• $31,0241
  • €33,7208
  • 2023.66
  • 9312.12
4 Ocak 2024 Perşembe

Gazze'den Arabistan'a...

2023'ü geride bıraktık, yeni bir yıla girdik. Siyasiler, bakanlar, sivil toplum yöneticileri, yıllık değerlendirme toplantıları yapıyorlar. 2003'ü değerlendiriyorlar. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la da bu çerçevede dün bir araya geldik...

Açıklamalarını haber sayfalarında okursunuz. Ben, yaptığı açıklamalar çerçevesinde kendi çıkarım ve değerlendirmelerimi yazacağım.

İlk başlık Gazze:

"Türkiye neler yapıyor?" diyenler var. Türkiye, üzerine düşeni yapıyor. Mesela, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Gazze'ye uygulanan ambargoyu delme kararı vardı. Ama olmadı, uygulanamadı. Refah Sınır Kapısı, bir taraftan Mısır, diğer yandan Filistin tarafından kontrol ediliyor görünse de tepede İsrail uçakları var. Kendisinden onay alınmadan yapılan girişimlere izin vermiyor, hemen vuruyor. Arkasında da sırtını dayadığı Amerika bulunuyor. "Vursun beni, ölümü göze aldım" diyen bile içeri giremiyor. Çünkü sınır kapısı defalarca vurulan ve askerleri öldürülen Mısır buna razı değil.

Kısacası, şartlar kimsenin tek başına bir karar alıp uygulamasına izin vermiyor. Engel çok!

Türkiye şunu yapıyor ve başarılı da:

Netanyahu, dünyaya bir fotoğraf pazarlamaya çalıştı. Ama olmadı. Türkiye'nin tavrı bu fotoğrafının gerçek olmadığını ortaya koydu. Amerika başta olmak üzere bütün Batı, "Hamas'ın 7 Ekim saldırısını kınayalım" diye ortaya çıktığında "tamam" denildi:

-Ama bir de bu saldırılara rahmet okutacak İsrail soykırımı var. Kınayacaksak ikisini birden kınayalım.

Kilitlendiler, söyleyecek sözleri kalmadı.

Her fırsatta ortaya konulan bu tavırla birlikte, tepkiler kayıtsız şartsız İsrail'i destekleyen Batı'ya da döndü. Artık, Amerika başta olmak üzere Batı'nın "hak, hukuk, adalet, erdem, insan hakları" gibi değerlerden bahsedecek yüzü kalmadı.

Şapkalar düştü, kel görüldü.

***

Bir başka başlık da Suudi Arabistan'da oynanamayan Fenerbahçe-Galatasaray maçı:

Gördük ki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, süreç boyunca işin içindeymiş, müdahalelerde bulunmaya çalışmış. Suudi yetkililerle yoğun bir telefon diyaloğu kurmuş.

Verdiği bütün bilgiler, bizim olayın başında yaptığımız değerlendirmeleri doğruluyor:

Ortada FİFA'nın kuralları var. Her iki taraf da bunları kendine göre yorumluyor. Bu arada, onların da bizim de bazı hassasiyetlerimiz bulunuyor. Ortada bir futbol maçı var. Ancak, daha öne hiç gündeme gelmeyen son dakika talepleri ortaya konuyor. Bir futbol müsabakası üzerinden rant devşirilmeye çalışılıyor. Uzlaşmak için hiçbir manevra yapılmıyor, sertleştikçe sertleşiliyor. Adeta oraya bir kararlılıkla gittiği görülüyor.

Bunların tamamı düşündürücü elbette!

Buna rağmen, Türkiye tarafından kriz iyi yönetildi. Olayın daha da büyümesi ve bir diplomatik sorun haline gelmesi önlendi. Futbol içindeki bir tartışma olarak kalması sağlandı.

Büyüseydi neler yaşayacaktık?..

Yoğun çabalarla belli bir noktaya getirilen ilişkiler bozulacaktı. Bundan hem Türkiye, hem de Suudi Arabistan zarar görecekti. Olayın kazananı da ilişkilerin bozulmasını isteyen malum güçler olacaktı.

Başından beri olaya bu gözle bakıyorduk. Fidan'la görüşme sonunda fikrimiz daha da pekişti.

<p>Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinin Niagara ilçesinde yer alan Niagara şelaleleri

Niagara şelaleleri buz tuttu... ABD'de kutup soğukları yaşanıyor

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor