• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
14 Haziran 2023 Çarşamba

Derdiniz ne sizin?

Sovyetler Birliği çökmemişti henüz. Bilirdik orada soydaşlarımızın olduğunu. Ama demir perdenin ardındaydılar. Aşamazdık, ulaşamazdık, milletçe bilmezdik ne durumda olduklarını.

Çocukluğumuz hep onlara yakılan hasret türküleri ve ağıtlarla geçti. Hayal gibiydi kavuşmak!

Hep Atatürk'ün şu sözleri ile avunurduk:

"Sovyetler dostumuzdur, fakat yarın ne olacağını kimse kestiremez. Tıpkı, Osmanlı, Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avucundan kaçabilir. İşte o zaman ne yapacağını Türkiye bilmelidir. Bizim orada dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız."

Gerçekten de öyle oldu. Ama biz ne yapacağımızı bilemedik. Çünkü Mustafa Kemal'in gösterdiği yolda ilerleyemedik. Çok sıkıntılar yaşandı. En bilineni Karabağ çıktı elden. Seyrettik, engel olamadık.

Bir de Kıbrıs yaramız vardı...

ABD yolumuzu kesiyor, elimize vuruyor, soydaşlarımıza tam anlamı ile sahip çıkamıyorduk. 1970'li yıllarda elimizden tutan ağabeylerimizle birlikte meydanlarda "Ya taksim, ya ölüm" diye bağırıyorduk.

Dünya dengeleri değişiyor, ama biz güçsüzlük ve politikasızlıktan dolayı, soydaşlarımıza tam anlamı ile sahip çıkamıyor, gereğini yapamıyorduk.

Yaşadık biliyoruz. Acı, kötü, can yakıcı günlerdi onlar!

***

Bir de bugüne bakalım...

Baş döndürücü bir değişim yaşandı. Geride kaldı hepsi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutat olduğu üzere ilk gezisini KKTC'ye yaptı. Oradan da bütün dünyaya bir mesaj verdi:

"Rumlarla müzakere masasına dönülecekse, bunun yolu KKTC'nin tanınmasından geçmektedir."

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da gururla şu ifadeleri kullandı:

"Bizim arkamızda dünya devi bir Türkiye Cumhuriyeti ve onun Cumhurbaşkanının söyledikleri var."

Erdoğan, Kıbrıs'tan Azerbaycan'a geçti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le birlikte Azerin'in söylediği Çırpınırdın Karadeniz Türküsünü ayakta alkışladı. Çünkü Türkiye o şarkının sözlerini değiştirdi. "Türk'ün şanlı bayrağını Karabağ'a asacağız" hayali gerçekleşti. Azerin de o türküyü "Türk'ün şanlı bayrağını Karabağ'a asmışız biz" sözleri ile okudu.

Nereden nereye...

Hayaller gerçek oldu. Ermeni işgalinden kurtulan bir Karabağ ve oluşturduğumuz Türk Devletler Teşkilatı var artık!

***

Büyük bir dönüşüm ve olağanüstü bir başarının altına imza attık biz!

Buna rağmen burun kıvıran ve bu dönüşümü gerçekleştirenlere saldıran sözde Atatürkçüler ve sahte milliyetçilerle karşı karşıyayız.

Acımasızca saldırıyorlar. Kirletiyorlar, saptırıyorlar...

Dertleri ne acaba? Ersin Tatar'ın dile getirdiği gibi Türkiye'nin dünya devi haline gelmesi mi? Türk Devletler Teşkilatı mı? Karabağ'ın azatlığı mı? Yoksa Kıbrıs'ta kat ettiğimiz aşama ve hakkımıza hukukumuza sahip çıkıp dünyaya meydan okumamız mı?

Hayır, olamaz; bunlar Atatürkçülüğü de milliyetçiliği de temsil edemez. Olsa olsa, sadece bu değerlerin istismarını yapan simsarlardır. Gerçek olsalar, bu gelişmeler karşılığında karalar bağlayıp kirletmeye çalışırlar mı hiç?

İşte emperyalizm her yerde ve her zaman böyle kullanışlı aparatlar bulur. Bunları da tepe tepe kullanıyor şimdi.

<p>Yangın Giresun'un Eynesil ilçesi Gümüşçay mahallesinde özel bir firmaya ait olan balık işleme soğ

Balık tesisindeki yangın havadan görüntülendi

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı