• $28,9504
  • €31,2482
  • 1890
  • 7978.82
21 Eylül 2023 Perşembe

Hayatları oyun

Birlikte yaşıyoruz, olan biteni de görüyoruz. Daha sonra birbirlerine düşüp kendileri açıklıyorlar. Ama aynı tarz, aynı oyun devam edip giriyor...

CHP'den ve sergilediği algı operasyonlarından bahsediyorum. Ülke için ortaya konulan ayrıntılı bir plan yok. Yaşanan sorunların çözüm yolları ile ilgili ciddi çalışmalar da görmüyoruz. İstismar siyaseti ve algı oyunlarıyla sonuç almaya çalışan bir yapı var karşımızda.

Seçim öncesi yaşadık bunları...

Anketler düzenlediler. "Geldik, geliyoruz, bu iktidar gidici" dediler. Toplumun bazı kesimlerinin içinde bulunduğu sıkıntılardan nemalanmak istediler. Yaraları kaşımaya çalışıp, bolca istismar siyaseti yaptılar...

O düzenledikleri anketlerle ilgili olarak açıkladıkları sonuçlar ya doğru değildi, ya da önceden sipariş edilmişti. Bunu ben söylemiyorum, kendileri açıklıyorlar. Seçim öncesi Onursal Adıgüzel, CHP'nin bilgi ve iletişim teknolojilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydı. Daha sonra o göreve bir başka isim geldi. Ne dedi Adıgüzel, Kemal Kılıçdaroğlu'nun geride olduğunu seçim öncesi anketlerden bildiklerini söyledi.

Ama buna rağmen halkın karşısına çıktılar, doğruları çarpıtıp bambaşka bir tablo ortaya koydular. Kemal Kılıçdaroğlu da durumu bildiği için sonuç almak amacıyla herkese mavi boncuk dağıttı. "Acaba birkaç oy daha alabilir miyiz?" düşüncesiyle Ümit Özdağ'la gizli pazarlıklar yapıp uçuk vaatlerde bulundu.

Yetmedi, bitmedi bu kadarla da kalmadı...

Aytunç Erkin yazdı işte: Anketlerde daha önde olduğu görünen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş bastırıldı. Kılıçdaroğlu, önlerini kesmek için apar topar adaylığını açıkladı. Onlar da oyunun bir parçası oldular, kameraların önünde "Haberiniz olsun kazanıyoruz" diye şov yaptılar.

Meral Akşener bir ara bu oyunu bozacak gibi oldu. Çok ağır laflar ederek masadan kalktı. Sonra ne olduysa oldu, tekrar masala oturup O da oyuna devam etti. Hatta Kemal Bey'e "kesin kazanacak" deyip, "Sayın Cumhurbaşkanım" diye hitap etti.

Sandık sonuçları oyunu bitirdi.

***

Önümüzde yine bir seçim var. Yine aynı oyunlar devam ediyor. Alışmışlar bir kere, başka bir oyun ve hareket tarzı bilmiyorlar.

Yapılan ciddi araştırmalar gösteriyor ki, CHP'li belediyeler başarılı değil. Vaatlerini yerine getiremediler, zaman içinde çok kan kaybettiler. 2019'da verilen destek kalmadı arkalarında. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da da Mansur Yavaş pek de iyi durumda görünmüyor.

Ne yapılması lazım bu durumda?

Yapılmayan işler, yerine getirilmeyen vaatler için bahaneler üretilmesi, yapılan küçük işlerin de şişirilmesi lazım. Üzerine bir de ortaya çıkan kutuplaşmanın korunması gerekli. Şimdi de onunla uğraşıyorlar.

Bir yandan Meral Akşener ikna edilip yeniden ittifak sağlanmaya çalışılırken, diğer taraftan yeni algı operasyonları peşinde koşuyorlar.

Ama Ankara ve İstanbul eskisinden çok farklı bir hale geldiği gibi, onlara oy veren seçmenler de eski seçmen değil. Test edip sonucunu bizzat yaşadılar.

Düzenlenen algı oyunları ise bayatladı artık. Zor, bu defa işleri gerçekten zor. Sanırım bu seçimde de bir defa daha algı oyunlarının iş yaramadığını görecekler.

<p>Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uçağına Suudi Arabistan yolculuğu sırasında füzelerle dona

Savaş uçakları Putin'e eşlik etti

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı