• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
28 Aralık 2023 Perşembe

Garip, hatta çok garip!

Karar elimde. Muhatabı sıkıntıya girmesin diye adını da ayrıntısını da vermiyorum. Ama yaşananlar şaka gibi...

Adam borsacı. Adına Telegram'da sahte hesap açmışlar. Milleti dolandırıyorlar. O da normal olarak yargıya başvuruyor. Kendisi ile ilgili bütün bilgileri veriyor, "Bu hesap benim değil, erişim engeli getirilsin" diyor.

Hâkim reddediyor.

"Nasıl olur böyle bir karar" diyor. Tekrar başvuruda bulunuyor. Bu defa başka bir hâkim talebini reddediyor. O hesap halen açık. Sahtekârlar, madrabazlar milleti dolandırmaya devam ediyor...

Kendimden örnek vereyim. Ekşi Sözlük, tam bir pislik yuvası. Hakkımda ipe sapa gelmez, yalan-dolan, hakaret pek çok paylaşım var. Okuduğum zaman ben bile kendimi tanıyamıyorum.

"Yalan" dedik. İftiraları belgeleri le ortaya koyduk. Kişilik haklarımın zedelendiğini söyledik. Kaldırılması için başvuruda bulunduk. Ne oldu dersiniz? Tabii ki reddedildi. Hem de bir değil, birkaç defa. Allah'tan kapatılmasına kadar verildi de kurtulduk.

O kadar çok örnek verebilirim ki size...

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ile İlgili Kanun genellikle işlemiyor. Hak aramak için mahkemenin kapısını çalanlar, çoğu zaman elleri boş dönüyor.

Bir de ortalıkta gezen ve ne olduğu belirsiz "Mahkemelerde ne işiniz varsa çözeriz abi" diyenler var ki, onlardan hiç bahsetmiyorum. Hiç bu yollara başvurmadığım için gerçekten çözüyorlar mı, yoksa milleti mi dolandırıyorlar bilemiyorum!

Maalesef içinde bulunduğumuz durum bu.

***

İşte tam böyle bir ortamda bir haberle karşılaştım...

Özgür Karabat, CHP İstanbul Milletvekili. Aynı zamanda CHP'nin de mali işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. Ekrem İmamoğlu'na yakın bir isim. CHP içindeki "İmamoğlu ekibinden olduğu" yazılıp çiziliyor. O'nun yönlendirmesi ile Bodrum Adliyesi'ne 5651 Sayılı Kanun çerçevesinde bazı içeriklerin yayından kaldırılması için bir başvuru yapılmış. Başvurunun, toplam 154 haberi kapsadığı belirtiliyor.

Garip, Ankara ve İstanbul dururken neden Bodrum'a kadar gidilmiş? Niçin başvuru Bodrum Adliyesi'nde yapılmış? Kararı görmediğim için gerekçesinden de haberim yok.

Ama bildiğim bir şey var: Mahkeme söz konusu içeriklerin kaldırılmasına karar vermiş. Yok, görülmemiş bir örnek bu Türk Hukuk Sistemi'nde. Ayrıca olay da doğru. "Ben aldırdım bu kararı" diyen bir avukat, yapılan işi, verilen kararı savunmak için beni aradı. Adı da numarası da kayıtlı telefonumda.

Dile kolay, iddiaya göre 154 içerik var hâkimin önünde. Bunlarla ilgili karar veriyor. Kanunda da içeriklerin hangi şartlarda kaldırılacağı sıralanmış, belli...

Milli Güvenlik mi, müstehcenlik mi, fuhuş mu, kumar mı? Yoksa kişilik haklarının ihlal edilmesi ya da özel hayatın gizliliğine saldırı mı?

Gerekçenin bunlardan biri olması lazım! Peki, hâkim, hangi kadro ile nasıl araştırmış bunca içeriği? Ne kadar zaman harcamış? Nasıl böyle bir hükme varmış?

Bilemiyorum, kararı görmediğim için hepsi muamma!

Sadece bildiğim bir şey var, gerçekten çok garip! Bu garabeti çözmek, açığa kavuşturmak ve kamuoyunu tatmin etmek de herhalde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na düşüyor.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi