• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
12 Ocak 2023 Perşembe

Mağdura CHP'den hakim

Kolay iş: Son dönemde Türk siyasetinde oldukça sakat ve ucuz bir oy toplama eğilimi belirdi. Biz, bunun adına "mağdura yatmak" diyoruz. Şartlar ne olursa olsun, nalıncı keseri misali kendine yontacaksın, "mağdurum ben mağdurum" diyeceksin. Sırt üstü yatacak ve oyları toplayacaksın.

Bir dönem hayli işe yaradı bu...

Ama artık sonuç verir mi bilemem. Çünkü her zaman ve her şart altında mağdur olamaz ki bir insan! Yazı da gelse, tura da gelse, sürekli olarak kazanamaz ki!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, konuyu "mağdur olmakla, mağdura yatmak" arasındaki fark olarak değerlendiriyor. "Türk halkı mağdurun yanında olur, mağdura yatanın değil" değerlendirmesini yapıyor.

Anladınız siz konuyu.

Dün, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikteydik. 2022'de adalet alanında atılan adımları ve 2023 hedeflerini anlattı. Sorularımızla birlikte İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çevresinde yürütülen tartışmalar da gündeme geldi.

Önce "siyasi yasak" meselesinden başlayalım...

Bakan Bozdağ, meseleyi çok net ortaya koydu:

Siyasi yasak kararı, hâkimin iradesi ile gerçekleşmedi. Bir başka ifade ile bu kararı hâkim vermedi. Duruşma hâkimi, sadece hakaret suçunu karara bağladı. Sabit görülen bir suç üzerinden hüküm tesis edildi. Yasak kararı ise TCK'nın 53. Maddesi gereğince kendiliğinden devreye girdi. Hâkim, "Yasağa gerek yok" deseydi de uygulanacaktı, bu yönde hiçbir karar vermese de yürürlüğe girecekti. Çünkü işlenen suçun karşılığında oluşan yasal bir mecburiyet bu! Kanun öyle diyor.

Üstüne üstlük, kanunu değiştirmek de yetmiyor. Anayasa öyle emrediyor. Bir yıldan fazla hapis cezası alanların bazı haklardan mahrum kalacağına yönelik düzenleme içeriyor.

Kısacası, ben de aynı suçu işlesem, sizler de benzer durumla karşı karşıya kalsanız, yasak kapsamına gireceksiniz. Herkes için uygulanması gereken bir Anayasa emri bu.

Ama söz konusu İmamoğlu olunca, hemen bir mağduriyet yaygarası koparılıyor...

***

Bir de "taraflı hâkim" iddiası üzerinden yürütülen algı operasyonu var.

Neymiş, İmamoğlu hakkında beraat kararı veren hâkim değiştirilmiş. Yerine ceza verecek bir isim getirilmiş...

Bakan Bozdağ dosya üzerinden konuşuyor ve "Değişen hâkimin tarafsız olmadığını iddia edip üç defa reddetmişler" diyor:

"O dönem 'tarafsız değil' deyip reddettikleri hâkimi, şimdi yere göğe sığdıramıyorlar. Kararı veren hâkim için de 'tarafsız değil' diyorlar. Ne yapacağız bu durumda, CHP Genel Merkezi'nden özel hâkim mi getireceğiz?"

"Samimiyetsizlik paçalarından akıyor" diyen Bozdağ, şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Buradan bekledikleri siyasi rant çıkmadı. Anadolu'da buna kalburla su toplamak derler. İnsanları adliye önüne yığdılar, yargıyı baskı altına almak istediler. Konuyu istismar ettiler, samimiyetsiz davrandılar. Uğraştılar, ama iyi rol kesemediler."

Benzer değerlendirmeler yapmıştık biz de...

Olmadı, hedefledikleri mağduriyet oluşmadı.

Hatta oyun İmamoğlu'nun ayaklarına öyle dolaştı ki, kendi partisi CHP'den bile tepkiler aldı.

Bir algı operasyonu daha çöktü. Yakında algılar ve illüzyonlar üzerine inşa edilen siyaset anlayışı da hepten çökecek. Bekleyin, az kaldı.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi