• $32,1893
  • €34,9649
  • 2505.03
  • 10895.3
11 Mayıs 2023 Perşembe

Olmaz

Dün olmadı, bugün de olmuyor, yarın da olmayacak. Olmaz, milleti aptal yerine koyarak, elle kalp yaparak, algı operasyonları düzenleyerek seçim kazanılmaz.

Hele hele, sağa sola saldırarak, otobüs taşlayarak, silahla seçim stantları basarak, ateş ederek hiç olmaz.

Olmaz, tecrübe ile sabit. Sadece kendinizi kandırırsınız. Sonra da derin bir hayal kırıklığı içinde üç-beş gün yataktan çıkamazsınız.

Siz elinizle kalp yapacaksınız, yandaşınız gazeteler "Kalp yapanlar kazanacak" diye başlıklar atacaklar. Destekçileriniz ise milletin ekmeğine kan doğramaya çalışan PKK ve FETÖ olacak. Onların uzantıları da ellerinde taşlarla ortada gezecek, otobüs taşlayacak.

Bu arada sosyal medya trolleriniz de eleştirenlere, çifte standardı ve gerçekleri ortaya koyanlara "Kaçamayacaksın, yargılanacaksın, içeri atılacaksın" diye pervasızca saldıracak.

Hani ifade özgürlüğü? Nerede sevgi? Nereye gitti hoşgörü? Hani siz demokrattınız?

Belli ki tamamı hikâye!

İşte o yüzden olmaz. Millet böyle bir algıya kapılmaz. Oynanan oyunlara teslim olmaz.

***

Seçmen samimiyet sorgular. Kişinin geçmişine bakar. Söyledikleri sözleri tartar. Vizyon ve misyon arar. Sonra da şapkasını önüne koyup düşünür. Tavrını ona göre belirler. Sergilenen ucuz çadır tiyatrolarına kanmaz.

Seçimden seçime kendini hatırlayanlara, yıllar boyunca farklı bir hayat sürüp, seçim sırasında "halkçı" olanlara itibar etmez. Elitlerin, elitistlerin peşinden koşmaz. Hele hele mahalle yanarken aynanın karşısında saç tarayanlara hiç prim vermez.

Değerleri vardır seçmenin. Bu değerlere kimin sahip çıktığını ve çıkacağını bilir. Yıllarca paspas gibi çiğneyen, sadece oy gerektiğinde "Bakın, ben de sizdenim" diyenlere dönüp bakmaz.

Halk, mutfakla tuvalet arasında bir boru değildir. Patates ve soğan üzerinden kendisine "gel, gel" yapanların oyunlarına gelmez. O, büyük fotoğrafa bakar. Oyunu da ona göre kullanır.

***

Yaşanmışlıkları ve tecrübeleri vardır seçmenin. Ülkesinin ve milletinin birlik ve bütünlüğüne önem verir. Kritik eşiklerde macera aramaz.

Kim kiminle yol yürüyor, ona bakar. Kim kimi destekliyor, değerlendirir. "Balık hafızalı" diyenler olsa da geçmişi unutmaz. Acıları bir daha yaşamak istemez. Feraset sahibidir seçmen, emperyalistlerin kurdukları tuzaklara karşı da genellikle şerbetlidir.

Tarih boyunca bu millete düşmanlık eden yabancı odakların kimin yanında olduğuna bakar. "Neden, niye, niçin?" sorularını kendisine sorar. Hiç haz etmez böyle bir görüntüden. Nasıl güzel ambalajlanırsa ambalajlansın, içinde ne olduğunu hisseder, anlar. Gereğini de yapar.

Göreceksiniz bu pazar günü de geçmişte ne yapmışsa onu yapacak. Yine şaşırtmayacak, bir defa daha doğru bir karar verecek. Gelen sinyaller de onu gösteriyor zaten.

Olmaz, kurt kuzuyla birlikte yol almaz. Tilkiye tavuk kümesi verilmez. Yalancı çobana itibar edilmez. Millet bilir işini, kendisini de, çoluk çocuğunun geleceğini de, ülkesini de ateşe atmaz.

Olmaz, Çanakkale'de destan yazan, Milli Mücadeleyi gerçekleştiren, 15 Temmuz'u savuşturan bu millet bu zokayı yutmaz.

Az kaldı göreceksiniz.

<p>Kadıköy'de ağızlıksız gezdirilen Pitbull cinsi köpek, sokak kedisine saldırdı. Kedi uzun çabalar

Kadıköy'de Pitbull dehşeti

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)