• $17,9633
  • €18,2895
  • 1025.43
  • 2913.3
13 Aralık 2017 Çarşamba

Oradaydım, izledim

At gözlüklerini bir kenara atalım. Saplantılarımızdan kurtulalım. Elimizi vicdanımıza koyalım. Objektif olmaya çalışalım…

Belli çevrelerin yıllardır tekrarladığı bir iddia var. Dönüyor, dolaşıyor, “Erdoğan üslubu” diyorlar:

-Çok sert, gerilimi tırmandırıyor, cepheleşmeyi artırıyor…

Öyle mi acaba?

Ben aynı kanaatte değilim. Bu iddiayı, Türkiye’de uzun süredir uygulanan algı operasyonlarından biri olarak görüyorum. Çünkü, bu ülkede her türlü olumsuzluğu Cumhurbaşkanı’nın üzerine yıkmaya, bütün sıkıntıları Erdoğan’a yamamaya çalışan çevreler var. Bunlar, Türkiye dışındaki belli yapılarla da işbirliği içinde.

Sertlik mi arıyorsunuz? Cepheleşme mi diyorsunuz? Nasıl oluyor ve kimler tarafından yürütülüyor anlatalım…

Önceki gün bütçe görüşmeleri yapılırken TBMM’deydim. Hem siyasi havayı kokladım, hem de konuşmacıları kulislerdeki televizyon ekranlarından izledim.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı. Son derece gergin ve sinirli bir hali vardı. Meclis’e kavgaya gelmiş gibiydi. Yüzü hiç gülmedi. Konuşması boyunca esprili bir cümle kullanmadı. Ağır ifadelerle sürekli olarak Erdoğan ve İktidara yüklendi.

Bütçe üzerinde konuşmuyor, adeta bir savaş yürütüyordu. Sayamadım, ama onlarca defa kürsüyü yumrukladı. Kısacası, gergin geldi, gergin gitti.

Kılıçdaroğlu konuşurken, bir ara yanımdaki milletvekilleriyle sohbete başladım. Ekranın hemen dibinde oturuyordum, sesi de hayli kısıktı. Buna rağmen yaydığı eksi enerjiden rahatsız oldum. Yerimden kalkmak zorunda kaldım. Çünkü sürekli bağırıp çağırıyordu…

***

Ardından eleştirilere cevap vermek için kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım’ı da izledim. Son derece ağır suçlamalara uğramasına rağmen, oldukça rahattı. Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine belgeler ve rakamlarla, sakin bir üslupla cevaplar verdi. Hiç bağırmadı, sesini yükseltip şov da yapmadı.

Kürsüyü yumrukladığına şahit olmadım.

Sanmayın ki alttan aldı, aksine Kılıçdaroğlu’nun bütün iddialarının üzerine üzerine gitti. Bunu yaparken de esprilerle süsledi, fıkralar anlattı, havayı yumuşattı. Binali Yıldırım konuşurken, zaman zaman CHP’liler ve Kılıçdaroğlu’nun gergin yüzleri bile gevşedi.

Binali Yıldırım, Meclis’te havayı değiştirdi…

Kılıçdaroğlu gibi gerginlik politikası uygulamadı.

***

O konuşmalarda altının çizilmesi gereken çok önemli bir nokta vardı…

Biliyorsunuz, Kemal Kılıçdaroğlu bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışındaki bankalarda paralarının olduğunu iddia etmişti. Çok ağır suçlamalarda bulunup, kendisini istifaya davet etmişti.

Önceki gün, sanki o sözler kendi ağzından çıkmamış gibi davrandı. Bu konuda tek kelime bile etmedi. İddiasını ispat etmek için herhangi bir çaba göstermedi.

Unuttu gitti…

Oysa çok ciddi suçlamalardı onlar. Yenir yutulur gibi değildi. Kılıçdaroğlu, ortaya hiçbir belge koymadan ağır bir suçlama içine girmişti. Doğal olarak muhatabından da sert cevaplar gelmişti.

Hep böyle oluyor zaten. Kılıçdaroğlu üslubu bu! Önce saldırıya geçiyor, fitili ateşliyor. Sonra da hiçbir şey yapmamış gibi suçlamalarda bulunuyor:

-Bakın, sertleşti işte. Sertliği Erdoğan körüklüyor!

***

İzleyin yaptığı konuşmaların görüntülerini. Her türlü hakaret ve suçlama mevcut. İçlerinde küfür ihtiva eden kelimeler bile var. Sürekli olarak gergin…

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı Koltuğu’na oturduğu günden bu yana aynı üslubu kullanıyor, gerginlik politikası izliyor.

Bu politikadan besleniyor!

Sonra da başkalarını “ülkeyi germekle” suçluyor.

Ben bunun sadece Kılıçdaroğlu’nun kişiliğinden kaynaklandığını düşünmüyorum. Kişiliği müsait doğru, ama sadece o kadar değil. Kemal Bey, o koltuğa oturduğu günden bu yana içte ve dışta malum destekçileri olan bir projenin önemli parçası olduğu görüntüsünü veriyor.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar