• $32,2045
  • €35,0055
  • 2502.71
  • 10895.3
26 Ekim 2022 Çarşamba

İşte pazarlık

Gelin, hep birlikte birkaç gün öncesine gidelim. Biliyorsunuz, Eşref Fakıbaba, AK Parti'den istifa ettiğinde yere göğe sığdırılamamıştı. Özellikle partisi ile birlikte milletvekilliğinden de istifa etmesi alabildiğine alkışlanmıştı...

Peki, ne oldu? Fakıbaba'nın milletvekilliği düştü mü?

Hayır, tabii ki düşmedi, halen milletvekili. Çünkü "Ben istifa ettim" demekle olmuyor. Milletvekilliğinin düşmesinin belli bir prosedürü var. Bunu da en iyi bilenlerden biri Fakıbaba'dır!

Şimdi gelelim en önemli soruya...

Fakıbaba AK Parti'den niçin ayrıldı? Niye İYİ Parti'ye gitti? CHP'li Barış Yarkadaş söyledi, üstelik yalanlanmadı. Fakıbaba, Meral Akşener ile görüşmesinde "Ben milletvekilliği değil, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak istiyorum" demiş.

Demek ki bir talepte bulunmuş ve pazarlık yapılmış. Eşref Fakıbaba, AK Parti'den istifa edip İYİ Parti'ye geçtiğine göre, bu talebin kabul edildiği değerlendirmesinde bulunabiliriz.

Kısacası...

Al gülüm-ver gülüm yapılmış!

Asıl önemli nokta ise şu: Fakıbaba, AK Parti'de kalsaydı ne olacaktı? Muhtemelen milletvekili listesine bile alınmayacaktı. Siyasi hayatı noktalanacaktı. İYİ Parti'ye geçerek bunu önledi.

Demek ki neymiş? Perde önü ile perdenin arkası farklıymış. O süslü lafların tamamı boşmuş!

***

Seçimler yaklaşıyor. Geçmiş tecrübelere dayanarak söyleyebiliriz ki, önümüzdeki günlerde siyasi partilere yeni katılımlar ve yer değiştirmeler olacak.

Bulunduğu yerde sıkıntısı olanlarla, siyasi geleceğinden emin olmayanlar, kendilerine yeni yer arayacak. Kenarda köşede kalmış, isimleri unutulmaya yüz tutmuş siyasi kişilikler son bir deneme daha yapacak.

Siyasi partiler ise, bunları kullanacak. "Bakın nasıl büyüyoruz" fotoğrafı verilmeye çalışılıp, "Milletin toplanma yeri burasıdır, gümbür gümbür geliyoruz" açıklamaları yapılacak.

Geçmişte hep böyle oldu çünkü. Biz bunları çok yaşadık.

Ne kadar etkili olur, o tartışılır elbette. Ama seçimler öncesi genellikle böyle olur. Siyaset sevdalıları kendi isim ve konumlarını, siyasi partiler de onları alabildiğine kullanır.

Güçlü isimler kapağı atacak bir yer bulup kendilerini kurtarır. Diğerleri de arada garnitür olur!

***

İçlerinde istisnalar var elbette. Ancak, parti değiştirenler genellikle ayrıldıkları yeri suçlarlar. Bazıları bu suçlamaları alabildiğine abartır. Küfürler ve hakaretler havalarda uçar...

Bizim siyasetimizin en büyük sıkıntı ve ayıplarından biri de budur. Yıllar boyunca bulundukları yerde hiç sesini çıkarmayanlar, usulüne uygun olarak araziye uyanlar, bir anda aslan kesilirler. Bütün insani ve etik değerleri ayaklar altına alırlar. Yıllar boyunca biriktirdiklerini bir anda kusar, yaylım ateşine başlarlar...

En son örneğini Fakıbaba olayında yaşadık işte. İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada demediğini bırakmadı. Yıllar boyunca hizmet ettiği ve kendisini çok yüksek makamlara taşıyan partisine her türlü eksik ve yanlışı yamadı.

Değişmeli artık bu görüntüler. Yıllardır izleye izleye bıktırdı, gına geldi. Üstelik Türk siyasetinin üzerinde çok banal, rahatsız edici, iptidai ve yakışıksız duruyor!

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi