• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
23 Haziran 2017 Cuma

Ne örgüttü be!

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Bazıları için oldukça yağlı bir ekmek kapısıydı. Üzerine kitaplar yazdılar. Hayal dünyalarını zorlayıp, süslü süslü yorumlar yaptılar. Yıllarca hem kendilerini, hem de Türkiye’yi oyaladılar. Bu arada ceplerini doldurup, itibar bile kazandılar!

Hep abartılı buldum söylediklerini. Herkesin içinde olmak için yarıştığı o kervanın peşine takılmamak için de direndim. 2008 Yılı’nda, Ülke TV’de Mehmet Acet’in sunduğu bir programda, aynen şu ifadeyi kullandım:

-“Ergenekon, Ergenekon” diyorsunuz. “Ergenekon” dediğiniz, doğrularla yanlışların bir karışımıdır.

Nasıl üzerime yüklendiler, biliyor musunuz?..

Kendilerini “Hizmet Hareketi mensubu” olarak tanıtan FETÖ elemanları, “Ergenekon bir çetedir, bu yorumu yapamazsın” mealinde tepkiler ortaya koydular.

“Öyle mi?” cevabını verdim:

-O zaman Türkiye bir çeteler mücadelesine sahne oluyor!

Hem program sırasında, hem de program sonrası aldığım tepkileri anlatamam. Nasıl böyle bir söz sarf edebilirdim? Olacak iş değildi! İşte bu yüzden FETÖ denilen terörist örgütün elemanlarının son derece itibarlı olduğu o günlerde, vebalı muamelesi gördüm. Bugün FETÖ denildiğinde mangalda kül bırakmayanlar, selam vermekten bile çekinir oldular.

Çünkü, o dönem öyle olmayı gerektiriyordu...

Ergenekon’a söven puan ve itibar kazanıyordu. Şimdi devir değişti, FETÖ’ye yüklenerek pirim toplamaya çalışıyorlar.

“Bunların bilinmesi ve unutulmaması lazım” diye düşünüyorum. O yüzden de tarihe not düşmek için yazıyorum.

***

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen Ergenekon Davası’nda, Duruşma Savcısı aynen şu mütalaayı verdi:

“Ergenekon terör örgütünün kesin ve inandırıcı deliller ile kanıtlanmadığı, bu nedenle olmayan bir terör örgütünün yöneticisi, üyesi ve yardım edeni olamayacağından, bu suçların işlenmesi söz konusu değildir. Sanıklar hakkında beraat kararı verilmesi gerekir.”

Bekledim ki birtakım isimler, buna tepki göstersin. “Ne demek bu” diye eleştirsin. “Olmayan örgütün” varlığını ortaya koysun.

Çıt çıkmadı, kılını kıpırdatan olmadı…

Yıllarca Ergenekon üzerinden ekmek yiyenler tam siper yere yattı. Bu örgüt ile yatıp, bu örgüt ile kalkanlar, sırra kadem bastı.

Biliyorsunuz, “Ergenekon’un bir numarasını buldum” diye o televizyon benim, bu televizyon senin gezenler vardı. Kabara kabara ortalıkta dolaşıyorlardı. Son derece iddialı laflar edip, kendilerine “çok şey bilen adam” süsü veriyorlardı.

Sahi, şimdi nerede onlar?

“Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bir terör örgütünü aklıyorsunuz. Buna hakkınız yok. İşte bakın terör örgütünün bir numarası da şudur” deseler ya…

Demiyorlar, demeyecekler de. Dedim ya şartlar değişti. Dünün şartları neyi gerektiriyorsa onu yapmışlardı. Bugünün şartları FETÖ’ye yüklenmeyi gerektirdiğinden o tarafa yöneldiler.

Dün, Ergenekon ile ilgili abartılı yorumlar yaptılar. Olayı alabildiğine sulandırdılar. Ellerine ne geçtiyse, Ergenekon’a yamadılar.

Maalesef bugün de farklı davranmıyorlar. Öne geçmek, kendilerini göstermek, prim toplamak için öylesine değerlendirmeler yapıyorlar ki, insanın “yok artık” diyesi geliyor!

Ama ne yapalım ki eldeki malzeme bu!

***

Türkiye bugün FETÖ denilen çeteyle ciddi bir mücadele veriyor…

İddianamelerde yakalanan, yargılanan ve halen kaçak olan bu çete elemanlarıyla ilgili çok ciddi bilgi ve belgeler var. Ayrıca, her gün bir yenisi ortaya çıkıyor. Nasıl bir ihanet yapılanmasıyla karşı karşıya kaldığımız görülüyor.

Bakıyorum da dün “Ergenekon da Ergenekon” diyenler, yine ekranlarda. İddianameleri okumuyorlar. Ortaya çıkan bilgi ve belgelere bakmıyorlar. Dün olduğu gibi bugün de kendi senaryolarını yazıp oynuyorlar.

Nasıl olsa atış serbest!

Farkında değiller ama Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu büyük tehlikeyi sulandırıyorlar. Mecrasından çıkarıp çarpıtıyorlar. Durum bu olunca, FETÖ denilen bu ihanet yapılanmasının yürüttüğü algı operasyonları için bulunmaz bir altyapı ortaya çıkıyor.

Şimdi lafı evirip çevirmeden söyleyeyim: Karşı karşıya kaldığımız bir başka tehlike de budur bence!

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi