• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
13 Mart 2024 Çarşamba

Hikaye bunlar, hikaye...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, skandal görüntüler üzerine soruşturma başlattı. Acele etmeyelim, bekleyelim. Neler olduğu elbette yakında çıkar ortaya.

Biz nelerin olmadığına bakalım...

Ekrem İmamoğlu'nun adamlarının nezaretinde bir avukatlık bürosunda balya balya sayılan, kuleler yapılan milyarlardan bahsediyorum. Görüntüleri Türkiye'yi sarstı.

Önce derin bir sessizlik yaşandı. Ardından da gazeteci İsmail Saymaz, bu paraların 2019'da CHP'ye İstanbul İl Başkanlığı Binası alınması için toplanan bağış paraları olduğunu yazdı.

Öyle mi acaba?

O dönemde partinin avukatı olan Mustafa Kemal Çiçek'e bakılırsa, öyle değil. Çiçek, "Yaşadım, biliyorum" dedi:

-Aslında bina pek uygun değildi. Ali Sami Yen Stadı'nın arkasında, toplu taşımla bile ulaşmanın mümkün olmadığı bir yerdi. Ama Canan Kaftancıoğlu ısrar etti. Kemal Bey ikna edildi. Bülent Kuşoğlu devreye girdi. CHP'nin kasasından banka aracılığı ile 25 milyon lira gönderildi.

Kısacası, binanın parasını CHP ödedi. O bina yapılan bağışlarla alınmadı.

Peki, nereden çıktı bu bağış meselesi?

Mustafa Kemal Çiçek, o konuya da açıklık getirdi. Bina mühürlüydü, problemliydi ve henüz tamamlanmamıştı. Pürüzleri gidermek için para gerekiyordu. Bağış kampanyası bunun için düzenlendi. O kampanyada da en fazla 150-200 bin lira toplandı.

Kısacası...

Çiçek'in anlattıklarına bakılırsa, ortaya saçılan görüntülerdeki paralar, bağış kampanyasında toplananlar olamaz. Balya, balya, milyonlarca lira para; tam dört saatte sayılıyor.

Belli ki, sadece telaş içinde örtüleme ve karartma yapmak için ortaya "kampanya" iddiası atıldı.

***

Dile kolay...

Balya balya, milyonlarca lira para!

Muharrem İnce'nin, 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde topladığı para 27 milyon 500 bin liraydı. Bu para da çok büyük bir kampanya ve seferberlik sonucu birikebildi. CHP İstanbul İl Başkanlığı'na bina alınması için böyle bir kampanya yapılmadı. Sadece belediyelere salma salındı. Hatta Bakırköy Belediye Başkanı bir kuruş bile vermedi.

Hadi diğerleri verdi diyelim. Bu da başka bir sorun. Belediyeler bu parayı hangi kalemden verdiler? Nasıl transfer ettiler? İstanbulluların parasını bir siyasi parti olan CHP'ye nasıl aktardılar?

Bu da olamaz. Konu karmakarışık, nereden tutarsanız elinizde kalıyor. Lime lime dökülüyor.

O yüzden anlatılanlar ve görüntülere bulunmak istenen kılıf, hikâye gibi geliyor!

Mustafa Kemal Çiçek, bugün CHP'de değil. Geçmişte problemler yaşadı ve ayrıldı. Hatta bir ara, CHP'nin hazineden gelen yardım parasını sorgulayarak, "650 milyar nerede?" dedi. Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlıktan gitmesi ile birlikte, parti içinden de aynı serzenişler geldi. Kendisini destekleyen ve teyit eden pek çok açıklama oldu.

Hatta ve hatta bu açıklamasından dolayı savcılığa şikâyet edildi. Hakkında soruşturma yapıldı ve takipsizlik kararı verildi. Geri adım da atmadı, bildiklerini ve doğruları anlatmaya davam ediyor.

Söyledikleri ortada:

O paralar, yardım kampanyasında toplanan paralar değil. Peki ne? Kimden ve nereden geldi, kime ve nereye gitti? Bu sorunun cevabını da Cumhuriyet savcılarının bulması gerekiyor.

<p>Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında yılanlar sürü halinde görüntülendi. İlçeye 30 kilometre u

Yüksekova'daki yılanlar bölge halkını şaşırttı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü