• $9,25
  • €10,803
  • 530.414
  • 1432.8
26 Şubat 2016 Cuma

Kaos var ülkede, kaos

“Sıkıntı”, “bunalım” ya da “problem” gibi kelimelerle izahı çok zor. Ayrıca, yaşananların “demokrasi” kapsamı içinde değerlendirilmesi de mümkün değil.

Bu, tam bir kaos hali!...
Türkçe olarak, ancak “düzensizlik, uyumsuzluk, karmaşa ve kargaşa” kelimeleriyle anlatılabilecek sıkıntılı bir hal ile karşı karşıyayız. Önümüzde duran tablo gerçekten de son derece vahim ve düşündürücü! Parlamento’da grubu bulunan muhalefet partileri, ciddi bir girdabın içinde bocalayıp duruyorlar…
Önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sezgin Tanrıkulu ve Gamze İlgezdi gibi isimleri yanına alıp, Ankara’daki Merasim Sokak’a gitti. Terör saldırısını protesto etmek için patlamanın olduğu yere karanfil bıraktı. Herhalde bu iki ismi özellikle seçti. Çünkü her ikisi de daha önce terörist cenazelerinde boy gösteren CHP’liler.
Kılıçdaroğlu, böylece kamuoyuna “CHP, teröre de teröriste de karşıdır” mesajını vermeye çalıştı.
Peki oldu mu, o mesaj verilebildi mi? Tabii ki hayır. Tam tersine eğreti durdu, sırıttı. Herkesin gözünün önüne, daha önceki görüntüler geldi. Ayrıca, Sezgin Tanrıkulu’nun defalarca HDP çizgisinde yaptığı açıklamaları hatırlattı. Ciddi bir samimiyetsizlik tablosu ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu, oraya bu isimleri hiç götürmeseydi daha iyiydi!
* * *
Anayasa görüşmelerinde de durum aynı. CHP, yıllardır “darbe anayasasına hayır” diyen bir siyasi partiydi. Hatta CHP, mevcut anayasanın değişmesini ilk önce ve en fazla dillendiren yapıydı.
Yıllar geçti, bugün değişikliğin önünü tıkayan bir misyona büründü.
Şimdi, “hayır” diyecekler, biliyorum. Hatta pek çok süslü lafı peş peşe ekleyecekler. Birtakım bahanelerin ardına sığınıp, kendilerini temize çıkarmaya çalışacaklar.
Bu neyi değiştirir?
Hiçbir şeyi. Sadece deve kuşu misali, kafayı kuma sokan bir görüntü verir!
* * *
HDP’nin durumu daha vahim…
Onlara daha düne kadar “Terörle aranıza mesafe koyun” çağrıları yapılıyordu. Şimdi artık hiç düşünmeden haklarında hüküm veriliyor:
-Terörist bunlar.
Ne söylediklerinin bir ağırlığı, ne de ciddiyeti kaldı. Onlar da samimiyetsizlik batağı içinde çırpınıp duruyorlar. Herkes, bugün seçim yapılsa baraj altında kalacaklarına kesin gözüyle bakıyor.
Üstelik kendi içlerinden de homurtular yükselip duruyor.
Kimse onlara bir şey yapmadı. Kollarından tutup, zorla bu noktaya getirmedi. CHP’de olduğu gibi bu fotoğrafı kendileri oluşturdular.
* * *
MHP ise kelimenin tam anlamıyla evlere şenlik…
Olağanüstü kongre tartışmaları sürüyor. Parti içinde “hain”, “ajan”, “sinsi”, “paralelci”, “hırsız”, “fitneci” suçlamaları havada uçuşuyor. Bazılarının on parmağında on kara önüne gelene bulaştırıyor.
Yapılan suçlamalara bakılırsa, MHP’de MHP’liden başka her türlü zihniyette insan var. Suçlamalar ciddiye alınırsa, Alparslan Türkeş’in MHP’si bugün acınası bir durumla karşı karşıya.
Siyasi etik ayaklar altında. Parti Tüzüğü ve Siyasi Partiler Yasası rafa kaldırılmış durumda. Mahkeme kararı bekleniyor. Ancak, o kararın da uygulanmayacağına yönelik açıklamalar yapılıyor. MHP’de garip bir itiş-kakış, koltuğu kaptırmama kavgası yaşanıyor. Sanırsınız, karşınızda bir siyasi parti değil, şirket var. O şirkette de her türlü silahı kullanmanın mubah sayıldığı bir paylaşım kavgası yaşanıyor.
Devlet Bahçeli’nin MHP’yi getirdiği nokta da bu!
* * *
Evet, bu ülkede muhalefet kanadında işte böylesine bir kaos yaşanıyor. HDP’de terör baronları, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’de ise Devlet Bahçeli, ipleri elinden kaçırmamak için büyük bir mücadele veriyor.
Ortada proje yok. Ülke meseleleriyle ilgili olarak ciddi bir çalışma yapılmıyor. Salı günleri TBMM Grup toplantılarında dillendirilenler de biraz hamaset, biraz hakaret ve biraz da algı oluşturmaya yönelik sözlerden ibaret.
Evet, evet, bu ülkede muhalefet yok!
Şeklen var olsalar da kendi içlerinde sarsılıyor, kaos yaşıyorlar. HDP, terör ve terörist destekçiliği yaparken, CHP ve MHP’de koltuk hesapları yapanlar, kafalarını kaldırıp çevrede ne olup bittiğine bakamıyor.
Halbuki, içinde bulunduğumuz şu günlerde ülkenin ciddi bir muhalefete o kadar çok ihtiyacı var ki!...

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor