• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
20 Haziran 2023 Salı

Kaçıyor aslında

Kaçıyor, hem de ilk günden bu yana. 16 milyon İstanbulludan, sorumluluktan, hizmetten, gerçeklerden ve kendisini kovalayan İBB Ak Parti Grup Başkanı Tevfik Göksu gibi isimlerden kaçıyor.

Ekrem İmamoğlu'ndan bahsediyorum. Seçildiği günden beri kendisine yeni koltuk arıyor. Ağzı kalabalık, laf çok; ama dişe dokunur tek bir icraatı yok.

Çocukluğumuzda bir ergen muhabbeti vardı. Hatta çıkartmaların üzerine yazılıp kapılara yapıştırılırdı:

"İşi bileceksin, işe gitmeyeceksin. Nereden geliyorsun dediklerinde de 'işten geliyorum' cevabını vereceksin."

İşte İmamoğlu dört yıldır bunu yapıyor. Destekçileri de elleri patlayıncaya kadar alkışlıyor...

***

Projesi yok, ama vaadi çok. Geçmişinde başarı hikâyesi bulunmuyor. Bir değişim, dönüşüm ve fikir doktrini de ortaya koymuş değil. Buna rağmen kendisini "her şeyi düzeltecek adam" olarak görüyor. Bir slogan tutturmuş gidiyor, dört yıldır "Her şey güzel olacak" diyor.

Aslında sahte bir kahramandan fazlası değil. Tevfik Göksu, gerçek yüzünü de, beceri kapasitesini de defalarca ortaya koydu. Algıların ve illüzyonların adamı olduğunu örnekleri ve belgeleriyle teşhir etti. Tamamen algı, reklam ve şov ürünü olduğunu ifşa etti.

Olsun, kendisi uçmasa da müritleri uçurdu. "İmamoğlu gelecek, bütün dertler bitecek" düşü topluma pompalandı. Bunun üzerine bir Cumhurbaşkanlığı hayali inşa adildi.

Olmadı, tutmadı, başarılamadı. Şimdi de yeni bir proje olarak CHP Genel Başkanlığı peşinde koşuyor.

Atatürk'ün koltuğuna oturacak ve CHP'yi kurtaracakmış! CHP ne olur bilmem, ama gördüğüm kadarıyla İmamoğlu aslında kendini kurtarmaya çalışıyor!

***

Başardı ve CHP Genel Başkanı oldu diyelim. Ne söyleyecek CHP seçmenine ve geniş toplum kesimlerine? Yine "Her şey güzel olacak" sloganını mı tekrarlayacak? Makam odasında fotoğraf çektirip, "Bakın, koltuğa ne kadar da yakıştım" paylaşımı mı yapacak? Ne olacak? Çok merak ediyorum izleyeceği yol haritasını!

"CHP çizgisinden saptı, emperyalistlerle birlikte hareket etti" diyemez. Kendisi İstanbullu canıyla uğraşırken İngiliz Büyükelçi ile balıkçıda yakalandı. Partinin "halktan uzaklaştığını" söyleyemez. Kendisi halk içine çıkamıyor, her seferinde vatandaşla itişip-kakışıyor. Bülent Ecevit ve Deniz Baykal gibi arkasına bir rüzgâr da alamaz. Çünkü onların "Ortanın Solu" ve "Anadolu Solu" gibi geliştirdikleri projeleri vardı.

Belki, "çağdaşlık", "Atatürk" ve "Kuvayı Milliye" nutukları atabilir. Ama onu da Kemal Kılıçdaroğlu zaten yapıyor. Hatta FETÖ'cüler bile gerektiğinde Atatürkçü kesilebiliyor.

Sanırım İmamoğlu, İBB'nin reklam bütçesine, algı operasyonlarına ve sosyal medya trollerine güveniyor. Zaten ilk günden itibaren hep onu yaptı. Bir başlangıç noktasına bakın, bir de bugüne. İleri mi gitmiş, geriye mi? Üstelik önünde koca bir Kılıçdaroğlu örneği var. O da aynı yoldan gitti ve seçimde bu sonucu aldı!

Kendisi hep söylüyor, "Aynı yoldan giderek, aynı şeyleri tekrarlayarak farklı sonuçlar alınmaz" diye. Ama aynı yoldan gidip farklı sonuç almaya çabalıyor!

En ironiği de Ekrem İmamoğlu'nu CHP içinde "kurtarıcı" olarak görenler bulunuyor.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi

Polonya'nın güneyi beyaza büründü