• $8,4758
  • €10,0599
  • 493.702
  • 1413.8
9 Ağustos 2013 Cuma

Eylül sendromu

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Tatsız bir konu, üstelik bugün bayramın ikinci günü. Ancak tartışmak, konuşmak zorundayız. Çünkü, kötü bir gelişmeyi ve planı engellemenin en etkili yolu, onu önceden deşifre etmek... 
Biliniyordu, bekleniyordu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamasıyla kamuoyu tarafından da öğrenilmiş oldu. Birtakım odaklar, önümüzdeki eylül ve ekim aylarında Türkiye’yi karıştırmanın planlarını yapıyorlar. 
Kim bunlar? 
Gelen istihbarat bilgilerine bakılırsa, marjinal bazı siyasi partiler ve bir kısım yasadışı örgütler. Çeşitli hazırlıklar içindeler. Mesela, Rize, İzmir, Malatya ve Hatay’ın da aralarında bulunduğu bazı illerde “gençlik kampları” kuruyor, üniversite gençliği üzerinde çalışmalar yapıyorlar. 
Konu, YÖK’te de konuşuldu. Bazı rektörler sıkıntıları dile getirdiler. Özellikle de üniversitelerin elini-kolunu bağlayan “Disiplin Yönetmeliğinin” acilen değiştirilmesini istediler. Bu konuda Başbakan’a raporlar yazan rektörler oldu. Çünkü, mevcut disiplin yönetmeliği, okumak isteyen öğrencilerden çok, okulu karıştırmak isteyenlerin haklarını koruyor. Üniversitelerle hiçbir ilişkisi kalmasa da, yasadışı oluşumların içinde olsa da, o kişinin kaydı ömür boyu silinemiyor. Elini kolunu sallaya sallaya üniversite içinde “öğrenci” sıfatıyla gezip, faaliyet gösterebiliyor. 

***
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin meselelerini iyi bilen ve gelişmelere kafa yoran bir isim. Gelişmeleri onunla da değerlendirdik... 
Çiçek, belli kesimlerin hesaplarını özellikle iki kesim üzerine yaptığını söyledi: 
1) Üniversiteler ve üniversite gençliği.
2) Başta sendikalar olmak üzere sivil toplum örgütleri. 
Bu yüzden, üniversite gençliğine bir çağrıda bulundu: 
-Geçmişte bizi de kullanmaya çalıştılar. Sağ ve sol diye ikiye böldüler. Beş binin üzerinde insanımız hayatını kaybetti. Geçmişte, bu ülkenin gemileri yakılıyordu. Bugün de belediyelerin otobüsleri yakılıyor. Kendinizi kullandırmayın. 
Çiçek, bugün Türkiye’de olup bitenlerin daha iyi anlaşılabilmesi için olayın dış bağlantılarına da dikkati çekti: 
-Türkiye iddia sahibi bir ülke. Büyüyüp geliştikçe bundan rahatsız olan rakipler de olacaktır. Bizden rahatsız olanlar, herhalde Mozambik, Ruanda veya bir Orta Afrika ülkesi değildir. Bizim önümüzde olan ülkelerdir. Onlar da boş durmuyorlar. En çok kullandıkları unsurlar da terör örgütleridir. 
Çiçek’in bu sözlerini, sadece TBMM Başkanı’nın sözleri olarak değil, yıllarca bu devletin en üst kademelerinde görev yapmış bir kişinin “tespitleri” olarak da değerlendirmek lazım! 

***
Şimdi hemen, bu yazılanları “Demokratik protesto haklarını engelleme çabaları” olarak değerlendirenler olabilir. Ancak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları öyle demiyor. AİHM’in geçmişte çeşitli olaylar üzerine aldığı kararlar son derece açık ve net: 
“Bir protesto olayının içine cebir ve şiddet giriyorsa, o konu hak arama olarak değerlendirilemez ve hukukun himayesinde değildir.”  
Eğer “hak” ve “hukuk” diyorsak, Türkiye’deki son olaylara da bu çerçeve içinde bakmamız lazım! 
Ayrıca, sıkça dile getirildiği gibi “bırakın paranoyaları” diyenler de çıkabilir. Ama, eylül-ekim aylarına yönelik bazı hesaplar yapıldığını sadece istihbarat raporları ortaya koymuyor. Başka kanallardan da teyit edici bilgiler geliyor. 
Ne dedi Mustafa Balbay, Silivri’de: 
-Herkes hazırlansın, sıcak bir sonbahar geliyor! 
Peki, Doğu Perinçek, Ergenekon kararının ardından ne yazdı: 
“Yarım asırdır emek verdiğimiz özlemlerimiz gerçek oluyor. Halkın hükmü geliyor. Göreve hazır olun. Herkes işbaşına.”  
Demek ki, bir şeyler oluyor, bazı hesaplar yapılıyor; bazı çevreler boş durmuyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de “Önemli olan kimin ne ve neler yapacağı değil, bizim bu tuzaklara düşmememizdir” diyor! 

<p class='MsoNormal'>CZN lakaplı Burak Özdemir de Antalya'ya giden isimlerden  oldu. Uyarılarına rağ

CZN Burak Özdemir yangına müdahale ederken şov yapmakla suçlandı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor