• $9,5022
  • €11,0506
  • 548.708
  • 1519.25
10 Kasım 2016 Perşembe

Kavgacı Türkiye!

Bir süredir dış politikada hep aynı tartışmaların etrafında dönüp duruyoruz. Eleştiriler de genellikle yine aynı noktalarda odaklanıyor…

Deniliyor ki:

-Amerika ile ilişkiler iyi gitmiyor; Avrupa ile kavga ediyor, giderek Avrupa’dan uzaklaşıyoruz.

Sanki geçmişte ilişkiler çok iyiydi! Sanırsınız, onlarla itişip kakışmadığımız dönemlerde başımız göğe erdi!

Şöyle bir geçmişe dönüp bakalım…

İlişkilerin sözde “harika” olduğu dönemlerde hep kaybeden biz olduk. Yüzümüze güldükleri zamanlar sürekli biz geriledik. Onlar “alan” oldular, biz de “veren” sıfatıyla bu güne kadar idare edip geldik.

Biz, bugün “aleyhimize işliyor” dediğimiz Gümrük Birliği’ne bile göbek atarak girdik. Bir dönem, “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız” deyip, Çekiç Güç’e destek vererek, Irak’ı kendi elimizle böldük. Hep onların dümen sularında hareket ettik. Elbette ilişkilerin kötü olması mümkün değildi.

***

Aslında Batı hiç değişmedi. Değişen biz olduk. Dün çıtımızı çıkarmadığımız noktalarda bugün tavır koyup, sesimizi yükseltiyoruz. Artık, uygulanan çifte standartlara tepki gösteriyoruz.

Hiç unutmuyorum, 2000’li yılların başında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, TV 8’de hazırlayıp sunduğum Bakış Programı’nda çok önemli açıklamalar yapmıştı. ABD’lilerin Kandil’e silah yardımında bulunduğunu söylemişti.

Kimse sesini çıkarmadı. “Ne oluyor” diye soran olmadı.

DHKP-C’li Sabancı Suikastı’nın faili Fehriye Erdal, yıllarca Brüksel’den yardım ve destek gördü. Bu DHKP-C’liler, Brüksel’de bizzat yanımda Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Mesut Yılmaz’ı “Senin kafana sıkacağız” diye tehdit ettiler.

Biz, onu da basit bir olay olarak değerlendirdik.

Ne olduysa sineye çektik. Ne yaptılarsa görmezlikten ve duymazlıktan geldik.

Şimdi ise durum çok farklı. Artık tepkimizi ortaya koyuyor, hakkımızı arıyoruz. Brüksel, PKK’ya çadır açtırdığında “hooop bir dakika” diyoruz. AP’de terörist fotoğrafları sergilendiğinde, sert tepkiler veriyoruz. Mahkemelerinde PKK’lılar için “Terörist değil, mücadeleci grup bunlar” kararı alındığında “utanmıyor musunuz” anlamına gelecek açıklamalar yapıyoruz:

- Bu nasıl çifte standart! Siz değil miydiniz PKK’yı terör örgütleri listesine alan? Bizimle dalga geçip, oyun mu oynuyorsunuz?

Daha o kadar çok örnek var ki…

Doğruları söylemek, hakkımızı aramak ve tepkimizi ortaya koymak kavga ise, evet kavga ediyoruz. Bence doğru da yapıyoruz.

Algılarını ve dengelerini bozuyoruz. Böyle bir tavra alışmadıkları için rahatsız oluyorlar. O yüzden de çirkinleştikçe çirkinleşiyorlar. “Kavgacı Türkiye” eleştirilerinin altında yatan gerçek budur aslında.

***

Şöyle bir geçmişe dönüp baktığımızda neler yapmadılar ki…

Kendileri nükleer santrallar dikip, termik santrallarla enerji üretirken, adına “çevreci” denilen birtakım grupları üzerimize saldılar. Hep bizi engellemeye çalıştılar.

Bizi bin bir bahaneyle kapıda bekletirken, Türkiye’nin tırnağı bile olamayacak ülkeleri AB’ye üye yaptılar.

PKK’ya destek verme sevdasına, yasa dışı göç hareketlerini görmezlikten geldiler.

Yine PKK sevdasına, bu örgütün yaptığı uyuşturucu ticaretine bile göz yumdular.

Terörün kendi ülkelerindeki Türk vatandaşlarını haraca bağlamasına dahi seyirci kaldılar.

UNESCO denilen kuruluş, Türkiye karşıtı terör örgütlerinin uyguladığı çocuk istismarını yıllarca sineye çekti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün açıkladı: Türkiye’nin, Almanya’dan 4 bin teröristi iade etmesini istediğini, bunlardan bir tekinin bile verilmediğini kamuoyu ile paylaştı.

İşte biz bugün bunlara tepki gösteriyoruz…

Bedelini de ödüyoruz. Hiç kuşku yok ki, 15 Temmuz darbe girişimi “yeter artık” dememizin bir bedeli!

Artık, bu Batı’nın organize ettiği algı operasyonlarına takılıp kalmamak lazım. Bir yandan bizim insanımızın en temel haklarına saldırıyor, demokrasimizi yok etmek için çırpınıp çabalıyorlar; diğer taraftan bizi insan hakları ve demokrasi özürlüsü gibi göstermeye çalışıyorlar.

“Biz ahlaksızız” diyecek değiller elbette!

Onu biz söyleyeceğiz. Eğer bunun adı “kavgacılık” oluyorsa, kavgaya devam diyorum. Eline vurup ekmeği alınan Türkiye yok artık! Onlar bu gerçeği kabullenene kadar kavgaya devam! Çünkü Türkiye sırtını sıvazlayıp ortalığa saldıkları FETÖ gibi aşağılık taşeron örgütlerin rahatça at koşturacağı bir muz cumhuriyeti değil. Zamanla iyice anlayacaklar bunu.

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu