• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
30 Temmuz 2020 Perşembe

Sağlık Bakanı endişeli

Zamanında harekete geçtik. Tedbir üzerine tedbir aldık. Çok bedeller ödedik. Süreci de diğer ülkelerden daha az hasarla bugüne getirdik. Ama tehlike bitmiş değil. Uzun süredir 900’lü rakamlara takılıp kaldık.

Yorulduk herhalde!

Biraz da gevşedik!

Virüsle mücadelede ciddi tecrübe kazanmamıza ve artık ne yapmamız gerektiğini çok iyi bilmemize rağmen, halin icabını yerine getirmiyoruz. Sokağa çıktığımızda görüyoruz ki, üzerimize düşeni gerektiği gibi uygulamıyoruz.

Oysa milletçe dikkatli davransaydık eğer…

Bugün çok daha iyi bir noktada olabilirdik. Kışa girmeden önce daha güçlü bir savunma mekanizması oluşturabilirdik.

***

Önceki akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile telefonla görüştüm. Gördüm ki, Bakan Bey’in de ciddi endişeleri var. Halen bazı eski alışkanlıkların terk edilememesinden dolayı rahatsız.

Bakan Bey, bütün dünyanın Ekim ve Kasım ayları ile birlikte güçlü bir dalga beklentisi içinde olduğunun altını çizdi. Havaların soğuması ile birlikte artacak gribal enfeksiyon vakalarının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkati çekti.

Virüsün gücünü kaybetmediğini bir defa daha hatırlattı. “Tehlike bitmedi, mücadele devam ediyor” dedi.

Ama sokaktaki görüntü hiç de öyle değil. Sosyal hayatta, çarşıda, pazarda “taarruz geçti” havası hâkim. Hepimiz için büyük tehdit bu gevşeme. Bakan Koca’yı düşündüren ve endişelendiren de işte bu fotoğraf.

Öyle bir mücadele ve kritik sürecin içindeyiz ki…

Dikkat etmezsek, bu güne kadar biriktirdiğimiz bütün kazanımları bir anda kaybedebiliriz!

***

Sağlık Bakanı, bilinenleri bir defa daha sıraladı…

“Tedbir, tedbir, tedbir” dedi:

-Aslında yapılacaklar basit. Maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat edip riskli yerlerden kaçınmalıyız.

Önümüzdeki kurban bayramına dikkati çekti:

-Bu bayramı bir fırsat olarak değerlendirip Eylül Ayına kadar sayıları iyice düşürmeliyiz. İkinci dalga dünyayı sarmadan bu işi çözmeliyiz. Bayramı dikkatli geçirirsek, sonbahara hazırlıklı gireriz. Tehdit devam ediyor. Hepimizin çok dikkatli olması lazım.

Evet maalesef durum bu! Virüs halen yayılma kapasitesini ve öldürücü gücünü koruyor. Üstelik, daha rahat saldırıya geçebileceği ve bulaşabileceği soğuk havaları bekliyor. Biz ise farkında değil gibi davranıyoruz.

***

Bakan Koca, toplumu sürekli olarak uyardığınız altını çizdi. Bir de sitemde bulundu. “Biz korunma yollarını hep söylüyoruz” dedi:

-Ne yapayım, daha etkili olması için herkese “evinizde oturun, dışarı çıkmayın” mı diyeyim?

Haksız da değil…

Devlet üzerine düşeni yaptı. Millete saat gibi çalışan bir sağlık sistemi sundu. Uyguladığı tedavi metotları ile kayıpları asgariye düşürdü. Gerekli uyarıları da yapıyor.

Bundan sonrası bize kalıyor artık. İçine girdiğimiz rehavet havasından kurtulmamız şart. Eski alışkanlıklarımızı terk etmek zorundayız. Tehlikenin ciddiyeti ile orantılı adımlar atmamız gerekiyor.

Bugün çok basit kurallara riayet etmezsek eğer…

Yarın sadece kendimiz büyük bedeller ödemekle kalmayız. Sevdiklerimize de ağır bedeller ödetip büyük ve telafisi mümkün olmayan acılar yaşatırız.

Dikkat! Tehlike geçmiş değil! 

<p> </p>

ABD, Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık askeri yardım tahsisi mi yapacak?

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı