• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
27 Kasım 2013 Çarşamba

Kritik seçimin adayları

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Başbakan daha fazla beklemedi. Dün, partisinin 5 büyükşehir ve 5 il belediye başkan adayını açıkladı. Böylece uzun ince bir yolda ilk adımı attı.
Dikkat çekici olan şu:
Açıklanan isimlerin çoğu, mevcut belediye başkanı. Yıllardır o görevdeler. Ama yıpranmamışlar. Aksi halde peş peşe anketler yaptıran, kamuoyunun nabzını tutan AK Parti tarafından aday gösterilmezlerdi.
Demek ki…
Başarılı hizmetlerin altına imza atmışlar.
Belli ki…
Seçmen tarafından destekleniyorlar.
İşte, AK Parti’nin önümüzdeki mart ayındaki yerel seçime giderken, elindeki en büyük koz bu: Belediye hizmetlerindeki başarı. Bu tablo ve yeni büyükşehir düzenlemeleriyle yerel seçimde oy kullanacak seçmen kitlesinin artması, iktidara yeni belediyeler getirebilir.
***
Önümüzdeki mart ayında yapılacak seçim son derece kritik!..
Çünkü bu seçim önemli gösterge olacak. Ardından gelecek Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile Milletvekili Genel Seçimi’ni de etkileyecek. Bu yüzden iktidarıyla muhalefetiyle bütün siyasi partiler kıyasıya bir yarış içindeler.
Hepsi oylarını artırmanın yollarını arıyor. En azından bir önceki seçime kıyasla geri gitmemeye çalışıyor.
Başbakan da bu yüzden bir macera içine girmedi. Son derece sağlamcı davrandı. En fazla oyu alacak isimleri açıkladı. Başarılı belediye başkanlarına “devam” dedi.
Erdoğan, Ankara’da Melih Gökçek, Konya’da Tahir Akyürek, Kayseri’de Mehmet Özhaseki dışındaki isimlerle de sonuç alabilirdi.
Alabilirdi ama aynı oy oranlarını tutturabileceği şüpheliydi.
O yüzden riske girmedi.
Belki ki, bundan sonraki aday belirlemelerinde de aynı yolu izleyecek. Zaten dünkü grup toplantısındaki sözleri, bunun bir göstergesi:
-Çok sayıda ve değişik yöntem kullandık. Hassas ve ince bir aday belirleme yöntemi uyguluyoruz.
***
İktidar kanadında durum bu. Peki muhalefet cephesinde neler var?
Özellikle MHP’deki kriterler ve değerlendirmeler farklı. MHP, oy değil başka düşünceler ve parti içi dengeler peşinde!
Özellikle Ankara’da bu düşünce açıkça görüldü. Kamuoyu araştırmaları, bir önceki seçimde ciddi varlık gösteren Mansur Yavaş’ın ismini öne çıkarıyordu. Yavaş’ın arkasında oldukça önemli oy potansiyeli bulunduğu görülüyordu. Ama Devlet Bahçeli, Yavaş için “İlgi alanımızdan çıktı” dedi. Pek çok kişinin tanımadığı ve kamuoyu araştırmalarında sonlarda yer alan Mevlüt Karakaya isminde karar kıldı.
Turgut Altınok’la ilgili de aynı tavır sergilendi. Altınok, Keçiören’den adaydı. Arkasında ciddi oy potansiyeli buluyordu. Buna karşılık Altınok ismi de Bahçeli’den onay alamadı.
CHP’ye gelince…
CHP’nin Çankaya’daki aday sayısının 30’u aşması bekleniyor. Çünkü CHP’liler “garantiye” oynuyor. Buna karşılık, CHP’nin güçsüz olduğu Sincan gibi ilçelerde ortaya çıkan isim yok.
CHP, Ankara Büyükşehir’de de sıkıntılı. Kamuoyu araştırmaları, resmi adaylardan hiçbirinin yüzde 30 bandını aşamadığını gösteriyor. Kılıçdaroğlu, bu yüzden Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’u ikna etmeye çalışıyor.
Bir başka sıkıntı da İzmir’de. Son sel felaketi, mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu’na ciddi puan kaybettirmiş durumda. CHP içinde bile, “Sel Kocaoğlu’nu sildi götürdü” yorumları yapılıyor.
Kamuoyu araştırmaları, CHP’nin Antalya’da Mustafa Akaydın’da ısrar etmesi durumunda seçimi kaybedeceğini gösteriyor. Adana için Adnan Keskin gibi isimler Aytaç Durak’tan yana tavır koyarken, Kılıçdaroğlu’nun kafası karışık görünüyor.
Vesaire vesaire…
Yerel seçime 4 ay kala yine en avantajlı olan AK Parti gibi görünüyor.

<p>Başkan Erdoğan, 'Bizi çok çok çok duygulandırdın. Tarihi bir başarı aldın, seni gönülden tebrik e

Başkan Erdoğan, olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz'u tebrik etti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı