• $32,1901
  • €34,9956
  • 2503.61
  • 10895.3
24 Mayıs 2023 Çarşamba

Erdoğan kaybeder mi?

Lafı uzatmadan hemen sorunun cevabını vereyim: Evet kaybeder, kaybedebilir, kaybetme ihtimali var. Sandık bu, hiç belli olmaz. Sonuç oradan çıkacak. Henüz sandıklar da kurulmadı.

Eğer Erdoğan'ı destekleyen seçmen "Bitti bu iş" derse... Rehavete kapılıp yan gelip yatarsa... İkinci Tur için gereken ihtimamı göstermezse... Teşkilatlar da zafer sarhoşluğu içine girerse... Sandık başlarında gereken organizasyonu yapıp vatandaşın oyuna sahip çıkmazlarsa...

Hiç şakası yok, Erdoğan kaybeder.

Bakın, İlk Turda kullanılan oyların bir milyonu geçersiz sayıldı. Acaba bu oyların tamamı gerçekten geçersiz miydi? Yoksa planlı olarak geçersiz mi kılındı ve o hale mi getirildi?

Var mı bunun bir cevabı?

Bende yok. Sizlerde de olduğunu sanmıyorum. Herkesin kafasında tereddüt oluşturan bir durum söz konusu! Tamamı yeniden sayılmadan açıklığa kavuşması mümkün değil. O da olmayacağına göre bu tereddüt devam edip gidecek...

Kim bilir, belki de bu seçim ilk turda bitebilirdi!

***

Başta CHP olmak üzere Millet İttifakı'nın bütün paydaşları bir sandık güvenliğidir tutturup gitti...

Niye? Gerçekten Türkiye'de sandık güvenliği olmadığı için mi? Yoksa hedef şaşırtmak acıyla mı bu yapıldı?

Geçmiş seçimlere bakılırsa cevabı çıkar ortaya:

1973'te nüfusumuz 37 milyondu. 16 milyon 789 bin de seçmenimiz vardı.

1977'de nüfusumuz 41 milyona, seçmen sayımız ise, 21 milyon 207 bine yükseldi. Seçmen sayısındaki artış, nüfus artışını solladı. Olabilir mi böyle bir şey? Olamaz ama oldu.

Ve Bülent Ecevit'in seçim zaferi geldi.

Çünkü mezar taşlarındaki isimlere bile oy kullandırıldı. Yıllar sonra, peş peşe 13 sandıkta oy kullandığını itiraf eden isimler ortaya çıktı. İlginçtir, bazı ilçe ve kasabalarda, sandıklardan nüfusun üzerinde oy çıktı. Türk demokrasisi büyük darbe yedi.

Demokrasimizi Hindistan'dan gelen boya kurtardı. Boya ile mükerrer oy kullanımı engellenince CHP çuvalladı; 1979'daki Milletvekili Yenileme Seçimini 5-0 Adalet Partisi kazandı.

Şimdi sıkı durun, 1980 Darbesi'nin ardından siyasi partiler kapatıldı. CHP'nin giremediği 1983 seçimlerinde, altı yıllık nüfus artışına rağmen, seçmen sayımız 1,5 milyon aşağı inerek 19 milyon 767 bine düştü.

Bu rakamlara bakınca, daha iyi anlamışsınızdır sanırım sandık oyunlarının kimin milli sporu olduğunu!

***

Elbette Türkiye 1970'lerin Türkiye'si değil. Nüfus kayıt sisteminin oturması ile birlikte artık mükerrer oy kullanılamıyor. Ancak, sandık oyunlarını milli spor gibi görenler, başka madrabazlıklar peşinde koşuyor. Geçmiş seçimlerde gördük bunları.

İşte bunun için "Erdoğan kaybedebilir mi?" sorusuna "olabilir" cevabını verdim. Kazanacağı kesin olan bir seçimi sandık oyunları ile kaybedebilir.

Önümüzdeki Pazar günü Cumhur İttifakı ve Erdoğan'ın karşısındaki en büyük rakip rehavettir! Rehavete kapılmamak, "bitti bu iş" dememek lazım. Aksi takdirde, geçmiş örneklerinde olduğu gibi, kazanılacak seçim kayar gider! Son pişmanlık da fayda vermez.

Sözüm bütün seçmenlere ve siyasi parti teşkilatlarına: Biraz daha gayret. Sıkın dişinizi. Yüzülüp yüzülüp kuyruğuna kadar geldi. Ha gayret, az kaldı.

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)