• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
6 Temmuz 2023 Perşembe

Merdan'ın adamları

Dün gibi hatırlıyorum. Adeta beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Çünkü bu ülke topraklarında böyle bir vahşet yaşanmamıştı.

6 Temmuz 1993'te, güne Başbağlar'dan gelen iç acıtıcı, ciğer yakıcı bir haberle başlamıştık. Orada, bir gün önce insanlık tarihine geçecek bir katliam gerçekleşmişti.

Büyük bir PKK'lı terörist grubu, Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'ne bağlı Başbağlar Köyü'nü bastı. Kadınları evlerden çıkardılar. Dere kenarına götürdüler. Akşam namazından çıkan erkekleri de köy meydanında topladılar. Uzun süre örgüt propagandası yaptılar. Ardından ne olduysa oldu, muhtemelen örgütten talimat geldi ve silahlar patlamaya başladı. Oradaki insanların üzerine ölüm yağdı. Tamamını katletmek için yüzlerce mermi yaktılar.

Tam 28 kişi öldü. Yaşamıyor diye bırakılan birkaç kişi ise yaralı kurtuldu.

Sonra evlere girdiler. Yağmaladılar, altın ve benzeri değerli eşyaları topladılar. Ardından bütün evleri ateşe verdiler. Beş kişi de evlerinde diri diri yakılarak katledildi.

Olay, tarihe Başbağlar Katliamı olarak geçti.

Önce yakalananlar oldu. Sonra yargılamalar yapıldı. Ama hiç kimse ceza almadı, hepsi serbest bırakıldı. Yıllar, yıllar sonra dosya yeniden açıldı.

***

O olaydan kısa bir süre önce, Sivas'ın Madımak Oteli'nde de bir insanlık suçu işlenmişti. Binanın yakılması sonucu pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hatta iki olay arasında bağlantı kurulmuş ve PKK'lı teröristlerin Başbağlar'a "Madımak'ın öcü alındı" notu bıraktıkları iddia edilmişti.

O günden bu yana yer yıl Madımak acısı anılır. Hiç unutulmaz, gösteriler düzenlenir. Gariptir, ama aynı çevreler Başbağlar Katliamı yaşanmamış gibi davranır.

Bu sene de aynısı oldu.

Mesela Kemal Kılıçdaroğlu, Madımak için özel bir açıklama yaptı. Ancak, Başbağlar Katliamı hiç yaşanmamış gibi davrandı.

Biz ise bugün, o insanlık dışı olayı gerçekleştiren PKK'ya övgüler düzen, Merdan Yanardağ'ın neden tutuklandığını tartışıyoruz. Kılıçdaroğlu da ilk günden itibaren Yanardağ'a destek veriyor. "Neden tutuklandı?" diye soruyor.

Neden olacak? Başbağlar Katliamı gibi yüzlerce insanlık dışı olay gerçekleştiren terör örgütünün kurucusu Abdullah Öcalan'a övgüler düzdüğü için!

***

Bir de kendine "sanatçı" adını verenler var. Onlar da bildiriler yayınlayıp, "Merdan Yanardağ derhal serbest bırakılsın" diye yargıya talimat veriyorlar.

Hiç mi vicdanları sızlamıyor acaba?

Öcalan'ın kurduğu terör örgütü PKK'nın katlettiği on binlerce insanı yok mu sayıyorlar? Ya da bu örgütün halen Türk asker ve polisine kurşun sıktığını görmüyorlar mı?

İnsan hakları söz konusu olduğunda ise mangalda kül bırakmıyorlar? Bu nasıl insanlık?

Bir başka çarpıcı nokta ise, sürekli olarak "halkı kutuplaştırdınız" diye başkalarını suçlamaları. Ama kendilerinin insanlık dışı bir olayı sürekli olarak kullanırken, bir başkasını yok saymaları.

Asıl kutuplaşma ve kutuplaştırma işte bu!

Madımak da bir katliamdır, Başbağlar da. İkisi de insanlık dışıdır. Birinin faillerini kınarken, diğerinin faillerine övgüler düzene destek vermek, kullanmak, arka çıkmak ise bir başka insanlık problemidir.

Mesele budur!

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!