• $31,2916
  • €33,8642
  • 2057.78
  • 9193.69
18 Ocak 2024 Perşembe

İstanbul ve Ankara'da durum

İstanbul tamam, Cumhur İttifakı'nın Adayı Murat Kurum açıklandı ve hayli de yol aldı. Kamuoyu araştırmalarına bakılırsa iyi gidiyor. Pek çoğunda favori olarak görünüyor.

Ekrem İmamoğlu'nun sıkıntılı olduğunu söylemek zor değil.

Sırada Ankara var. Aslında isim çoktan beri belli. O da bugün yapılacak törenle açıklanacak.

Birtakım analistler ve yorumcular değerlendirmeler yapıyorlar. İstanbul seçimini Cumhur İttifakı açısından daha kolay görüyorlar. Ankara'da ise kıyasıya ve daha zor bir çekişme yaşanacağı görüşünü ortaya koyuyorlar. Bunu da Mansur Yavaş'ın "milliyetçi" kimliğine ve Ankara'daki milliyetçi oylara bağlıyorlar.

İşte burada yanılıyorlar.

Bence tam tersi: Milliyetçilik olgusu, bu seçimde Mansur Yavaş'ın aleyhine işleyecek. Doğrudur, Mansur Yavaş bugüne kadar "milliyetçilik" olgusu üzerinden hayli ekmek yedi. Ama sadece istismarını yaptı, milli ve manevi değerlere hiçbir katkısı olmadı. Vaktiyle MHP'den "CHP'ye benzediği" iddiası ile ayrılan, buna karşılık CHP'ye koşan bir Yavaş gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu güne kadar CHP'nin milli ve manevi değerlere aykırı adımlarına tek bir tepki de göstermedi. Tam tersine teslim oldu ve omuz verdi.

Sıralayalım mı?..

PKK'nın başı, 30 bin insanımızın katili Abdullah Öcalan'a "Apo Bey" diye hitap etti.

Güneydoğu'da çıktığı seçim gezisinde Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını isteyenlere "inşallah" cevabını verdi.

CHP Kurultayı'nda, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'ya selam gönderen Özgür Özel'i ayakta alkışladı.

Milliyetçilik sadece bir rozet değil ki, taktığın zaman vaziyeti kurtarıp milliyetçi olasın! Bir hayat biçimi! Terörün TBMM'deki uzantısı DEM Parti ile birlikte yol yürüyen bir partinin içinde sessiz ve sedasız oturarak milliyetçilikten söz edilip, milliyetçilik yapılabilir mi?

***

Mansur Yavaş'ın geçen seçim işi kolaydı. Algılar üzerinden bir seçim kampanyası düzenleyerek vaziyeti kurtardı.

Ama bu defa öyle olmayacak. Karşısına yıllar içinde kendini ispat etmiş gerçek bir milliyetçi isim çıkacak. Mesele milliyetçilik olunca, Mansur Yavaş, AK Parti'nin bugün açıklayacağı adayın eline su bile dökemez.

Üstelik Ankaralılık algısı da yapamaz. Çünkü bu defa karşısına gerçek bir Ankaralı aday çıkacak. Şehrin en uzak köylerine kadar her tarafı eserleri ile dolu.

"Hizmet" derseniz kıyas bile kabul etmez. Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı'nın adayının hizmetleri ile yarışamaz. Çünkü yaptığı dişe dokunur bir hizmet yok. Yerel seçim öncesi verdiği vaatleri bile sosyal medyadan silmiş durumda.

Bunların üzerine bir de geçen seçimde olmayan teşkilat uyumunu, adayın MHP'li seçmeni ateşlenmiş olmasını ve İyi Parti'nin de aday çıkaracağı gerçeğini ekleyelim.

Bütün veriler aleyhine. Ne diyecek, ne yapacak, nasıl bir seçim kampanyası düzenleyecek Mansur Yavaş? Oluşturacağı algılar bu gerçeklerin önüne geçebilecek mi?

İşte bu yüzden ben, Cumhur İttifakı'nın Ankara'da da işinin zor olmadığını düşünüyorum. Yeter ki ciddi hatalar yapmasın ve göstereceği adayı halka iyi anlatsın.

Zaten uzun süredir hava kaçıran Mansur Yavaş balonu da söner o zaman.

<p>Kaza, sabah saatlerinde Eyüpsultan Edirnekapı Rami Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgi

Eyüpsultan'da 2 İETT otobüsü kazaya karıştı! Kaza sonrası her iki otobüste maddi hasar meydana geldi

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi