göre bunlar önemli suçtu!

İşte MİT, bunları arşivlemek, sağa sola bildirmekle uğraşıyordu. Sırf bu yüzden askerliğimi "sakıncalı" yaptım. Ağrı'daki sakıncalıların yer aldığı bir birliğe sürüldüm. Alabildiğine itilip horlanmaya çalışıldım.

Tabii yıllar sonra bize bu muameleyi reva görenlerin de rütbeleri söküldü. Yargılandılar ve cezalandırıldılar. Rahmetli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır da "al sakla" diye o yazıyı bana verdi. Duruyor kasamda utanç belgesi olarak.

Belki buraya Rahmetli Alparslan Türkeş'in Ankara Mevki Hastanesi'ndeyken benimle paylaştığı önemli bir bilgiyi de eklemek gerekir. Rahmetli, 1960 Darbesi'nin ardından yaşadıklarını kısaca su sözlerle anlatmıştı:

"Bakım, adeta Amerikalılar gelen evrakın başına birini, giden evrakım başına birini koymuşlar."

İşte manzara buydu: MİT kendi vatandaşlarını fişlerken, yabancı servisler benim ülkemde cirit atıyordu!

***

PKK ve diğer terör örgütleri böyle bir ortamda gelişti. 15 Temmuz Darbe Girişimi böyle bir iklimde vücut buldu.

Ama bugün MİT çok farklı bir noktaya geldi. Silkindi, temizlendi, arındı. Tabii bu noktada Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yaptığı yurtdışı operasyonlara tepki olarak "MİT şeffaf olmalı" sözlerini de hatırlatmak gerekir.

Tabii ki yapısı ve görevi gereği böyle bir şey olamaz. Böyle bir kurumun şeffaf olmasını istemek, geçmişteki zafiyetlerin yeniden nüksetmesi anlamına gelir.

Ama gitti o günler, MİT çok değişti...

Yabancı istihbarat örgütleri, bu ülkede dilediği gibi at koşturamıyor artık. Terör yapılanmaları ise, saklandıkları yerden burunlarını dışarı çıkaramıyor. MİT, kendi vatandaşlarını fişlemekle değil, yapması gereken asli işlerle uğraşıyor. Taşlar yerine oturdu.

Dün, MİT'in 97. Kuruluş Yıldönümüydü. Kale Yerleşkesi'nde etkinlikler yapıldı. Gazeteciler olarak bizler de davetliydik. Hem de dünün "sakıncalı" isimleri değil, bu milletin birer ferdi olarak!

Başta MİT Müsteşarı İbrahim Kalın olmak üzere, bu ülke için canını dişine takıp ölümü göze alarak çalışıp çabalayan her bir ferdine kutlu olsun...

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!

Atık lastikler geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Türkiye büyüklüğünde buz eridi! Antarktika'daki Türk Bilim İnsanlarından yeni rapor