• $15,9211
  • €16,8001
  • 928.142
  • 2394.83
6 Aralık 2018 Perşembe

İçimizdeki gizli Geziciler

Lafı evirip çevirmeye, boş laflarla zaman kaybetmeye gerek yok. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde de hukukun gereği yerine getirilir. Hukuk dediğin ise, duruma, kişilere ve şartlara göre değişmez, farklı yorumlanmaz.

Var mı buna herhangi bir itirazı olan?

Yoktur herhalde, olamaz.

Ne Kemal Kılıçdaroğlu “hayır” diyebilir, ne de Meral Akşener.

Peki, Türk Ceza Kanunu’nun 312. Maddesi ne diyor? Aynen şu hükmü ihtiva ediyor:

“Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.”

Bir başka ifade ile maddede ortaya konulan bir darbe ve kalkışma suçudur. Cezası da işte böyle oldukça ağırdır.

Ama Kılıçdaroğlu daha birkaç gün önce, Akşener de çok önce övdü bu suçu. Hatta övmekle de kalmadılar, methiyeler bile düzdüler.

Ne demek istediğimi anlamışsınızdır herhalde. Gezi Olayları’ndan bahsediyorum.

***

İşte bu yüzden Mehmet Ali Alabora hakkında tutuklama kararı çıktı. Kararın gerekçesi de TCK’nın 312. Maddesi.

Henüz Gezi Olayları devam ederken yazmıştım bunu. Yaşananların Başbakan Erdoğan ve seçilmiş hükümeti devirmeye yönelik hamleler olduğunun altını çizmiştim. Zaten “geziciler” de inkâr etmiyorlardı yapmak istediklerini. Taşlarla, sopalarla İstanbul’da Başbakanlık Ofisi’ne saldırıyorlardı. Sosyal medyada, “Az kaldı, yüklenin Erdoğan kaçacak” paylaşımları yapıyorlardı. “Ağaç bahane” diyerek, asıl hedefin Erdoğan ve Ak Parti Hükümeti olduğunu ortaya koyuyorlardı. “Yıkacağız, yakacağız, devireceğiz” naraları atıyorlardı…

Bu amaçla şiddet kullanıyorlardı. Eylemcilerin üzerinde silahlar yakalanıyordu.

Hukuki tabir ile maddi delillerin yanında Gezicilerin “ikrarları” da vardı.

Türk Ceza Kanunumuzda müeyyidesi ağırlaştırılmış müebbet hapis olan bir suç işliyorlardı. Buna rağmen, onları alkışlayanlar vardı.

***

O günlerde köşemde defalarca yazdım. Eski Cumhuriyet Savcılarından Mehmet Yücesoy’u TRT’de yaptığım İnce Çizgi Programı’nda konuşturdum. Ak Parti Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Ali Şahin’den görüşler aldım…

Hepsinin ortak noktası aynıydı:

“Gezi Olayları, Türk Ceza Kanunumuzda müebbet hapis cezasını gerektiren ağır bir suçtur. Çünkü, sandıktan çıkan hükümeti şiddet kullanarak düşürmeye ya da görevini yapmaya yöneliktir. Delilleri de ortadadır, kendileri söylüyorlar zaten.”

Neler yaşadım biliyor musunuz?..

Gezicileri ve onların destekçilerini saymıyorum. O cenah zaten anında saldırıya geçti. Ancak, asıl üzücü hamleler başka taraftan geldi. Bugün sözde Erdoğan’ın yanında yer alan siyasetçiler ve kalemşorlar bile ciddi tepkiler gösterdi. Televizyona çıkarttığım eski Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yücesoy’a “Bu adam geri zekalı” diyenler dahi oldu. Hem de içlerinde bugün Gezi Olayları bahsi açıldığında esip gürleyen ve mangalda kül bırakmayanlar vardı.

İşte o günlerde oluşturulan bu hava içinde hukuk baskı altına alındı. Cumhuriyet savcıları, maalesef görevlerini yapmadılar ya da yapamadılar.

Bazı siyasiler, oluşan bu havadan rant devşirmeye çalıştılar. O günlerde yaşanan vandallık ve barbarlıklara övgüler düzdüler.

Sonuçta Gezi Kalkışması cezasız kaldı.

***

Zaman içinde oluşturulan o baskı kalktı. Cumhuriyet savcıları harekete geçtiler. Geç de olsa hukuk işlemeye başladı…

Dışarıdan gelen paralarla Gezi Olaylarını finanse edenler tutuklanıp cezaevlerine gönderildiler. Gezi Olaylarının sembollerinden Mehmet Ali Alabora gibi isimler için de tutuklama kararları çıkarıldı.

“Normalleşmedir” bunun adı!..

Hukuk Devleti olmanın gereğidir!

Bugün gelinen noktada tartışılması gereken şudur: Neden bu kadar geç kalındı? Niçin daha erken harekete geçilemedi? Suç ve suçluların cezalandırılmasının önüne kimler geçti, kimler takoz işlevi gördü? Sistemli saldırılar altında olan Türkiye gibi bir ülkede önemlidir bu soruların cevapları!

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama