• $28,9182
  • €31,3111
  • 1881.41
  • 8087.24
26 Ekim 2023 Perşembe

Cumhuriyet

Büyük sıkıntı ve sınamalardan geçtik, çok badireler atlattık, yüzüncü yılına eriştik. Mustafa Kemal Atatürk, demokrasiyi taçlandırmak için kurulan Cumhuriyet için "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir inancı ile sonsuza kadar yaşatacağız" dedi.

Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılı kutlu olsun.

Kutluyoruz da zaten. Yüzüncü yıla erişmek önemli. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı açıklamalar yaptı. Devletin çeşitli kademeleri programlar yayınladı...

"Olmaz" diyenler, "daha" diye bağıranlar, Cumhuriyetin 100. Yılı üzerinden siyaset üretmeye çalışıp karalamalar yapanlar var. Neymiş, Gazze'deki katliama takılmışız, kendi cumhuriyetimizi unutmuşuz!

Yok böyle bir şey.

Cumhuriyetimizi de kutluyoruz, Gazze'deki soykırımı da lanetliyor ve durdurmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Olmazmış! Niye?

Emperyalistler, İsrail'in yürüttüğü insanlık dışı katliamı desteklerken, ille de vur patlasın, çal oynasın yapmak zorunda mıyız? Bu mudur sizin cumhuriyet anlayışınız?

Sahte Atatürkçüler ve kirleticiler, bilmez misiniz Mustafa Kemal'in emperyalizme karşı verdiği mücadeleyi ve "Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir" şeklindeki sözlerini?

Biz, verdiğimiz Milli Mücadele ile mazlum milletlere örnek olup, onlara bağımsızlık yolunu açan bir milletiz. Hindistan'da Gandi, Pakistan'da Cinnah, İngilizlerin yüzüne karşı açıktan söyledi bunu. Şimdi sahte Atatürkçüler istedi diye bu vasfımızı terk edip, insanlıktan çıkacak mıyız?

***

"Atatürkçüyüz" diyorlar. O'nun "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözlerini unutup, milli irade ile kavga ediyorlar. Ekranlara çıkıp millet iradesine saldırıyorlar. Sandığa gidip eğilimini ortaya koyan milleti "göbeğini kaşıyanlar" ifadeleri ile aşağılıyorlar. O'nun kurduğu partinin yöneticileri, oy veren geniş kitleleri, "Sadece TRT izleyen" eblehler olarak topluma sunmaya çalışıyor.

Bunlar, cumhurun da cumhuriyetin de ne olduğunu bilmiyorlar! Mustafa Kemal, "Cumhuriyet fikri hür, vicdanı hür nesiller ister" diyor. İşlerine gelmediği için onu da kabul etmiyorlar. Hür fikri, kendi dümen sularına girmek, hür vicdanı ise, insanlık dışı katliamlar karşısında "Bana ne, benim meselem mi?" demek olarak değerlendiriyorlar!

Atatürk, "Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir" diyor. Bunlar, milletin istiklalini ve istikbalini yabancı elçiliklerin koridorlarında arıyorlar.

Mustafa Kemal'in "Ey yeni nesil, cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek olan sizlersiniz" sözlerinden de habersizler. Gökyüzünde egemenliğimizi koruyacak İHA e SİHA'lara "çamaşır leğeni" benzetmesi yapıp saldırıyorlar. TEKNOFEST gençliğini küçümseyip aşağılıyorlar. Mustafa Kemal'in milletin önüne koyduğu muasır medeniyetler seviyesi hedefi umurlarında bile değil.

Bunların Cumhuriyet e Atatürk denildiğinde anladıkları, rakı-balık, vur patlasın, çal oynasın!

Cumhuriyet cumhurundur, babalarının malı değil! Ama her konuda olduğu gibi onun da sahibi olarak kendilerini görüyorlar.

Hadi oradan demek lazım, hadi oradan...

Cumhuriyet cumhurundur, kutluyor ve kutlayacak. Ama onların dilediği, gösterdiği ve istediği gibi değil!

100. Yılımız kutlu olsun...

<p>Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurulunda 7 bin 271 oy alarak siyah-beyazlı kulübün

Hasan Arat: Türkiye'ye örnek olsun

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti