• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
12 Temmuz 2023 Çarşamba

Diplomasi

Türkiye olarak bizim NATO'nun genişlemesini engelleme gibi bir politikamız var mı?

Tabii ki yok. Defalarca da açıklandı bu. Zaman zaman sorunlar yaşasak da biz bu ittifakın üyesi ve en güçlü ortaklarından biriyiz.

Peki, Türkiye'nin Batı'dan tamamen kopmak ve kendisine başka ittifaklar aramak gibi bir derdi var mı?

O da yok. Zaman zaman Batı ile yaşanan problemler, bizim değil, onların şaşı bakış açılarından kaynaklanıyor. Biz, onlar gibi tarihsel problemleri bugüne taşımak ya da devam ettirmek gibi bir arzu içinde değiliz. Adil, akılcı ve sürdürülebilir bir ortamda ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. İşte bu yüzden zaman zaman da ikiyüzlü ve standartsız davranışlarını yüzlerine vuruyoruz.

Biz kaçmıyoruz onlardan. Aksine, Avrupa Birliği'ne tam üyelik müracaatında bulunan bir ülkeyiz. Ekonomik olarak da en çok Batı ile ilişkilerimiz var.

En önemlisi ise Rusya ile iyi ilişkiler kurmamız, Batı'yı gözden çıkardığımız anlamına da gelmez. Rusya bizim komşumuz. Onlarla da geçmişte büyük problemler, çekişmeler ve savaşlar yaşadık. Ancak, Batı ile olduğu gibi, onlarla ilişkilerde de tarihe takılıp kalmadık. Batı'nın yaptığı gibi Rusları düşman olarak görmüyoruz. İyi ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. Ülkemizin menfaatlerini, ülke insanının huzur ve rahatını düşünüyoruz. Dengeli bir dış politika uyguluyoruz. NATO üyesi olmamıza rağmen, Ruslarla bir itiş-kakış içinde değiliz.

***

Dün olduğu gibi ABD'nin peşine takılıp gitmiyoruz. "Sizin çıkarlarınız ve menfaatleriniz varsa, bizim de çıkarlarımız ve menfaatlerimiz var" diyoruz. Hak ve hukukumuzu korumaya çalışıyoruz.

Aynı durum, Ruslarla ilişkilerimiz için de geçerli. İşbirliği yaptığımız gibi, çekişme ve çatışma alanlarımız var. Çünkü biz onlardan ayrı bir ülkeyiz ve Türkiye'yiz!

Attığımız adımlarda, hak, hukuk ve adaletin tarafında yer almaya çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler'de dillendirdiğimiz "Dünya beşten büyüktür" söylemi ile dünyada bir farkındalık oluşturduk. Asya'dan Afrika'ya dünyanın pek çok bölgesinde emperyalistlerden farklı tavırlar sergiledik. Milli gelire oranlandığında, dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesi olma unvanını taşıyoruz. Bu vasfımızla Afrika'da önemli bir yer ve güç edindik.

Son olarak da NATO Zirvesi'nde yanlışları, ikiyüzlü tavırları ve Türkiye'ye karşı yapılan haksızlıkları açık açık dile getirdik. ABD dahil, pek çok ülkeden de "haklısınız" cevapları geldi. Bazı garantiler ile tutulur ya da tutulmaz sözler aldık. Ardından da İsveç'in NATO üyeliğinin önünü açtık.

Zaten İsveç'in NATO'ya katılıp katılmaması değil ki bizim meselemiz! Türkiye ve bize karşı uygulanan haksız politikalar. Zirve öncesi defalarca yüzlerine vurduk. Dünya çapında bu konuda bir farkındalık oluşturduk. Beraberinde de Batı'yı bazı adımlar atmak zorunda bıraktık.

Bu noktada "Ne oldu, İsveç NATO'ya giriyor" diyenler var...

Ne yapacaktık ya da ne yapmalıydık?

"Tamam, haklısınız" dediler. Biz de yol verdik. Batı ile ilişkileri daha fazla mı germeliydik? Sahi ne yapmalıydık?

İsveç'in NATO'ya girip girmemesi ya da Ruslar değil ki bizim meselemiz!

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi