• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
13 Haziran 2023 Salı

Miras kavgası

Seçmenin karşısına birlikte çıktılar. Aynı şeyleri söylediler. Aynı mesajları verip, aynı fotoğraf karesinin içinde yer aldılar. Kemal Kılıçdaroğlu'na omuz verip, Cumhurbaşkanı seçtirmeye çalıştılar.

Yok aslında birbirlerinden farkları. Hepsi aynı yolun yolcusu, aynı görüşün savunucusu. Olmadı, başaramadılar. Beraber mücadele edip, birlikte yenildiler.

Şimdi de hedefe Kemal Kılıçdaroğlu'nu koydular, "değişim" diye ortaya fırladılar.

Hiçbiri kendini değiştirmeye niyetli değil. Hiçbiri yeni bir yol haritası, plan, proje ortaya koymuyor. Ama hepsi CHP Genel Başkanlığı Koltuğuna göz dikmiş durumda. Oraya oturmaya çalışıyorlar. Kemal Bey gidince her şeyin güllük, gülistanlık olacağını düşünüyorlar.

Tabii ki yanılıyorlar.

***

Sorulması gereken soru şu:

-Tamam, anladık, değişim istiyorsunuz Peki, ne farkınız var sizin Kemal Kılıçdaroğlu'ndan?

Sorulmadı, soran olmadı. Sorulsa de cevabı yok.

Çünkü aynı yolun yolcusu bunlar. Yen bir misyon getirmiyorlar. Aynı yoldan giderek, aynı politikaları uygulayarak, istismar siyasetine devam ederek sonuç alacaklarını düşünüyorlar.

Zaten Ekrem İmamoğlu ilk günden itibaren kendine yeni bir koltuk arıyor. Cumhurbaşkanlığı hayalleri vardı, suya düştü. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığına razı oldu. O da gerçekleşmedi. Şimdi de CHP Genel Başkanlığını gözüne kestirdi. O da olmazsa, mecburen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına razı olacak."16 milyonun başkanıyım" diyor, ama o sorumluluktan kaçmak için çırpınıp duruyor.

Bir de "değişim" kervanına yeni katılan Özgür Özel var. Kılıçdaroğlu ne demişse "haklısınız" diyen, ne yapmışsa destekleyen bir isim. Şimdi O da yangından bir koltuk kapmaya çalışıyor.

Ayrıca pusuda bekleyenler var...

Bu arada örgütler hareketli. Ellinin üstünde belediye başkanının "değişim" arzusu ile Kılıçdaroğlu ile görüşeceği haberleri dolaşıyor.

Yadırgamıyorum tabii. Biliyorsunuz Kılıçdaroğlu da bir kaset sonucu Genel Başkanlık Koltuğuna oturmuştu. CHP'de kurultaylarda mücadele ede ede koltuğu hak etme dönemi çok geride kaldı. Rakibin zafiyetinden yararlanıp, aradan sıyrılma dönemi başladı.

***

Yeni CHP'nin yeni alışkanlıkları bunlar. O yüzden şaşırtıcı değil olan bitenler.

Miras kavgası gibi bir şey aslında! "Demokrat Dede" gidecek ki, pusuda bekleyenler o mirastan pay kapsınlar!

Peki, sonra ne olacak?

Hiçbir şey değişmeyecek. Hamam da aynı tas da aynı kalacak. CHP, bünyesinde barındırdığı yapısal problemlerle yoluna devam edecek...

Kılıçdaroğlu bırakmaz, başkasına yedirmez o koltuğu. Ama bir değişim yaşanırsa, delege de mutlu olup, koltuğu hediye ettiği kişiye, Kılıçdaroğlu'na ne yapmışsa onu yapacak. CHP tabanı, "Tamam işte, artık iktidara yürüyebiliriz" diye kendini avutacak. Aynı şeyler yapılarak, sadece şahıslar değiştirilerek farklı sonuçlar beklenecek.

Tabii ki olmayacak. Birincisi Kılıçdaroğlu o koltuğu bırakmaya niyetli değil. Tersi gerçekleşir ve yeni bir mirasçı gelirse, CHP'nin yapısal sorunları çözülmeyecek. Kravat değiştirir gibi Genel Başkan değiştirerek, ısrarla ve kararlılıkla aynı yoldan yürüyerek farklı bir menzile varılmaz.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı