• $28,9785
  • €31,3365
  • 1867.94
  • 7913.76
10 Ağustos 2023 Perşembe

Nijerli albay

Kıpırdanmalar var Afrika'da. Hem de çok ciddi kıpırdanmalar! Son olarak da Fransız sömürgeciliğine karşı çıkan binlerce kişi, Başkent Niamey'de Türk bayrakları açarak protestoda bulundu.

Yeni değil bu dalgalanmalar ve tepkiler. Yıllar, yıllar öncesinden başladı. Giderek daha fazla taraftar buluyor ve yayılıyor...

20 yıl kadar önceydi. Londra'daki bir NSA toplantısına katılan Türk subaylar anlatmıştı. Bu gelişmeler üzerine, o olayı yeniden hatırlatmakta fayda var. Biliyorsunuz, NSA bir istihbarat örgütü, CIA'nın üst kuruluşu. National Security Agency, yani Ulusal Güvenlik Dairesi. Dünyanın en çok istihbarat toplayan teşkilatı olarak kabul edilir.

Londra'daki bir NSA toplantısına, "müttefikler" de davet edilmişti. Toplantıda, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelenlerle birlikte Türk istihbarat subayları ve Nijerli Albay Okalavulu da vardı.

Toplantı öncesi bir resepsiyon düzenlendi. Katılanlara özel olarak hazırlanmış ahududu (franbuas) likörü ikram edildi. Davetliler, "Bu likör çok keskindir, dikkat edin, fazla içmeyin" diye de uyarıldı. Nijerli Albay Okalavulu, likörü çok beğenmiş olacak ki, uyarıya kulak asmayıp kadehleri peş peşe devirdi. Beklenen sonuç da gerçekleşti. Çakır keyif oldu.

Ardından toplantı başladı...

Kürsüde NSA Başkanı konuşurken, Albay Okalavulu yerinden fırladı. "Benim ülkemde ne işiniz var" diye bağırdı. NSA Başkanı duymazlıktan geldi, görevliler susturmak, engellemek istedi. Ama Nijerli albayı durdurmak ne mümkün! O bağırmaya devam etti:

-Benim ülkemde ne işiniz var?

NSA toplantılarında böyle bir olay ilk olarak yaşanıyordu. NSA Başkanı sonunda dayanamayıp cevap verdi:

-Siz kendinizi yönetemiyorsunuz da onun için!

Albay Okalavulu, "Ben Hıristiyanım, siz o hikâyeleri Müslümanlara anlatın" diyerek cevabı yapıştırdı:

-Çünkü benim ülkemde uranyum ve elmas var. Sizin hayalet uçaklarınızın uçabilmesi için gereken madenler de benim ülkemden çıkıyor. Siz onlar için benim ülkemdesiniz.

Durum bu olunca görevliler Nijerli Albay Okalavlu'yu yaka paça dışarı çıkardılar. Toplantı devam etti...

***

Akşam da ayrı bir resepsiyon vardı. Nijerli Albay Okalavulu, oraya milli kıyafetleri ile katıldı. Türk subaylar ile diğer bazı ülkelerden gelen katılımcılar tarafından gizli gizli tebrikler aldı.

Sonra ne olduysa oldu, Nijerli Albay Okalavulu ortadan kayboldu. Toplantının ikinci günü arayan gözler göremedi kendisini. Muhtemelen İngilizler tarafından paketlendi. Akıbeti konusunda kimse bir bilgi edinemedi.

İşte o günlerde Nijerli albayın ortaya koyduğu bu tepki, büyüdü, dalga dalga yayıldı ve bugünkü noktaya geldi. Artık Afrika'da emperyalizme, emperyalistlere ve sömürüye karşı sokaklara dökülüyor insanlar. Çünkü, oralarda bazı bölgelerde halen elektrik yokken, o topraklardan çıkarılan uranyumla Fransa'daki nükleer tesisler, Paris'i ışıl ışıl aydınlatıyor.

Sürdürülemez bu düzen. Doğaldır ortaya çıkan bu tepkiler.

Yıllardır sömürülen o insanların, tepkilerini Türk bayrakları açarak ortaya koymaları ise son derece anlamlıdır. Herkesin şapkasını önüne koyup, bu tabloyu iyi düşünerek değerlendirmesi lazım!

<p>Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Akşam TV Muhabiri Esma Nur Ülker'in sorularını yanıtladı

TürkMedya Ailesi Sultangazi Belediyesi'ne Misafir oldu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''