• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
12 Ağustos 2013 Pazartesi

MHP'deki gariplikler

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Hatırlar mısınız bilmem; Alparslan Türkeş döneminde MHP'nin gelenekleri vardı. "Zafer Kurultayı" da bunlardan biriydi. Her yıl ağustos başında Erciyes'teki Tekir Yaylası'nda toplanılır, "gövde gösterisi" yapılırdı. 
Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki MHP'liler, Erciyes'e akardı. Alparslan Türkeş de bu buluşmaya büyük önem verirdi. 
Devlet Bahçeli ile birlikte bu gelenek yok oldu. Kurultay iptal edildi. Neden ve niçin iptal edildi, o da pek belli değil. 
Buna rağmen, bazı MHP'liler bir araya geldiler. Bayramın üçüncü günü Genel Merkez'i kızdırma pahasına Tekir Yaylası'na çıktılar. Geçmişte olduğu gibi "Zafer Kurultayı" düzenlediler, geleneği sürdürdüler. 
Sayıları üç ya da beş bin olmuş, önemli değil. Hepsi, MHP'lilikleriyle öne çıkmış isimlerdi. İçlerinde MHP ve Ülkü Ocakları'nın eski yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının önemli isimleri ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelenler vardı. Üstelik ellerinde parti bayrakları bulunuyordu. İstedikleri de bu kurultayın tekrar MHP'nin organizasyonuyla devam etmesiydi. 
MHP Genel Merkezi ise, onlara vebalı gibi baktı. Bir tek yöneticisini Tekir Yaylası'na göndermedi. Sadece Koray Aydın ve Ümit Özdağ gibi birkaç isimden kutlama mesajı gitti. Onların da geçmişte Devlet Bahçeli'nin karşısına "Genel Başkan Adayı" olarak çıktıklarının altını çizmek lazım. 
 Oysa siyaseten bakıldığında MHP'nin bu kitleyi kucaklaması gerekirdi! 
***
MHP'nin geleneklerinden biri de Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı idi. Fikir babası Alparslan Türkeş'ti. Türkeş, "Gaspıralı İsmail'in dilde, fikirde, işte birlik hedefini hayata geçirmeliyiz" diyordu. Bu kurultaya çok önem veriyordu. 
Devlet Bahçeli, o organizasyonu da iptal ettirdi. 
İptalden 5 yıl sonra bu organizasyona kim sahip çıktı dersiniz? Babasının vasiyetini gerçekleştirmeye çalışan Tuğrul Türkeş'e destek veren Başbakan Erdoğan! 
Erdoğan, Antalya'ya gitti ve kurultaya katıldı. 2006 yılında yapılan bu organizasyonun ardından Erdoğan'a hatırlatmıştım: 
-Biliyorsunuz bu organizasyon Türkeş'in vasiyetiydi. Başbakan, "Biz sadece gerekeni yapıyoruz" cevabını vermişti: 
-Türk cumhuriyetlerine ve Türk topluluklarına önem veriyoruz. Bu işe en çok önem veren Başbakan da benim. 
Ardından Devlet Bahçeli'ye yüklenmişti: 
-Yıllarca Türk cumhuriyetlerini ihmal etmelerine rağmen, bunun şovunu yaptılar. Konuyu yıllarca ihmal ettiler ve işin edebiyat tarafıyla ilgilendiler. Bahçeli, bu ülkede 3,5 yıl iktidarda kaldı, Başbakan Yardımcılığı yaptı. Türk cumhuriyetleriyle ilgili hangi adımı attı? Kaç Türk cumhuriyetine gitti? Onlar için ne yaptı? 
Ve eklemişti: 
-Biz ise laf yerine icraat üretiyoruz. 
MHP, uyguladığı politika yüzünden, en fazla iddialı olması gereken bir konuda Başbakan'ın bu eleştirilerinin hedefi olmuştu! 
***
MHP'de şimdi de ciddi bir adaylık tartışması yaşanıyor. Mansur Yavaş, geçtiğimiz yerel seçimde MHP adayı olarak Ankara'da yüzde 27 gibi rekor bir oy almıştı. Doğal olarak yeniden aday gösterilmesi gerekirdi. Ancak Bahçeli, CHP'nin bile peşinden koştuğu Yavaş için "İlgi alanımızdan çıktı" açıklamasını yaptı. Aday gösterilmeyeceğini ima etti. 
Oysa, Ankara'da MHP'nin yaptığı bütün anketlerde Mansur Yavaş ismi öne çıkıyor. MHP tabanı ve diğer partilere oy veren seçmenler, bir daha aday gösterilmesini istiyor. 
Devlet Bahçeli ise direniyor! 
MHP kulislerinde, Mansur Yavaş yerine Rıza Ayhan, Mevlüt Karakaya ve Mustafa Erdoğan gibi isimlerin adaylıklarından bahsediliyor. Yukarıdaki üç olay alt alta sıralandığında MHP'de ciddi bir yönetim sorunu olduğu görülüyor. Çünkü, yukarıda sıraladığım olaylar MHP'nin iddiaları ile siyasetin "olmazsa olmazlarına" uymuyor! 

<p>Antalya'nın Manavgat ilçesinde binlerce hektarlık alanda etkili olan orman yangınında, yaşlı bir

Yaralı Alman vatandaşına ayranlı müdahale

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi