• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
20 Nisan 2017 Perşembe

Kılıçdaroğlu suç işliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe yayınına katıldı; halk oylaması sonrası yapılan sokak gösterilerini “hak” olarak değerlendiren bir tavır içine girdi. Aynen şu ifadeyi kullandı:

“Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı bu karar, her kesim tarafından protesto edilmelidir. Protesto etmeye de hakları vardır.”

Oysa, son günlerde yapılan sokak gösterileri kanuna göre suç!

Kılıçdaroğlu ise, ‘hak” kelimesiyle bir suçu meşrulaştırmaya çalışarak açıktan suç işliyor. Son derece karanlık ve tehlikeli bir yola giriyor. Türk Ceza Kanunu’nun 214. Maddesi bakın ne diyor:

“Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

Bitmedi, devamı da var. Maddenin son fıkrasında bir de “azmettirme” düzenlemesi yer alıyor. O fiilin cezası çok daha ağır:

“Tahrik konusu suçların işlenmesi halinde, tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatı ile cezalandırılır.”

Maalesef bu suç, 16 Nisan’dan beri tekrarlanıyor. Belli merkezlerden yönlendirilen kalabalıklar, bu ülkede günlerdir kanunsuz gösteriler yapıyor. Kılıçdaroğlu da “protesto edilmelidir, haktır” diyerek, “azmettirici” konumuna oturuyor.

Dokunulmazlık zırhına bürünüp, suç işliyor.

***

Kılıçdaroğlu’nun iddiası ne?..

Katılmamakla beraber, kısaca özetlersek, YSK’nın kanuna aykırı uygulamada bulunması!

YSK’yı bu şekilde suçlarken, kendisi TCK’nın pek çok maddesini açıktan ayaklar altına alıyor. Hassas bir dönemde ateşle oynuyor, vahim sonuçlar verebilecek bir sorumsuzluk sergiliyor.

Şimdi sakın bana “YSK kararları protesto edilemez mi?” demeyin. Elbette edilebilir. Ancak, kanunları çiğneyerek, halkı tahrik ederek, insanları sokaklara dökerek değil. Her işin bir kuralı var.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun ilgili maddeleri açık ve net:

Her isteyen kafasına estiği an ve canının istediği yerde protesto gösterisi yapamaz. Bunun için önceden izin alınması gerekir. Bu iş gece vakti yapılırsa, suçtur. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu çiğnendiği gibi, TCK’daki “Huzur ve Sükunu Bozma” suçu da işlenmiş olur.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı davranmanın 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar, TCK’daki Huzur ve Sükunu Bozma suçunun da yine aynı miktarda cezası var.

Üstelik, Türkiye OHAL içinde. Ayrıca, CNN, BBC gibi Türkiye’ye şaşı bakan pek çok medya kuruluşu, canlı yayın araçlarıyla pusuya yatmış, halkın sokaklara dökülmesiyle birlikte çıkacak bir kargaşayı bekliyor.

TCK’ya göre işlenen suçlarla beraber, bir de işin sorumsuzluk boyutu var. İşte, Türkiye’nin Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı böyle büyük bir sorumsuzluk içinde! Demokratik bir halk oylamasını “şaibeli” ilan ettiği gibi, demokrasi dışı yollar kullanarak sonuca gitmeye çalışıyor.

Tıpkı vaktiyle Selahattin Demirtaş ve terör destekçisi HDP’lilerin yaptığı gibi!

***

Kılıçdaroğlu’nun bugünkü eylemleri basit bir suç gibi görünse de ortaya çıkabilecek sonuçlar açısından ateşle oynadığını söylemek mümkün!

Hatırlatmak isterim:

Kılıçdaroğlu ile birlikte bazı CHP’lilerin girdikleri bu yol demokrasi dışıdır. Sandıktan çıkan milli iradeye saygısızlıktır. Halkın ortaya koyduğu bir iradeye karşı sokaklarda çözüm aramaktır.

Hele hele, Batılı bazı çevrelerin Türkiye’yi karıştırmak istediği, daha da ileri girenlerin açıktan “kaos senaryoları” yazdığı bir dönemde yapılması, çok daha vahimdir.

Vebali ağırdır!

Elbette sonuç vermez bu çabalar. Biliyorsunuz, daha önce Gezi Olayları ile denendi ve arkasında FETÖ desteği olmasına rağmen söndürüldü. Bu milletin sağduyusu yine galip gelir. Sonuçta, kaos bekleyenler yine hayal kırıklıklarıyla kalır.

Ancaakkk…

Bütün bunlar Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’nin günah defterine yazılır. Bedeli yine sokağa sürülen birkaç gariban öder; onların canı yanar. Her zaman olduğu gibi piyonların anaları ağlar.

Demokrasiden umudunu kesenlerin oynadığı çok tehlikeli bir oyundur bu. Milletin bu oyunu görmesi, üzerinde uzun uzun düşünmesi ve arkasında yer alan dış çevrelere iyi bakması lazım!

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı