• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
23 Ağustos 2022 Salı

Dön baba dönelim…

12 Şubat'ta bir araya geldiler. Önce masada kimin nereye oturacağını tartıştılar. Sonra "ortak aday" belirlemek için yuvarlak masa toplantıları yaptılar. Altı ay boyunca da birbirlerini misafir ettiler.

21 Ağustos'ta ise bir açıklama yapıp, "adayın ortak belirleneceğini" belirterek tatile girdiler. Ne çıktı ortaya? Koca bir hiç! Sıfıra sıfır, elde var sıfır!

Yine başladıkları noktadalar. Ortak bir aday belirleyemediler. Hep birlikte izledik, altı ay boyunca avara kasnak gibi döndüler.

Zaten biliyorduk, yaşayıp görmüştük; ama "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" dediklerinin ne olduğunu da bir defa daha test ettik:

"Nafile turlar."

***

Bahane çok tabii...

"Harika ve son derece verimli toplantılar yaptık" diyorlar ve diyecekler. Ama ortada sonuç yok. Onun da gerekçesini bulmuşlar. Aday erken açıklanırsa yıpranırmış!

Adaylardan biri ortada geziyor zaten. Kılıçdaroğlu, her gün yeni bir tartışma ile gündeme geliyor. Ama kimse "yıpranıyor" demiyor, aday gösterilirse yıpranırmış!

Hikâye tabii...

Kılıçdaroğlu, ortada dolaşıp "en güçlü aday benim" mesajını vermesine rağmen, adaylığını açıklayamıyor. Çünkü Altılı Masa'dan onay çıkmıyor. Hatta zaman zaman masa altından tekmeleniyor.

Herkes diğerini baskı altına almaya çalışıp, güç gösterisi yapıyor. Altı ay da bu şekilde geçip gitti zaten.

***

Asıl bu görüntü yıpratıyor Altılı Masa'yı. Halk arasında sıkça dillendirilen "Ortak atın beli doğrulmaz" sözü daha da perçinleniyor.

Üstelik her geçen gün işi daha da zorlaşıyor. CHP'li belediyelerin hali ortada: Seçim öncesi verdikleri vaatlerinin hiçbirini yerine getiremedikleri gibi, en ufak bir doğal afette apışıp kalıyorlar. Sosyal medya belediyeciliği ile işler yürümüyor artık.

Bölgesel ve küresel gelişmeler de vuruyor Altılı Masa'yı. Dünya, pek çok sorunun çözümü için Erdoğan'ın gözünün içine bakarken, bizim Altılı Masa'nın en büyük vaadi, Türkiye'yi küresel ve bölgesel bir aktör yapan Erdoğan'ı göndermek.

Bitmedi, dahası da var...

Önümüzdeki günlerde dev projeler hizmete girecek. En basitinden bir dünya hız rekoruna imza atılarak, Karadeniz'de çıkardığımız doğalgaz evlere gelecek. Yerli otomobilimiz yollarda boy gösterecek. Devasa tesislerin açılışları peş peşe gelecek...

Musluk açılışı yaparak, kabristanlara ibrik konarak mücadele edilemez ki bu ataklar ve hizmetlerle!

Ayrıca, istismar siyaseti de tutmadı. Çalışanlara sağlanan ücret artışında iktidar belediyeleri CHP'lileri solladı. Geniş halk kitlelerinin ekonomik sıkıntılarını azaltmak için tedbirler alınıyor yenleri de alınacak.

Nasıl becerecek bu Masa?

***

Bir başka önemli nokta daha bulunuyor...

Altılı Masa'da toplanan altı benzemezden bahsediyoruz. Bir de bunların mütemmim cüzü olan HDP var. Zaman zaman itişip kakışıyorlar.

Adayın belirlenmesi ile birlikte, ister istemez bu itiş-kakış daha da artacak. Altılı Masa içindeki pek çok görüş ayrılığı iyice su yüzüne çıkacak. İşleri çok daha fazla zorlaşacak.

Kolay değil, gerçekten çok zor işleri! İktidar büyük hatalar yapmaz, işi sıkı tutar, teşkilatlar güçlü bir şekilde sahaya inerse, sonuç almaları hayli zor.

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Yanardağ hareketlendi... Ülkede 3. seviye alarm verildi!

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat

Bakırköy'de alt geçide çarpan tır devrildi! Aynı yerde daha önce 4 kişi hayatını kaybetmişti